Elon Musk’tan Bitcoin ile İlgili Yeni Tweet, Bu Kez Kraken CEO’suyla Söz Dalaşına Girdi

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Elon Musk, “Bitcoin (BTC)’nin insanların düşündüğünden çok daha yeşil olduğunu” savunan Kraken CEO’su Jesse Powell’a cevap verdi. Twitter üzerinden verdiği cevapta Musk Powell’a “hangi veriye göre daha yeşil” sorusunu yöneltti.

blank

bitcoin

blank

Bitcoin’in Enerji Kullanımı Tartışması Yeniden Alevlendi

Bununla birlikte Elon Musk’ın, Bitcoin’in müthiş seviyelerdeki enerji kullanımı nedeniyle çevreye zarar verdiği tartışması da alevlenmiş oldu. BTC madenciliği, bilgisayarların hesaplama gücünü kullanarak ağının güvenliğini sağlıyor ve yeni coinler üretiyor.

Elon Musk Mayıs ayında yaptığı açıklamalarında, CEO’su olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın Bitcoin ile yapılan ödemeleri artık kabul etmeyeceğini söylemişti. Daha önce Bitcoin (BTC)’yi defalarca öven şirketin yaptığı bu U dönüşü Bitcoin fiyatlarında keskin bir düşüşe neden olmuştu.

Kraken CEO’su Jesse Powell ve MicroStrategy lideri Michael Saylor’ın da içinde bulunduğu BTC savunucuları ie Elon Musk’ın aldığı bu pozisyonu eleştirmişlerdi. Tartışmanın bu tarafına göre Bitcoin madenciliği gün geçtikçe daha fazla yenilenebilir enerji kullanılarak yapılıyor.

Powell, Perşembe günü Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda, BTC madenciliği konusunda Elon Musk’a daha fazla araştırma yapması gerektiğini söylemişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Musk’ın imalı cevabı, yüksek profilli isimler arasındaki Bitcoin tartışmalarının bitmekten çok uzakta olduğunu gösterdi.

2019’da Bitcoin Madenciliğinin Yüzde 39’u Yeşil Enerjiyle Yapılıyordu

Cambridge Üniversitesi tarafından 2019’da yapılan bir araştırmaya göre BTC madenciliğinde kullanılan enerji kaynaklarının %39’unu yenilenebilir enerjiler oluşturuyor. Ancak Bitcoin madenciliğinin önemli bir kısmı, ana enerji kaynağı olarak kömürün kullanıldığı Çin’de gerçekleştiriliyor.

Elon Musk geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarında Bitcoin madenciliğinin %50’sinin yeşil enerjiyle yapılmaya başlandığı andan itibaren Tesla’nın tekrardan BTC ile ödeme alacağını söylemişti.

Nisan ayının ortalarında yaklaşık 65.000 dolar ile kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kıran Bitcoin, bu gelişmenin ardından bir süre bu bölgede yatay seyir izlemişti. Mayıs ayında Elon Musk’ın ses getiren açıklamalarından sonra hızla düşüş gösteren BTC, ilk olarak 40.000 küsur dolarlarda gezinmiş, ardından ise ABD ve Çin’den gelen regülasyon tehlikeleri dolayısıyla 30.000 dolara kadar düşmüştü. El Salvador’un BTC’yi ulusal resmi para birimi olarak kabul etmesinin ardından toparlanma sinyalleri gösteren BTC, bu yazının yazıldığı anlarda 37.660 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend