Elon Musk’ın Tweetleri ile İlgili Önemli Gelişme: SEC Politikalarını İhlal Etti

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Elon Musk’ın tweetlerinin mahkeme kararıyla belirlenmiş bir politikayı iki kez ihlal ettiğini açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • SEC, Elon Musk’ın tweetlerinin mahkeme kararı ile belirlenmiş önemli bir politikayı iki kez ihlal ettiğini belirledi.
  • Düzenleyici kurum, Tesla CEO’sunun kripto para üzerindeki etkisine dair ise herhangi bir yorumda bulunmadı.

SEC, Tesla CEO’su Elon Musk’ın tweetlerinin önemli bir politikayı iki kez ihlal ettiğini duyurdu. Bu politika kapsamında, Elon Musk’ın tweetleri paylaşılmadan önce Tesla’nın şirket avukatlarının bunu onaylaması gerekiyor.

blank

Musk, genellikle kripto para hakkında tweet atıyor; ancak SEC, son açıkladığı ihlal kararında özellikle Tesla’nın güneş paneli üretim hacimleri ve hisse senedi fiyatları ile ilgili tweetlerle ilgilendiğini belirtiyor.

Mayıs 2020’de SEC, Tesla’ya gönderdiği bildirim metninde şirketin, Elon Musk tarafından tekrarlanan ihlalleri önlemede ve gerekli prosedürleri uygulamada başarısız olduğunu belirtti. SEC mektubunda, “Tesla, mahkeme kararının gerektirdiği görevleri yerine getirmedi.” ifadesi yer aldı. Söz konusu mektup, kıdemli SEC yetkilisi Steven Buchholz tarafından imzalandı.

SEC, Musk’ın Tweetlerini Yakından Takip Ediyor

Elon Musk’ın tweetlerinin öncelikle Tesla tarafından onaylanması yönündeki şart, 2018’deki dolandırıcılık soruşturmasının ardından SEC’in şirkete uyguladığı bir yaptırım eylemi olarak gündeme geldi.

O tarihten bu yana da Tesla ve SEC arasında sosyal medya politikaları kapsamında sürekli bir gerilim yaşandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

29 Temmuz 2019 tarihinde Elon Musk, “Üretim hattını hızla büyütüyoruz. Bu yılın sonuna kadar haftada 1.000 yeni güneş paneli üretmeyi planlıyoruz.” diye tweet attı. SEC politikalarına göre, bu tweet’in Tesla tarafından onaylanması gerekiyordu; ancak bu gerçekleşmedi.

1 Mayıs 2020’de Musk, bu sefer, “Tesla’nın hisse senedi fiyatı çok yüksek.” diye bir tweet attı ve hemen ardından Tesla hisseleri düşüşe geçti. Bu tweet de aynı politika özelinde SEC ve Tesla arasında gerilime neden oldu. Tesla şirket avukatları ise, tweetin Musk’ın kişisel görüşlerini içerdiğini ve bu yüzden SEC politikası kapsamına alınamayacağını savundu.

Elon Musk ve Kripto Para Tweetleri

SEC tarafından duyurulan Musk ile ilgili ihlal kararları, Tesla CEO’sunun kripto para ile ilgili tweetlerini içermiyor. Şimdilik…

Bunun yanında Blockchain Araştırma Laboratuvarı tarafından ortaya konulan veriler, Musk’ın Bitcoin ve Dogecoin ile ilgili attığı tweetlerin kripto para piyasasında mutlak bir etkisi olduğunu gözler önüne seriyor.

Blockchain Araştırma Laboratuvarı araştırmacısı Lennart Ante konu ile ilgili, “Kripto paraya dair Musk’ın son altı Twitter etkinliğine dayanarak, her olayın ardından oldukça önemli anormal ticaret hacimlerinin gerçekleştiği görülebiliyor. Bu kapsamda, Bitcoin için %18.99 ve Dogecoin için de %17.31 seviyesinde fiyat değişimleri keşfettik.” ifadelerini kullanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend