30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Elon Musk’ın Tweetleri ile Birlikte Bitcoin 42.000 Dolar Fiyatına Kadar Geriledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Elon Musk, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Bitcoin varlıklarını satmadığını açıkladı; ancak yine de Bitcoin düşüşünü durduramadı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tesla CEO’su Elon Musk’ın açıklamalarının ardından Bitcoin fiyatı düşmeye devam etti.
  • Musk, şirketi Tesla’nın “Bitcoin satmadığını” belirtti.

Bitcoin fiyatı bugün 42.024 Dolara kadar düştü ve şu anda da 42.500 Dolar seviyesinde seyrediyor. Lider kripto para geçen haftadan bu yana düşmeye devam ediyor. BTC, Cumartesi günü kaydettiği 50.615 Dolar fiyatına göre %16 oranında düşüş yaşadı.

Binance indirim kodu

Elon Musk, Bitcoin Satmadığını Açıkladı

Tesla CEO’su Elon Musk, çıkan spekülasyonların üzerine bugün, şirketinin hiçbir BTC satışı yapmadığını açıkladı. Ancak bu açıklamanın ardından da BTC fiyatı gerilemeye devam etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Musk, ilk olarak geçtiğimiz hafta içi Bitcoin’in çevresel etkilerinden şikayet etti. Şirketi Tesla’nın, Bitcoin’deki yüksek karbon emisyonu sebebiyle bundan böyle BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini açıklayan Musk, kripto paradaki düşüşün de temel etkeni oldu. Musk, attığı tweette, “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından, özellikle de en kötü emisyona sahip olan kömür kullanımından endişe ediyoruz.” yazdı.

Son olarak ise Twitter’da, Tesla’nın Bitcoin varlıklarını satmış olabileceği spekülasyonu yayılmaya başladı. Musk, spekülasyonu açıklığa kavuşturmak için attığı tweette Tesla’nın herhangi bir Bitcoin satışı olmadığını ifade etti.

Bitcoin ve Musk’ın U Dönüşü

Musk, 12 Mayıs’ta Tesla’nın Bitcoin’i kabul etmeyi durduracağını duyurmadan önce lider kripto para 57.700 Dolar fiyatında seyrediyordu. Ancak söz konusu duyurunun ardından BTC’de önlenemez bir düşüş başladı. CoinGecko’ya göre Bitcoin sadece son 24 saatte %8 geriledi. Ayrıca lider kripto para geçen haftadan bu yana %22 değer kaybetti.

Musk, U dönüşünden üç ay önce, 8 Şubat 2021 tarihinde, şirketi Tesla’nın amiral gemisi kripto paraya 1.5 milyar Dolarlık yatırımı yaptığını açıklamıştı. Tesla’nın yatırım haberinden sonraki bir saat içinde Bitcoin’in fiyatı %10 oranında yükselmiş ve o tarih için tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 44.790 Dolara ulaşmıştı.

İlgili Haber:  Nakit Kredi Almak İçin Bitcoin Varlıkları Teminat Olarak Gösterilebilecek

Öte yandan Musk’ın kripto piyasası üzerindeki etkisi uzun zamandır biliniyor. Blockchain Araştırma Laboratuvarının ortaya koyduğu rapora göre, Elon Musk, Twitter profiline “#Bitcoin” yazdığında kripto para fiyatının %18 değer kazanmasını sağladı.

Ancak bu etki, her zaman olumlu olmayabiliyor…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar