Bir önceki yazıda Dapp’lerin ne olduğunu, normal uygulamalardan ne farkı olduğunu, avantaj ve dezavantajlarını derlemiştik. Bu yazıda en popüler Dapp’leri konuşacağız.

State of the Dapps

Ethereum, EOS, Tron ve NEO dahil olmak üzere ağlar üzerine inşa edilmiş 2.000’den fazla Dapps’i listeleyen bir web sitesi olan State of the Dapps, başlangıç için harika bir yer. Şu anda en popüler Dapp’ler merkezi olmayan kripto borsaları veya bir diğer ifadeyle DEX’lerdir. Bunlar, Binance ve Coinbase gibi borsalarda bulacağınız gibi merkezi bir kontrole ihtiyaç duymadan, kullanıcıların bir kripto para birimini diğerine transfer edebilmesini sağlar.

Bu en popüler dapp’leri daha da açalım:

En İyi Ethereum Dapp’leri

MakerDAO, kullanıcıların Dai Stablecoin sistemi ile etkileşime girmesine izin veren akıllı bir sözleşmedir. MakerDAO 5.000’den fazla günlük kullanıcıyı kontrol ediyor ve 1,9 milyar dolarlık toplam değere sahip.

MakerDAO’nun hemen ardından ikinci sırada Uniswap var. 2 milyar dolardan fazla toplam değere sahip olan otomatik token değişim protokolü, şu anda 3.000’den fazla günlük kullanıcıyı elinde tutuyor.

En İyi Tron Dapp’leri

Tron Dapp’lerin asıl alanı oyunlardır. Dünyanın ilk gerçek zamanlı kripto ticaret oyunu olan IOI game, 1.400’den fazla günlük kullanıcıyla tüm Tron Dapp’lerine liderlik ediyor. Üçüncü sırada, ECO Game Center adı verilen başka bir oyun dapp’i var. 100’den fazla güncel günlük kullanıcısıyla, akıllı sözleşmelere çevrimiçi oyunlarda benzersiz bir yaklaşım benimsiyor ve oyunculara gelir elde etme fırsatı veriyor.

En iyi EOS Dapp’leri

EOS Dapps topluluğu henüz nispeten yeni. Yup, Upland ve Chain Clash, en popüler olanlarıdır. Kullanıcı etkileşimine bakarak içeriği ödüllendiren ve internette sosyal fikir birliği yaratmayı amaçlayan bir ağ olan Yup, ilk sırada yer alıyor.

  Uniswap Çiftçiliği 4 Gün İçinde Sona Eriyor ve 1.1 Milyar ABD Doları ETH Serbest Bırakılıyor

İkinci ve üçüncü olarak, Upland ve Chain Clash isimli oyunlar yer almakta. Upland, gerçek dünya adreslerine sahip bir emlak ticaret oyunudur, Chain Clash ise oyuncuların kripto ünlülerinden avatar savaşçıları toplamasına ve kripto klanları yapmasına izin veren ücretsiz bir oyundur.

Peki ya CryptoKitties?

CryptoKitties, en iyi bilinen dapp’lerden biridir ve 2017’te piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, yüksek işlem seviyelerinin Ethereum ağını yavaşlatmaya başladığı ortaya çıkmıştır.

Bu dapp’de kullanıcılar, dijital kedileri satın alır, yetiştirir ve toplar; kediler benzersiz ve değiştirilemez tokenleri (NFT) temsil eder, yani hiç kimse onları çoğaltamaz veya çalamaz.

Mayıs 2020’de CryptoKitties’in, başlangıçta ERC-721 tokenleri olarak oluşturuldukları Ethereum ağından, kendi blockchain’i Flow’a geçeceği açıklandı. Eylül 2020’de, rock grubu Muse’den esinlenilmiş, sınırlı sayıda kripto para birimi tanıtıldı.

İş kurmak için yeni bir yol

Dapp’ler merkeziyetsiz olduğundan, sektörde tamamen yeni bir yol açtı. Bunun en etkileyici örneklerden biri, merkezi olmayan bir bahis marketi olan Augur’dur. İçerik oluşturucular pazarı kurup, piyasaya sürdüler ve şimdi tamamen ayrı projeler üzerinde çalışıyorlar, ağ ise kullanıcıları tarafından destekleniyor.

Dapp dolandırıcılığı ve hack

Ne yazık ki, dapps hacklere karşı savunmasız olabilir. İlgililerin hatırlayacağı üzere, Fomo3D böyle bir aldatmacaydı. Fomo3D, kullanıcıların bir tencereye az miktarda eter koydukları Ethereum tabanlı bir dapp idi-ve bunu yapan son kişi potu kazandı. Basit geliyor değil mi?

Çok değil. Botlar, oyuna otomatik olarak teklif vermek için programlandı ve teorik olarak sonsuza dek devam etmesini sağladı. Ancak, birisi kazanmayı başardı. Yüksek işlem ücretleriyle sayısız işlem yaparak, hacker Ethereum ağını tıkadı, böylece botlar işlemlerini yapamadı. Oyun ve ödüller bu demek kimse teklif dağıtıldı.

Çıkış dolandırıcılığını ortadan kaldıran anonim bir hacker, o sırada 3 milyon dolar değerinde 10.469 ETH aldı ve kriptografinin değiştirildiği dapps’i kullanmayı düşünen insanlar için uyarıcı bir hikaye haline geldi.

  Veri Şifreleme, Cinsel İstismarla Mücadelede Bir Tehdit Yaratabilir

Dapp’lerin geleceği

Dapps henüz ilk aşamalarında sayılır. Bununla birlikte, sayısız hizmet yelpazesi sunan binlerce dapp bulunmaktadır: oyun oynamak, para alışverişi yapmak veya kendi dijital kedilerinizi büyütmek gibi…

2020 yılının 2. çeyreğinde, dapp işlem hacmi 12 milyar dolara ulaştı, bu değer bir önceki çeyreğe göre 4,5 milyar dolarlık bir artışa tekabül etmektedir. Ancak, hâlâ alınacak çok yol var. Geliştiriciler ve dapps oluşturulan ağlar ölçeklenebilirlik, güvenlik ve UX gibi çözülmesi gereken birçok zorluğa sahip.

Bu sorunlar çözüldükten sonra, merkezi olmayan bir uygulamanın şafağı üzerimize doğacak.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın