30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Elon Musk’ın Tesla Ödemeleri İçin Seçebileceği 5 “Yeşil” Kripto Para

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Elon Musk, Çarşamba gecesi attığı Tweet’iyle bir sürpriz yapmış ve kullandığı aşırı miktarlardaki enerji nedeniyle artık Tesla’nın Bitcoin ile elektrikli otomobil satışı yapmayacağını duyurmuştu.

Binance indirim kodu

Musk ayrıca aynı Tweet’te Tesla’nın, daha az enerji tüketen alternatif diğer kripto paraları araştıracağını da söyledi.

Binance indirim kodu

İşte Musk’ın aklında olabilecek 5 altcoin.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum

Ethereum, 400 milyar doları aşan piyasa değeriyle Bitcoin’in ardından dünyanın en büyük ikinci kripto parasını oluşturuyor.

Şu anda, Ether’in blockchain ağı olan Ethereum, Bitcoin’in de kullandığı madencilik ve güvenlik sistemi olan “proof of work (iş ispatı)” yöntemini kullanıyor. Bu yöntem çok büyük miktarlarda enerji harcanmasına ve çok sayıda bilgisayarın, ağın güvenliğini sağlamak için sürekli belirli algoritmaları çözmelerini gerektiriyor.

Ancak Ethereum gelecekte, Ethereum geliştiricileri tarafından daha az enerji tüketileceği düşünülen “proof of stake (hisse ispatı)” yöntemine geçmeyi planlıyor.

Ethereum gelişticisi şirketlerden biri olan ConsenSys, Ethereum’un “proof of stake” metoduyla eski yönteme göre yaklaşık 1.000 kat daha tasarruflu olacağını söyledi.

Ancak Ethereum’da gerçekleşecek bu güncellemenin 2022 yılının başlarında olması bekleniyor ve Ethereum o zamana dek büyük miktarlarda enerji kullanmaya devam edecek.

Cardano

Cardano aslında, ADA coininin üzerinde çalıştığı, halihazırda “proof of stake” sistemini kullanan bir blockchain olarak biliniyor. Bu sisteme göre, ağdaki işlemleri onaylayan kullanıcılar, ellerindeki coin miktarına ve bu coinlerin ne kadarını peşinat olarak sunacaklarına göre, belirli miktarlarda kripto para kazanıyorlar.

TRG Datacenters’ın sağladığı verilere göre, işlem başına saatte 0.55 kilowatt/saat enerji harcayan Cardano, Bitcoin’in 707 KWh’lik harcamasına oranla bu alanda daha başarılı gibi görünüyor.

XRP

TRG tarafından sağlanan verilere göre, saatte işlem başına 0.0079 KWh enerji harcayan XRP, çevreye en az zarar veren kripto para olarak biliniyor.

İlgili Haber:  Visa USD Coin (USDC) İşlemlerini Başlatıyor

Yazılım şirketi Ripple ile bağlantılı olan XRP, en büyük kripto paralar listesinde yedinci sırada yer alıyor. Ripple’ın yaptığı açıklamaya göre XRP satışları yılın ilk çeyreğinde iki katına çıkarak 150 milyon dolara ulaştı.

Ancak Ripple bazı hukuki problemler yaşıyor. SEC ile arasında husumet bulunan Ripple, XRP’nin, SEC’in iddia ettiğinin aksine, bir menkul kıymet değil, kripto para olduğunu savunuyor.

Chia

Mayıs ayının başlarında alım satımına başlanan Chia, piyasalara yeni “yeşil” kripto para olma iddiasıyla girdi. BitTorrent’in kurucusu Bram Cohen tarafından oluşturulan Chia, “proof of space and time (zaman ve mekan ispatı) olarak adlandırılan bir sistemi kullanıyor ve insanlar bu parayı madencilikle çıkarmak yerine farm yapıyor (hasat ediyor).

Yatırımcıların ilgisini çeken Chia, Bitcoin’in 1 trilyon dolara yakın olan değerine karşın 550 milyon dolarlık piyasa değeriyle ufak bir kripto para olmayı sürdürüyor.

Dogecoin

Elon Musk tarafından sıklıkla yükseltilen DOGE, 2013 yılında bir şaka olarak başlatılmıştı.

Geçtiğimiz hafta Elon Musk Twitter üzerinden takipçilerine, Dogecoin’i Tesla satışlarında kullanılmasını ister misiniz?” tarzında bir anket yaptı ve anketin sonucunda da açık ara fark ile “evet” çıktı.

Kripto para uzmanları ise, Dogecoin’in dizaynını sınırsız arzı nedeniyle eleştiriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar