29 Mayıs 2022, Pazar
22.6 C
İstanbul

Elon Musk’tan Bitcoin ile İlgili Yeni Tweet, Bu Kez Kraken CEO’suyla Söz Dalaşına Girdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Elon Musk, “Bitcoin (BTC)’nin insanların düşündüğünden çok daha yeşil olduğunu” savunan Kraken CEO’su Jesse Powell’a cevap verdi. Twitter üzerinden verdiği cevapta Musk Powell’a “hangi veriye göre daha yeşil” sorusunu yöneltti.

Binance indirim kodu

bitcoin

Binance indirim kodu

Bitcoin’in Enerji Kullanımı Tartışması Yeniden Alevlendi

Bununla birlikte Elon Musk’ın, Bitcoin’in müthiş seviyelerdeki enerji kullanımı nedeniyle çevreye zarar verdiği tartışması da alevlenmiş oldu. BTC madenciliği, bilgisayarların hesaplama gücünü kullanarak ağının güvenliğini sağlıyor ve yeni coinler üretiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Elon Musk Mayıs ayında yaptığı açıklamalarında, CEO’su olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın Bitcoin ile yapılan ödemeleri artık kabul etmeyeceğini söylemişti. Daha önce Bitcoin (BTC)’yi defalarca öven şirketin yaptığı bu U dönüşü Bitcoin fiyatlarında keskin bir düşüşe neden olmuştu.

Kraken CEO’su Jesse Powell ve MicroStrategy lideri Michael Saylor’ın da içinde bulunduğu BTC savunucuları ie Elon Musk’ın aldığı bu pozisyonu eleştirmişlerdi. Tartışmanın bu tarafına göre Bitcoin madenciliği gün geçtikçe daha fazla yenilenebilir enerji kullanılarak yapılıyor.

Powell, Perşembe günü Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda, BTC madenciliği konusunda Elon Musk’a daha fazla araştırma yapması gerektiğini söylemişti.

Musk’ın imalı cevabı, yüksek profilli isimler arasındaki Bitcoin tartışmalarının bitmekten çok uzakta olduğunu gösterdi.

2019’da Bitcoin Madenciliğinin Yüzde 39’u Yeşil Enerjiyle Yapılıyordu

Cambridge Üniversitesi tarafından 2019’da yapılan bir araştırmaya göre BTC madenciliğinde kullanılan enerji kaynaklarının %39’unu yenilenebilir enerjiler oluşturuyor. Ancak Bitcoin madenciliğinin önemli bir kısmı, ana enerji kaynağı olarak kömürün kullanıldığı Çin’de gerçekleştiriliyor.

Elon Musk geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarında Bitcoin madenciliğinin %50’sinin yeşil enerjiyle yapılmaya başlandığı andan itibaren Tesla’nın tekrardan BTC ile ödeme alacağını söylemişti.

Nisan ayının ortalarında yaklaşık 65.000 dolar ile kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kıran Bitcoin, bu gelişmenin ardından bir süre bu bölgede yatay seyir izlemişti. Mayıs ayında Elon Musk’ın ses getiren açıklamalarından sonra hızla düşüş gösteren BTC, ilk olarak 40.000 küsur dolarlarda gezinmiş, ardından ise ABD ve Çin’den gelen regülasyon tehlikeleri dolayısıyla 30.000 dolara kadar düşmüştü. El Salvador’un BTC’yi ulusal resmi para birimi olarak kabul etmesinin ardından toparlanma sinyalleri gösteren BTC, bu yazının yazıldığı anlarda 37.660 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar