30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Elon Musk’ın Tweeti ve Tanzanya’dan Gelen Haberlerin Ardından Bitcoin 40.000 Dolar Fiyatını Aştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Elon Musk, Bitcoin madenciliğindeki temiz enerji kullanımının %50’ye ulaşması durumunda Tesla’nın BTC kabul edeceğini açıkladı; Bitcoin fiyatı %14 arttı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Lider kripto para Bitcoin, 40.000 Dolar seviyesini geçti.
  • Tesla CEO’su Elon Musk’ın attığı tweetler ve Tanzanya’dan gelen birkaç haber, BTC’deki fiyat artışını etkileyen temel unsurlar oldu.

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün %14 oranında yükseldi ve üç haftalık aranın ardından tekrar 40.000 Doların üzerine çıktı.

Binance indirim kodu

Elon Musk Etkisi

Bitcoin’in fiyatı bugün en fazla 41.117 Dolar seviyesine ulaştı. Olumlu fiyat artışı, Elon Musk’ın Bitcoin madenciliği ile ilgili bir tweeti ve Tanzanya’nın Bitcoin’i “resmileştirme” planlarını açıklaması ile birlikte gerçekleşti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Elon Musk’ın CEO’luğu yaptığı elektrikli otomobil şirketi Tesla, Şubat ayından Bitcoin’e 1.5 milyar Dolarlık yatırım yaptığını ve BTC’yi şirketinde ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini açıkladı. Bu iki haber Bitcoin’in ilerleyen süreçte 60.000 Doların üzerine çıktığı boğa koşusunu bir hayli güçlendirdi.

Ancak bundan yaklaşık bir ay önce Elon Musk, Bitcoin madenciliğinin olumsuz çevresel etkilerini gerekçe göstererek Tesla’nın artık BTC ödemesi kabul etmeyeceğini duyurdu. Bu haberlerin ardından Çin’den gelen birkaç düzenleme haberiyle birlikte Bitcoin’de tarihi bir fiyat kaybı yaşandı.

Son olarak Elon Musk, Bitcoin madenciliği ile ilgili bir açıklama daha yaptı ve madencilerin %50 oranında temiz enerji kullanımını teyit etmeleri halinde Tesla’nın yeniden BTC ödemesi kabul edeceğini duyurdu.

El Salvador, Küresel Bir Trend Başlatmış Olabilir

Öte yandan, geçtiğimiz hafta El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiğini açıklamıştı. Her ne kadar bu durum BTC fiyatında bir artışa neden olmasa da küresel ölçekte daha kapsamlı bir trendi başlatmış gibi görünüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Yeniden Yükseliyor: Kripto Para Piyasası ve Yeni Covid Varyantı Omicron Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

El Salvador’un uyguladığı yolu takip eden Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan, dün yaptığı açıklamalarda Bitcoin’i resmileştirebileceklerinin sinyallerini verdi. Hassan, ülkedeki finans yöneticilerine kripto parayı tanıtmak ve benimsemelerini sağlamak için çeşitli planlar hazırladıklarını ifade etti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar