Elon Musk’ın “Çevreci Madencilik” Talebinin Ardından Karbon Nötr Bitcoin ETP Ürünü Sunuluyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Avrupa’nın en popüler Bitcoin ETP’si karbon nötr olacak.

blank

Haberin Özeti

  • Avrupa merkezli kripto yatırım şirketi ETC Group, karbon nötr bir Bitcoin ETP (borsada işlem gören ürün) hizmeti sunacak.
  • Firma, karbon dengeleme maliyetlerini üstleneceğini açıkladı.

Kripto yatırım şirketi ETC Group, Elon Musk’ın çevreci madencilik talebinin ardından Avrupa’nın en popüler Bitcoin ETP’sini karbon nötr hale getirmeyi planladığını duyurdu.

blank

Bitcoin ETP Nedir?

Bu anlamda İsviçreli bir karbon finans danışmanlığı şirketi olan South Pole, Bitcoin madencilerinin ürettiği karbonu dengeleyecek yeşil yatırımlar bulacak.

ETC Group’un kurucu ortağı ve CEO’su Bradley Duke konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Aslında bu, arka planda üzerinde çalıştığımız bir şeydi ve Elon Musk’ın tweetleriyle daha da hızlandı.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bir ETP (borsada işlem gören ürün), temel alınan bir varlığı veya finansal aracın fiyatını takip eden bir üründür. Bunlar, borsada işlem gören fonlara (ETF) benzer; ancak çoğu hükümet ETF’lere onay vermiyor. Yine de her iki ürün de insanların kripto parayı direkt olarak cüzdanlarında tutmadan dolaylı olarak Bitcoin’e yatırım yapmasına olanak sağlar.

Avrupa’nın En Büyük Bitcoin ETP Hizmeti

ETC, Bitcoin ETP’sini geçen Haziran ayında başlattı. Şirket, şu anda Kaliforniya merkezli BitGo tarafından kasalarda depolanan 17.674 BTC’ye (585 milyon Dolar değerinde) sahip. Bu, şirketin Avrupa’daki en yüksek hacimli Bitcoin ETP ürününe sahip olduğunu gösteriyor.

Bitcoin madenciliği çok fazla fosil yakıt kullandığından Bitcoin’in karbon emisyonlarını dengelemek de oldukça pahalıdır. Şu anda, Bitcoin yılda tahmini 68 terawatt-saat (TWh) elektrik tüketiyor. Cambridge Üniversitesi’nin Eylül 2020 tarihli bir raporu, Bitcoin madenciliğinin %39’unun yenilenebilir enerji içerdiğini tahmin ediyor. Kripto varlık yöneticisi CoinShares ise bu oranın %77.6 olduğunu söylüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend