2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Elon Musk’ın Şirketi Tesla, İkinci Çeyrekte 23 Milyon Dolarlık Bitcoin Kaybı Bildirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tesla, Şubat ayında 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin satın aldı. Bugün ise muhasebe kuralları kapsamında 23 milyon Dolarlık Bitcoin kaybı bildirmek zorunda kaldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’deki düşüş, gerçek bir kayıptan ziyade muhasebe kurallarındaki bir tuhaflığı da yansıtıyor.
  • Tesla, aksi takdirde harika bir çeyrek geçirdi.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla bugün, 200.000’den fazla araç üretip teslim ederken ilk kez 1 milyar Doları aşan üç aylık kazanç rakamlarını açıkladı. Ancak şirket, Bitcoin ile ilgili bir düşüş bildirdi.

Binance indirim kodu

Tesla Neden BTC Zararı Bildirdi?

Bugün yayınlanan bir kazanç bildirisinde Tesla, “Bitcoin ile ilgili 23 milyon Dolarlık bir değer düşüklüğü” kaydetti. Değer düşüklüğü, bir şirketin bir varlığın değerini ne zaman düşürmesi gerektiğine ilişkin bir muhasebe terimidir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Gerçekte Tesla, BTC fiyatının 32.000 Dolar civarında olduğu Şubat ayında kripto para yatırımını yapmıştı; ve şu anda teorik olarak şirketin Bitcoin varlıkları satın aldığı seviyenin önünde. Ancak kurumsal kazanç raporları söz konusu olduğunda işler böyle yürümüyor.

Tesla’nın değer kaybı, muhasebecilerin Bitcoin ve diğer kripto paralara değer vermek için kullandığı kurallardaki bir tuhaflıktan kaynaklanıyor. Bu kurallara göre, Bitcoin “sonsuz ömürlü bir maddi olmayan varlık” olarak kabul ediliyor; bu da şirketlerin fiyat yükselirse kâr bildiremeyecekleri, ancak fiyat düşerse zarar bildirmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Bu durumun bazı Tesla yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratması muhtemeldir; çünkü satın aldığı Bitcoin, şirketin ödediğinden çok daha değerlidir.

Muhasebe Yasası, Kurumsal Yatırımı Olumsuz Etkileyebilir

Tesla’nın ikinci çeyrek kazançları, 1 Mart’tan 30 Haziran’a kadar olan dönemi kapsıyor ve bu, Haziran ayı sonlarında Bitcoin’in yaklaşık 28.000 Dolar seviyelerine gerilediği bir dönemi de içeriyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin’e sahip olmanın getirdiği muhasebe sıkıntılarını tolere etmeye istekli görünen bir endüstri destekçisi olsa da; bu, diğer firmalardaki yöneticilerin BTC’yi kurumsal hazinelerine eklemek konusunda isteksiz davranmalarına neden olabilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar