Elon Musk’ın Dogecoin ile İlgili Yeni Stratejisi Ne Anlama Geliyor?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Dogecoin, bir şaka olarak çıkmasından dolayı aslında ciddiye alınmaması gereken bir kripto para olarak biliniyordu.

blank

Bu, değiştirilemez bir gerçek, en azından kripto para topluluğundaki birçok kişi buna inanılmasını istiyor. Ancak bir adam, etkili ve güçlü bir adam, bu gerçeği tersine çevirmeye çalışıyor. O adam: Elon Musk.

blank

Tesla CEO’su Elon Musk artık bir insandan daha fazlası haline geldi. Musk, bir marka, ağızlara dolanan bir sözcük haline geldi. Musk’ın kripto para dünyasındaki etkisi o kadar fazla ki, Bitcoin ve Dogecoin’in fiyatlarındaki büyük yükselişlerden bazıları Elon Musk’ın tweet’lerinden aldıkları güç ile gerçekleşti. Özellikle Dogecoin, dönüştüğü son halini tamamen Elon Musk’a borçlu diyebiliriz.

Ancak bu durumda yakında değişebilir mi? Daha açık konuşmak gerekirse, Musk artık Dogecoin’e geçmişte baktığından daha farklı bakıyor ve DOGE’u daha farklı gösteriyor olabilir mi?

Planlarda Değişiklik Oldu

Birkaç hafta önceye kadar, Musk’ın Dogecoin topluluğuna olan katkısı yalnızca birkaç komikli görsel paylaşımı ve zekice düşünülmüş kelime oyunlarından ibaretti. Bu yaşananlar biraz saçma olsa da, kimse de bu konular ile ilgili yanlış hayallere kapılmıyordu. Musk’ın tweet’leri DOGE’un pump’lanmasını sağlıyordu ve insanlar kısa zamanda, bu balon patlamadan önce karlarını alıp çıkabiliyordu. Herkes halinden memnundu.

Ancak son zamanlarda işler değişmişe benziyor. Musk halen komikli görsel benzeri paylaşımlar yapsa da artık bir kripto para ekosisteminin arka planındaki detaylar ile daha çok ilgileniyor.

Yalnızca 3 gün önce Musk, yazılım geliştiricilerine DOGE’un işlem verimliliğini arttırmak için çağrıda bulunmuştu. 2 gün önce ise Musk, kendisinin bir Dogecoin yetkilisi olmadığını belirtmiş, Dogecoin’in resmi bir organizasyon tarafından yönetilmediğini söylemiş ve Dogecoin’in geliştirme aşamalarında da herhangi bir yaptırım gücünün olmadığını savunmuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Büyük resme bakıldığında, dünyanın en zengin insanının, resmi olarak yetkilisi olmadığı bir kripto paraya “sadece ilgi gösterdiğini” görüyoruz.

Ancak, olaylara biraz daha yaklaştığımızda, Elon Musk’ın bilerek ve isteyerek, Dogecoin için geçmişte yöneltilen iki ana eleştiri noktasına karşı savunmada bulunduğunu görüyoruz. Belirli bir sabit geliştirme ekibine sahip olmadığı ve piyasadaki arzının çoğunun belirli bir kesimde bulunarak DOGE’un merkezi bir coin haline geldiği Dogecoin’e yöneltilen eleştiriler arasındaydı.

Peki, içinde köpek ve Ay olan fotoğraflar paylaştığınızda bir kripto paranın fiyatlarını bir gün içerisinde %20 arttırabiliyorsanız, bu kripto para üzerinde yaptırım gücünüzün olmadığını gerçekten söyleyebilir misiniz?

Elon Musk Dogecoin’i “Daha Ciddi” Bir Kripto Para Haline Getirmek İstiyor

Elon Musk o zaman neden, kendisi tarafından defalarca denenmiş bir yöntem olan şakalı görseller paylaşarak fiyat yükseltme stratejisinden uzaklaşmaya başladı? Bunun anlamı belki de Musk’ın artık Dogecoin’in gerçek bir kripto para olduğu görüşünü iyiden iyiye işlemek istemesi olabilir.

Dogecoin’in aktif adreslerine bakıldığında 9 Mayıs’ta 222.520 seviyelerindeyken, bu yazının yazıldığı anlarda yalnızca 54.630 olduğunu görüyoruz, bu, Dogecoin’in en karakteristik özelliği olan, yeni yatırımcı dalgalarının sürekli gelmesi durumunun artık gerçekleşmediği anlamına gelebilir. Ayrıca Dogecoin haftalık olarak yatırımcılarını %13 kadar zarara uğrattı, bu da artık kısa vadeli kar alıp çıkma işleminin azaldığı yönünde yorumlanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend