29 Mayıs 2022, Pazar
22.6 C
İstanbul

Elon Musk’ın Tweetleri Dogecoin Fiyatını Yükseltirken; Bitcoin Üzerinde Negatif Bir Etki Yaratıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yeni bir araştırma, Elon Musk’ın Twitter etkinliğinin Dogecoin fiyatı için olumlu bir etki yarattığını; ancak Bitcoin getirileri için net bir negatif sonuç verdiğini gösteriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yeni bir araştırmaya göre Elon Musk’ın tweetleri Dogecoin için pozitif bir etki yaratırken Bitcoin için negatif bir fiyat baskısı yaratıyor.
  • MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’un Bitcoin ile ilgili attığı tweetler ise fiyat üzerinde pozitif bir etki oluşturuyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, kripto para endüstrisine aktif olarak katıldığından beri piyasa hareketleri üzerinde çok büyük bir etkiye sahip oldu. Ancak yeni veriler, bu etkinin her zaman olumlu olmadığını gösteriyor; özellikle de Bitcoin söz konusu olduğunda.

Binance indirim kodu

Veri toplama sitesi The Tie ve ticaret platformu eToro, Elon Musk ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’un tweet’lerinin Bitcoin ve Dogecoin fiyatını nasıl etkilediğini karşılaştırdı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Analiz özellikle üç farklı veri üzerine odaklandı: Tweet başına ortalama getiri, tweet başına hacim ve her tweet’in ardından değişen yatırımcı duyarlılığı.

Elon Musk, Bitcoin İçin Faydalı mı?

Şaşırtıcı bir şekilde Musk’ın Bitcoin ile ilgili tweetleri ortalama %1.6 oranında negatif getiri verdi. Ancak Michael Saylor’un tweetleri ortalama %0.6’lık pozitif getiri ile Elon Musk’ı geride bıraktı.

Buna ek olarak Tesla patronunun Dogecoin üzerinde çok daha güçlü bir etkisi olduğu görülüyor. Kripto para yatırımcıları da bir süredir Musk’ın DOGE ile ilgili tweetlerini yakından takip ediyor.

Musk’ın Tweetleri BTC Fiyatını Düşürüyor

Musk, Nisan ayında yaptığı bir paylaşımda İspanyol sanatçı Joan Miró’nun soyut bir resmini ve “Doge Barking at the Moon (Doge, Ay’da havlıyor)” ifadesini tweetledi. Bu “şifreli” mesaj, Dogecoin’i o sırada 0.18 Dolarlık yeni bir zirveye yükseltmişti.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı 47.000 Doları Geçti: 50.000 Dolar Seviyesine Ulaşacak mı?

Elbette Musk, tweet’lerinde Dogecoin ve Bitcoin hakkında farklı düşünceler dile getirdi. Örneğin, Bitcoin madencilik enerjisinin orta ölçekli ülkelerin enerji tüketimini aştığı yönündeki yorumları ve Tesla’nın artık Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini açıklaması, BTC fiyatı üzerinde sırasıyla %11.8 ve %13.4’lük düşüşlere neden oldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar