30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Elon Musk’ın Bitcoin Açıklamalarına Kripto Endüstrisinden Sert Tepki Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin madenciliği ile ilgili çevresel kaygıları öne sürerek otomobil satışları için BTC kabul etme politikasını sonlandırdığını açıkladı. Açıklamalara kripto endüstrisinden sert cevap geldi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Artık Bitcoin ile bir Tesla otomobili satın alamazsınız…
  • Elon Musk, BTC madenciliğinin çok fazla fosil yakıt kullandığını ve çevreye duyarlı olmadığını belirtti.
  • Kripto endüstrisindeki önemli isimler ise Musk’a şunu soruyor: Son üç ayda ne değişti?

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Şubat ayında, Bitcoin satın aldığını ve dahası otomobil satışları için de BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini açıkladı.

Binance indirim kodu

BTC, 46 Bin Dolara Kadar Geriledi

Ancak dün Tesla CEO’su Elon Musk, blockchain ağının daha sürdürülebilir ve çevreye duyarlı enerji kaynakları kullanana dek BTC ile Tesla otomobili satma politikalarını durdurduklarını açıkladı. Musk’ın açıklamalarının ardından BTC fiyatı çakıldı. Bir ara 46.000 Dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin, şimdilerde 50.000 Dolarda seyrediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Musk’ın bu açıklamalarına karşı kripto endüstrisinden ise sert cevaplar geldi. Ortak sorular, “Musk, daha öncesinde Bitcoin madenciliğinin nasıl çalıştığını bilmiyor muydu? Son üç ayda ne değişti?” yönünde idi. Hatta pek çok isim Elon Musk’ı “ikiyüzlü” olmakla suçladı.

Bitcoin’in çevresel etkileri yıllardır tartışılıyor. Ancak Tesla tarafından alınan kararın altında yatan temel etkenin, Tesla müşterilerinden ve yatırımcılarından gelen bir tepki olabileceği belirtiliyor.

Elon Musk, Piyasayı Manipüle mi Ediyor?

Arcane Assets CIO’su Eric Wall, Tesla kararının “yanlış yönlendirilmiş çevreciler ve düzenleyiciler karşısında savunma mekanizması” olduğunu belirtti.

CoinShares CSO’su Meltem Demirors ise sosyal açıdan sorumlu bir şirket olmanın sadece çevreye duyarlı olmaktan daha fazlası olduğunu söyledi. Demirors, “Sosyal eşitlik konusunda; Bitcoin, insanların zorbalıktan, sansürden, finansal şiddetten kaçmasını sağlıyor. Finansın sınırlarını yeniden çiziyor ve erişimi iyileştiriyor.” diye yazdı.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Dip Bölgesinin 11 Bin Dolarda Kalması Bekleniyor

Barstool Sports’un kurucusu ve Bitcoin dünyasının tanınan ismi Dave Portnoy ise, çevrenin Musk için “sadece bir bahane” olduğunu öne sürdü. Portnoy’un tahminine göre, Elon Musk, Tesla’nın geçen ay BTC hisselerinin bir kısmını satmasının ardından piyasayı manipüle etmeye çalışıyor.

Musk, attığı tweette ayrıca, enerji tüketimi Bitcoin’in %1’inden daha az olan kripto paraları Tesla’da ödeme yöntemi olarak kabul edebileceklerini açıkladı. Bazıları bunu, Dogecoin’in ödeme yöntemi olarak kabul edeceği yönünde bir işaret olarak yorumladı.

Musk, Dogecoin ile ilgili yeni bir şakaya mı hazırlanıyor? Aksi takdirde dün kripto piyasası genelinde yaşanan fiyat çöküşü hiç komik değil.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar