2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Elon Musk’ın Açıklamalarının Ardından Hisse İspatı (PoS) Coinlerinin Fiyatı Yükselişe Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Elon Musk, Bitcoin’in çevresel etkilerini gerekçe göstererek Tesla’nın BTC ödemesi almayacağını açıkladığından bu yana hisse ispatı (PoS) coinlerinin fiyatı yükselişe geçti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Hisse ispatı (proof of stake) ile kripto para madencileri, daha fazla coin tuttukları takdirde daha fazla gelir elde edebilirler.
  • Hisse ispatı, Bitcoin’in kullandığı fikir birliği algoritması olan iş ispatına (proof of work – PoW) alternatif olarak oluşturuldu.
  • Son birkaç gündür Bitcoin’e alternatif fikir birliği algoritmalarını kullanan birkaç kripto paranın değeri arttı.

Elon Musk iki gün önce Bitcoin’de geri adım attığından bu yana, birkaç hisse ispatı kripto paranın fiyatı arttı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Musk, bu haftanın başlarında attığı bir tweet’te, Bitcoin’in çevresel etkilerini gerekçe göstererek, şirketi Tesla’nın bundan sonra BTC ödemesi almayacağını açıkladı.

Musk’ın Bitcoin ile ilgili açıklamaları BTC fiyatının 57.000 Dolardan 48.000 Dolara kadar düşmesine neden oldu. BTC şu dakikalarda 50.000 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Öte yandan, bu süreçte Bitcoin’in enerji yoğun iş ispatı algoritmasına alternatif sistemleri kullanan diğer kripto paraların fiyatı ise artış yaşadı.

Hisse İspatı Coinleri

Hisse ispatı coinleri, temelde iş ispatı coinlerinden farklıdır.

İş ispatı sistemleri, ağı güvence altına almak için büyük miktarda enerji kullanır. Madenciler, karmaşık matematik problemlerini çözmek ve işlemleri gerçekleştirmek için rekabet ederler ve bu süreçte oldukça güçlü bilgisayarlar kullanırlar: Kazanan yeni basılan kripto parayı alır.

Buna karşılık, bir hisse ispatı sisteminde madenciler, tuttukları coin miktarına göre işlemleri doğrular. Bir madenci ne kadar çok coin tutarsa, işlemleri doğrulama hakkını kazanma olasılığı da o kadar artar.

PoS ağları, Bitcoin gibi PoW ağları tarafından tüketilen muazzam miktarda enerjiyi emmediğinden “çevre dostu” olarak tanımlanabilir.

İlgili Haber:  MoneyGram ile Ripple Ortaklığı Resmi Olarak Sona Erdi

Musk’ın duyurusunun ardından, en az altı kripto paranın fiyatı arttı.

Hangi Coinlerin Fiyatı Arttı?

Piyasa değerine göre en büyük hisse ispatı coini, son 24 saatte fiyatı %13’ün üzerinde artışla 1.89 Dolara yükselen Cardano’dur (ADA).

Musk’ın duyurusundan bu yana fiyatı artan bir diğer PoS coini ise 7.6 milyar Dolarlık piyasa değerine sahip olan Polygon (MATIC). Son 24 saatte MATIC, neredeyse %16 oranında artarak 1.25 Dolar fiyatına yükseldi.

İş ispatı algoritmalarına alternatif bir sistem kullanan diğer kripto paralar da yükseldi.

Böyle bir örnek, 16 milyar Dolarlık bir piyasa değerine sahip olan ve işlemleri doğrulamak için az sayıda güvenilir düğüm kullanan Stellar (XLM). Son gün, XLM %16 oranında artış yaşadı ve 0.7 Dolara yükseldi.

Hedera Hashgraph (HBAR), bu listedeki hemen hemen diğer tüm kripto paraları geride bırakarak son gün %35 artışla 0.35 Dolara yükseldi.

Musk’ın duyurusundan bu yana tüm bu Bitcoin alternatiflerinin fiyatı artmış olsa da; hiçbiri, son 24 saatte %40 seviyesinde büyüyen ve 3.03 Dolarlık bir fiyata ulaşan Klaytn (KLAY) kadar yükselmedi. 7.4 milyar Dolarlık bir piyasa değeri bulunan KLAY’ın blok zinciri, az sayıda güvenilir doğrulayıcı gerektiren bir katkı ispatı fikir birliği mekanizması kullanıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar