Bilgisayar endüstrisi son 30 yılın en büyük endüstrilerinden biri haline geldi. Dünyanın en zenginleri listesini artık bakkal, market sahipleri değil, Facebook, Microsoft gibi bilgisayar eksenli firmaların sahipleri dolduruyor. ABD’de bir bilgisayar programcısının ortalama kazancı 2015 itibariyle yıllık 100.000$ (~250.000 TL) ile en yüksek seviyeyi görmüş durumda şu an.

Her sene çok fazla sayıda bilgisayar mühendisi üniversitelerden mezun oluyor. Gerçek anlamda aşağıda belirtilen paraları kazananlar ise bu dillere çok iyi hakim olan ve istenilen uygulamaları yazabilenler. Quartz’ın yaptığı araştırmaya göre 2014’ün en çok kazandıran programlama dilleri aşağıdakiler. Siz bunlardan kaçını biliyorsunuz?

10. Visual Basic – 17.491 TL (Aylık)

 

Yıllık (TL) = 209.897 TL
Aylık (TL) = 17.491 TL

En çok kazandıran programlama dilleri listesinin 10ncu ve son sırasında Microsoft’un geliştirdiği Visual Basic var. Yaklaşık aylık 17.000 TL kazandırıyor Visual Basic kendisini iyi bilip kullananlar.

Visual Basic özetle üçüncü nesil, olay güdümlü programalama dilidir. İlk olarak 1991 yılında yayınlandı. Çıkış noktası olabildiğince kullanımı kolay bir dil sunmaktı. BASIC’ten türedildi. Hızlı bir şekilde grafiksel kullanıcı arayüzlü uygulamalar geliştirmeye olanak sağlar. Data Access objeler kullanarak veritabanlarına da bağlantı kurma imkanı verir. İçeriğindeki komponentler sayesinde uygulamaya kolayca objeler eklenebilir. Visual Basic ile yazılan programlar aynı zamanda Windows API’sini de kullanabilir.

Visual Basic’in son versiyonu 1998 yılında yayınlandı. En son versiyonu 6’dır. IDE’nib pek çok desteği kalkmış olsa bile halen pek çok geliştirici Visual Basic’i Visual Basic .NET’e tercih etmekte.

Piyasada halen VB ile programlar yazılmakta ve dili iyi kullanabilen programcılar istenilen türde uygulamalara VB ile çözüm üretebilmekte.

9. C# – 18.125 TL (Aylık)

Yıllık (TL) = 217.496 TL
Aylık (TL) = 18.124 TL

Visual Basic’in üçüncü nesil programalama dili olduğunu söylemiştik. C# ise multi-paradigmalı bir programalama dilidir. Bu şu demek: C# birden fazla programlama paradigmasını destekler demek. Microsoft’un .NET insiyatifi ile birlikte geliştirilmeye başlandı ve daha sonra ECMA ve ISO tarafından onaylanarak standardizasyon kazandı. Bu dilin çıkış noktası basit, kolay, modern, çok amaçlı ve nesne merkezli bir dil yaratmaktı. Nitekim piyasadaki kullanım oranına baktığımızda Microsoft’un bunu başardığını da söyleyebiliriz. En son yayınlanan C# 5.0 versiyonudur ve Ağustos 2012’de yayınlanmıştır.

Yine bugün piyasadaki bankacılık sektöründen diğer pek sektöre kadar C# aktif olarak kullanılmaktadır. Bu dili iyi bilen ve kullanabilen programcılar yıllık 200.000 TL üzerinde para kazanma imkanına sahip.

8. R – 18.324 TL (Aylık)

Yıllık (TL) = 219.891 TL
Aylık (TL) = 18.324 TL

R istatistiksel hesaplama ve grafikler için kullanılan bir programlama dilidir. İstatistiksel uygulamalar geliştirmek ve veri analizi yapmak için istatistikçiler ve veri mühendisleri arasında oldukça yaygın kullanılan bir dildir. Yapılan araştırmalara ve anketlere göre R’nin kullanımı son yıllarda yükselerek artmaktadır.

R aslında S programlama dilinin bir implementasyonudur. R Yeni Zelanda’nın en büyük üniversitesi Auckland Üniversitesi’nde geliştirildi. Dili geliştiren Ross Ihaka ve Robert Gentleman’ın isimlerinin başındaki R harfinden dolayı dile bu isim verildi. Dil GNU projesi kapsamındadır ve ilk olarak 1993 yılında ortaya çıkmıştır.

Bugün internet ve sosyal ağlar sayesinde saniyede milyarlarca veri üretilmekte. Bu verilen işlenmesi, incelenmesi, analiz edilmesi gibi çalışmalar belki de insanlığın ilerleyişinin en büyük etkenlerinden biri olacak. R programlama dili de burada devreye giriyor. Milyarlarca veriyi işleme, istatistiksel hesaplamalar yapabilme ve bunların grafiklerini oluşturabilme yüksek bir yetenek. R sayesinde bu yetenek daha ileri seviyeye götürülebilir. Piyasada özellikle istatistiğin sık kullanıldığı sektörlerde R oldukça popüler hale gelmiş durumda.

7. C – 18.340 TL (Aylık)

Yıllık (TL) = 220.084 TL
Aylık (TL) = 18.340 TL

C programlama dilinin ve Unix’in babası Dennis Ritchie. Tek kelimeyle müthiş bir insan. C dilini 1972’de ABD’de Bell laboratuvarlarında geliştirdi ve o tarihten sonra tüm zamanların en çok kullanılan programlama dili haline geldi.

C çok amaçlı, imperatif (emir kipli) programlama dilidir. Yapısal programlamayı destekler. D, Go, Rust, Java, JavaScript, Limbo, LPC, C#, Objective-C, Perl, PHP ve Python gibi pek çok dil bazı şeyleri C’den ödünç almıştır.

C daha çok sistem programlamada, embedded sistem uygulamalarında ve işletim sistemlerinde kullanılır. Bu kadar yaygın olmasının bir neticesi olarak pek çok dilin derleyicisi, kütüphanesi ve interpreter’ı C’de geliştirilmiştir. Örneğin Phyton, Perl 5 ve PHP’nin implementasyonları C’de yazılmıştır.

Piyasada C bilen geliştirici sayısı diğer dillere göre çok fazla değildir. Bu da C bilen geliştirici talebinin artmasına ve bu dili bilenlere ödenen ücretlerin yüksek olmasına sebep olmuştur. Çok iyi seviyede C bilen bir programcının aylık geliri yaklaşık 18.000 TL civarındadır.

6. JavaScript – 18.610 TL (Aylık)

Yıllık (TL) = 223.324 TL
Aylık (TL) = 18.610 TL

Çok iyi seviyede JavaScript biliyorsanız aylık 18.610 TL kazanma imkanınız var. JavaScript ya da kısaca JS dinamik bir programlama dilidir. Kullanıcıyla etkileşimi sağladığı için web tarayıcılar üzerinde çok yaygın olarak kullanılır. Sunucu tarafından herhangi bir işlem yapmadan JavaScript ile bütün işlemleri client tarafında halledebilirsiniz. Node.js gibi framework’lerle birlikte server-side network programlamasında da kullanılır. Multi paradigmalı bir dil olmasının yanısıra object-oriented, imperatif gibi stilleri de destekler.

İsim, sintaks ve standart kütüphane benzerliklerinin rağmen Java ve JavaScript birbirinden farklı ve bağımsız dillerdir. Ve çok farklı semantiğe sahiptirler. Pek çok kez bu ikisi karıştırılır. JavaScript’in sintaksı C’den, semantik ve dizaynı Self ve Scheme programlama dillerinden türetilmiştir.

JavaScript kullanımı zevkli, kolay bir dildir. Pek çok web tabanlı oyun, uygulama, site yapılabilir bu dille. Oldukça iyi ve detaylı dökümantasyonu da vardır internette. JavaScript öğrenmeye Code Academy’nin etkileşimli muhteşem JavaScript kursundan başlayabilirsiniz.

5. C++ – 19.025 TL (Aylık)

Yıllık (TL) = 228.308 TL
Aylık (TL) = 19.025 TL

C++ en çok kazandıran programlama dillerinden biri. Listede 5nci sırada. Bu dili yetkin bir şekilde bilen bir programcının ortalama aylık kazancı 19.000 TL civarında. Tabi bu rakam deneyime göre daha da artabilmekte. Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümünden veya herhangi bir bölümden veya liseden mezun biri bu dili çok iyi biliyorsa boşta kalmasının imkanı yok gibi.

C++ da diğer pek çok dil gibi çok amaçlı bir programlama dilidir. İmperatif (emir kipli), nesne merkezli ve jenerik programlama özelliklerine sahiptir. Ayrıca düşük seviye bellek maniplasyonuna da izin verir.

Daha çok gömülü sistemlerde, işletim sistemi çekirdeklerinde ve sistem programlamada kullanılır. Bunların yanısıra masaüstü uygulamalarda, sunucularda ve performansın önemli olduğu uygulamalarda da yaygın bir şekilde kullanılır.

C#, Java ve C’nin yeni versiyonları da dahil olmak üzere pek çok dil C++’dan etkilenmiştir.

4. Java – 19.311 TL (Aylık)

Yıllık (TL) = 231.741 TL
Aylık (TL) = 19.311 TL

Java bilmek bir programcı için çok büyük bir yetkinlik sayılabilir. Oldukça güçlü bir dil ve piyasada oldukça rağbet görüyor. C ve C++ gibi çok amaçlı, sınıf tabanlı ve nesne merkezli bir dildir. Çıkış noktası “Write once, run everywhere” yani “Bir kere yaz, heryerde çalıştır”. Yani Java ile yazılan uygulamanın yazıldığı platformdan farklı platformlarda çalıştırılması için tekrar derlenmeye ihtiyacı yok demektir. Java ile yazılan programlar bytecode’a derlenir ve herhangi bir Java virtual machine üzerinde kolaylıkla çalışır.

2015 itibariyle en popüler ve en yaygın kullanılan dillerin başında Java gelmektedir. 9 milyona yakın geliştiricisi ile birlikte daha çok client-server web uygulamarda kullanılan Java’nın daha pek çok kullanım alanı bulunmakta.

Java sintaksının çoğunluğu C ve C++’dan türetilmiştir.

Sektörün en büyük payını alır Java. Piyasada bu dili bilenler ya da şöyle diyelim bu dili iyi bilenler el üstünde tutulur ve oldukça büyük firmalarda iş bulma imkanına sahiptir. Java’yı çok iyi biliyorsanız bir üniversite mezunu bile olmanıza gerek yok aslında. Piyasada kolaylıkla iş bulabilirsiniz zira sektör sağlam Java bilen geliştiriciye henüz doymuş değil.

3. Python – 20.493 TL (Aylık)

Yıllık (TL) = 245.925 TL
Aylık (TL) = 20.493 TL

Python en çok kazandıran programlama dilleri listesinin 3ncü sırasında yer alıyor. İnanılmaz güçlü ve yetenekli bir dil. Yazamayacağınız uygulama yok gibi. Ben de bireysel olarak çok seviyorum Python’u. Okunuşunu bir türlü denk getiremedim. Bazıları Piton diyor, bazılar payton. Fayton diyen de var :). Hangisi kolayınıza geliyorsa o şekilde okuyabilirsiniz.

Python çok-amaçlı, yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Tasarım felsefesinde kodun rahat okunabilirliği öne çıkar. Konsepti sayesinde uzun satırlar gerektiren işlemleri birkaç satırda yazabilirsiniz.

Nesne merkezli, imperatif ve fonksiyonel programlama gibi çoklu programlama paradigmasını destekler. Ayrıca otomatik bellek yönetimi ve çok geniş ve kapsamlı kütüphane standartlarına sahiptir.

Google, Yahoo, NASA, CERN gibi büyük şirketlerde de kullanılır bu dil. Web uygulamalar için scripting dili işlevi görür. Django ve Flask gibi güçlü frameworkleri vardır.

3DS Max, GIMP, Paintshop Pro gibi pek çok masaüstü uygulamada da kullanım alanı vardır.

Özetle Python bilip sektörde boşta kalmak imkansız gibi birşeydir. İyi Python bilen bir geliştirici aylık ortalama 20.500 TL kazanmakta.

2. Objective C – 22.021 TL (Aylık)

Yıllık (TL) = 264.257 TL
Aylık (TL) = 22.021 TL

2008 yılında Apple’ın App Store’u kullanıma açmasıyla ve iOS dilini tanıtmasıyla birlikte Objective C dilinin popülerliği çok arttı. Bugün App Store’da bir iPhone ya da iPad vs uygulaması yayınlamak istiyorsanız Objective C bilmeniz işinizi çok kolaylıştıracaktır. App Store uygulamalarının popülerliğinin artmasıyla firmalar ve şirketler burada kendi ürünlerini tanıtmak ya da varolan uygulamalarını buraya taşıma ihtiyacı duydu. Dolayısıyla Objective C bilen geliştiricilerin önemi arttı. 2015 itibariyle Objective C en popüler ve en çok kazandıran 2nci dil. Eğer bu dile çok iyi hakim iseniz istediğiniz iPhone, iPad uygulaması yazabilir ve App Store’da yayınlayabilirsiniz.

Dili öğrenmek isterseniz Code School’un çok öğretici, interaktif bir online kursu var.

1. Ruby on Rails – 22.272 TL (Aylık)

Yıllık (TL) = 267.273 TL
Aylık (TL) = 22.272 TL

Ruby on Rails en çok kazandıran programlama dillerinin başında geliyor. Ruby on Rails bilen bir geliştirici aylık ortalama 22.000 TL kazanabiliyor. Aslında Ruby on Rails bir programlama dili değil. Ruby ile yazılmış açık kaynak kodlu web uygulaması framework’ü. Kısaca Rails de deniyor. 2005 yılında ilk olarak yayınlandı.

Bugün piyasada bu frameworkü etkili bir şekilde kullanan ve çok iyi bilen yazılımcılar el üstünde tutuluyor diyebiliriz. Pek çok büyük firma bu frameworkü kullanmakta. Örneğin Twitter Ruby on Rails kullanıyor diye biliyorum. Her işlemin anlık yapıldığı ve hızın ve performansın çok önemli olduğu Twitter’ın Ruby on Rails kullanması bu framework için çok büyük bir referans.

Ruby on Rails öğrenmek için resmi sitesine başvurabilirsiniz. Oldukça kapsamlı bir dökümantasyonu ve kod örnekleri mevcut.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here