27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Elon Musk’ın Tweetleri ile İlgili Önemli Gelişme: SEC Politikalarını İhlal Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Elon Musk’ın tweetlerinin mahkeme kararıyla belirlenmiş bir politikayı iki kez ihlal ettiğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, Elon Musk’ın tweetlerinin mahkeme kararı ile belirlenmiş önemli bir politikayı iki kez ihlal ettiğini belirledi.
  • Düzenleyici kurum, Tesla CEO’sunun kripto para üzerindeki etkisine dair ise herhangi bir yorumda bulunmadı.

SEC, Tesla CEO’su Elon Musk’ın tweetlerinin önemli bir politikayı iki kez ihlal ettiğini duyurdu. Bu politika kapsamında, Elon Musk’ın tweetleri paylaşılmadan önce Tesla’nın şirket avukatlarının bunu onaylaması gerekiyor.

Binance indirim kodu

Musk, genellikle kripto para hakkında tweet atıyor; ancak SEC, son açıkladığı ihlal kararında özellikle Tesla’nın güneş paneli üretim hacimleri ve hisse senedi fiyatları ile ilgili tweetlerle ilgilendiğini belirtiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Mayıs 2020’de SEC, Tesla’ya gönderdiği bildirim metninde şirketin, Elon Musk tarafından tekrarlanan ihlalleri önlemede ve gerekli prosedürleri uygulamada başarısız olduğunu belirtti. SEC mektubunda, “Tesla, mahkeme kararının gerektirdiği görevleri yerine getirmedi.” ifadesi yer aldı. Söz konusu mektup, kıdemli SEC yetkilisi Steven Buchholz tarafından imzalandı.

SEC, Musk’ın Tweetlerini Yakından Takip Ediyor

Elon Musk’ın tweetlerinin öncelikle Tesla tarafından onaylanması yönündeki şart, 2018’deki dolandırıcılık soruşturmasının ardından SEC’in şirkete uyguladığı bir yaptırım eylemi olarak gündeme geldi.

O tarihten bu yana da Tesla ve SEC arasında sosyal medya politikaları kapsamında sürekli bir gerilim yaşandı.

29 Temmuz 2019 tarihinde Elon Musk, “Üretim hattını hızla büyütüyoruz. Bu yılın sonuna kadar haftada 1.000 yeni güneş paneli üretmeyi planlıyoruz.” diye tweet attı. SEC politikalarına göre, bu tweet’in Tesla tarafından onaylanması gerekiyordu; ancak bu gerçekleşmedi.

1 Mayıs 2020’de Musk, bu sefer, “Tesla’nın hisse senedi fiyatı çok yüksek.” diye bir tweet attı ve hemen ardından Tesla hisseleri düşüşe geçti. Bu tweet de aynı politika özelinde SEC ve Tesla arasında gerilime neden oldu. Tesla şirket avukatları ise, tweetin Musk’ın kişisel görüşlerini içerdiğini ve bu yüzden SEC politikası kapsamına alınamayacağını savundu.

İlgili Haber:  Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP) ve Binance Coin (BNB) Fiyat Analizi - 17 Mayıs

Elon Musk ve Kripto Para Tweetleri

SEC tarafından duyurulan Musk ile ilgili ihlal kararları, Tesla CEO’sunun kripto para ile ilgili tweetlerini içermiyor. Şimdilik…

Bunun yanında Blockchain Araştırma Laboratuvarı tarafından ortaya konulan veriler, Musk’ın Bitcoin ve Dogecoin ile ilgili attığı tweetlerin kripto para piyasasında mutlak bir etkisi olduğunu gözler önüne seriyor.

Blockchain Araştırma Laboratuvarı araştırmacısı Lennart Ante konu ile ilgili, “Kripto paraya dair Musk’ın son altı Twitter etkinliğine dayanarak, her olayın ardından oldukça önemli anormal ticaret hacimlerinin gerçekleştiği görülebiliyor. Bu kapsamda, Bitcoin için %18.99 ve Dogecoin için de %17.31 seviyesinde fiyat değişimleri keşfettik.” ifadelerini kullanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar