12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Elon Musk’ın Bitcoin Konusunda Yaptığı “U Dönüşü” Kripto Para Piyasalarına 365 Milyar Dolar Kaybettirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Elon Musk’ın ani bir fikir değişikliği sonrasında Bitcoin ile otomobil satışlarını durdurduğunu açıklamasıyla beraber Bitcoin fiyatları %15’in üzerinde değer kaybetmişti. Bununla birlikte Perşembe günü borsalarda kripto paralar ile ilgili hisse senetleri de düşüş gösterdi.

Binance indirim kodu

Çarşamba günü Musk’ın yaptığı açıklamalara göre Tesla, Bitcoin ile yapılan otomobil satışlarını durdurmuş ve daha az enerji kullanan kripto para arayışına girdiğini açıklamıştı.

Binance indirim kodu

Kripto Paraların Toplam Piyasa Değerlerinde Büyük Azalma Meydana Geldi

Tüm kripto para piyasaları, özellikle Bitcoin, Ethereum ve Ripple’da yaşanan çöküşler ile beraber toplamda 365 milyar dolar kaybederek 2.06 trilyon piyasa değerine düştü. Ardından ise piyasalar kendisini bir nebze toparlamayı başardı ve toplam dijital varlık piyasa değeri 2.24 trilyon dolara çıktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tesla tarafında ise, Bitcoin kullanımının durdurulacağının açıklanmasıyla beraber hisse senetleri fiyatları %2.7 düşüş gösterdi.

Geçtiğimiz ay halka açılan, en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase ise %5 değer kaybetti. Elinde yaklaşık 90.000 adet Bitcoin bulunduran MicroStrategy %10, Jack Dorsey’in ödeme şirketi Square ise %2 kayıp yaşadı.

Ayrıca kripto para madencilği şirketleri de kayıplardan nasibini aldı. Riot Blockchain ve Marathon Digital Holdings %13 düşerken BitDigital’de bu oran %6’da kaldı.

Yatırım şirketi deVere Group’un CEO’su Nigel Green konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Musk birden bire çevresel endişelere sahip oldu. Elon Musk ‘aykırı adam’ olmaya devam ediyor. Kalabalıkların düşüncelerine karşı çıkmayı çok seviyor. Bitcoin tam da Wall Street şirketlerinden büyük yatırımlar almaya başladığı zaman Musk, Bitcoin’e olan ilgisini kaybetti, belki de bu yüzdendir. “

Elon Musk Kısa Bir Süre Önce Bitcoin’de Yükselişlere Neden Olmuştu

Musk’ın Tesla otomobilleri için bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kullanmaya başlaması aslında Bitcoin’de yaşanan ralliyi tetikleyen etkenlerden biriydi. Kısa bir süre önce de Twitter’dan takipçilerine elektrikli otomobil ödemeleri için Dogecoin’i kabul edip etmeyeceğine dair fikir istemişti. Sıkı bir kripto para savunucusu olduğu bilinene Musk, buna rağmen yatırımcıların dikkatli olmasını tavsiye etmişti.

İlgili Haber:  İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Henüz Kalıcı Bir Dijital Para Birimi Tasarlanamadı

Thomson Reuters Practical Law şirketinde kıdemli hukuk editörü olarak çalışan Eric Berman gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Musk ve diğer nüfuzlu kişiler Dogecoin ve diğer kripto paraları ne kadar överse, bu kripto paraların bir ödeme yöntemi olarak kullanılma oranı da o kadar azalır, çünkü yatırımcılar bunları değerlenebilecek bir birikim olarak görür. Finansal olarak bu durumda kripto paralar ile ödeme yapmak altın ya da petrol ile ödeme yapmaya benziyor.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar