30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Elon Musk’ın Bitcoin Yatırımı Tesla’ya 100 Milyon Dolara Mal Olabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin için oldukça zorlu geçen bir çeyreği takiben Tesla, bilançosunda ciddi bir değer düşüklüğü ile karşı karşıya kalabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Şubat ayında 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin yatırımı yapan Tesla’yı zor günler bekliyor.
  • Analist Kate Rooney’e göre Tesla, Bitcoin varlıklarını zarar ederek listelemek zorunda kalabilir.

Tesla, bu yılın Şubat ayında Bitcoin’e 1.5 milyar Dolarlık büyük bir yatırım yaptı. CNBC’ye göre bu yatırım, kripto paranın son fiyat düşüşünün bir sonucu olarak Tesla için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tesla ve Bitcoin Yatırımı

CNBC’den Kate Rooney’e göre Tesla, Bitcoin varlıklarını zarar ederek listelemek zorunda kalabilir. Peki bu ne anlama geliyor?

Şubat ayında Tesla 1.5 milyar Dolar değerinde Bitcoin yatırımı yaptığını duyurdu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından belirlenen kurallara göre, Bitcoin gibi herhangi bir varlığın satın alındığı değerin altına düşmesi durumunda; o varlığı satın alan şirket, bu kaybı “değer düşüklüğü ücreti” olarak listelemelidir.

Tesla’nın yatırım haberi küresel ölçekte yayıldığında Bitcoin yaklaşık 38.000 Dolar seviyesinde seyrediyor. Lider kripto para sonrasında önemli bir yükseliş yaşamış olsa da bugünlerde 31.000 Dolar fiyatına kadar düştü: Bu da Tesla’nın bilançosunda bir değer düşüklüğü ücreti ile karşı karşıya olduğu anlamına geliyor.

Rooney, konu ile ilgili, “Konuştuğum analistler, önümüzdeki çeyrekte Tesla için kağıt üzerinde 25 milyon Dolar ile 100 milyon Dolar arasında bir kayıp öngörüyorlar. Ancak bu kesin olacak diyemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rooney, ayrıca, “Kripto para ve analist topluluklarının izlediği en büyük şey: ‘Tesla, bu kayıpların bir kısmını telafi etmek için geride bıraktığımız çeyrekte herhangi bir Bitcoin satışı yaptı mı?’ sorusu.” diye ekledi. Tesla, yılın ilk çeyreğinde Bitcoin varlıklarının %10’unu satmıştı.

İlgili Haber:  Elon Musk ve Bitcoin Yatırımcıları Arasında Gerginlik: Yatırımcılar, Musk’ın Gücünün “Kısıtlanması” Gerektiğini Söylüyor

Bitcoin’in Son Üç Ayı

2021’in ikinci çeyreği, Bitcoin’e yatırım yapan şirketler için oldukça çalkantılı geçti. Lider kripto para, bu çeyrekte önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 63.000 Dolar fiyatına ulaşırken; sonrasında ise 30.000 Dolara kadar geriledi.

Genel olarak da Bitcoin tarihindeki en kötü çeyreklerden biri oldu. Bu çeyrekteki Bitcoin getirisi bir önceki çeyreğe göre %102’den %40 seviyelerine geriledi.

Bu, kurumsal hazinelerinde Bitcoin tutan şirketler için oldukça kötü bir haber. Tesla’nın yanı sıra MicroStrategy ve Square gibi firmalar da bilançolarında yüksek miktarda Bitcoin bulunduruyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar