29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

En Popüler Kripto Borsalarının Pazar Payı 1 Trilyon Doları Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yakın tarihli bir raporda analiz edilen 160 kripto para borsasının yarısının, toplam pazar payının yaklaşık %85’ini kontrol ettiği ortaya çıktı.

Binance indirim kodu

Üst seviye borsalar ciddi bir pazar payı artışı yaşadı

Bugün yayınlanan bir CryptoCompare araştırma raporuna göre, analitik firmasının “en üst seviye” olarak derecelendirdiği borsalar, ekim ayından ocak ayına kadar pazar payının %13’ünü elde etmeyi başardı. Bu tablo, bu 84 borsanın pazar payını 1 trilyon dolardan fazla varlıkla kabaca %74’e çıkardığı gerçeğini gösteriyor.

Binance indirim kodu

Ancak CryptoCompare, bu oranın ocak ayı için muhtemelen %85’e kadar yükseldiğini belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bugün itibariyle tüm kripto paraların toplam piyasa değerinin 1.47 trilyon dolar olduğu göz önüne alındığında bu borsaların pazar payı şu anda 1.2 trilyon dolardan fazla olabilir.

Borsaların güvenlik önlemlerinde ve operasyonel özelliklerinde genel bir iyiye gidiş söz konusu

Rapor, pazar payında görülen bu artışı, Bitcoin (BTC) fiyatının aralık sonunda 20.000 doları ve ocak ayında 30.000 doları aşması üzerine görünüşte daha düşük riskli borsalara yönelen hem küçük hem de profesyonel kripto tüccarlarına bağladı.

Bununla birlikte artan pazar payının en önemli nedenlerinden birinin, CryptoCompare’in ekim ayına göre 16 adet daha borsayı “üst kademe” olarak derecelendirmesi olduğu kaydedildi. Bu terim, bir borsanın üstünlüklerinden ziyade risk seviyesini ölçmeyi amaçlayan bir tanımlama için kullanılıyor.

Firma, birçok borsanın artık güçlendirilmiş müşteri tanımlama ve kara paranın aklanmasını önleme prosedürlerinin gerekliliklerine uyduğunu kaydetti. Ayrıca borsaların birçoğunun daha fazla şeffaflık sağladığı ve genel operasyonel durumlarını iyileştirdiği not edildi.

CryptoCompare’in sonuçlarına göre firma, analiz edilen 160 borsanın %44’ünün, temmuz ayındaki %37’ye kıyasla “genel bir uygulama programlama arayüzü uç noktası aracılığıyla tüm geçmiş ticaret verilerini sorgulama” olanağı sunduğunu söyledi.

İlgili Haber:  Bitcoin Y Kuşağının Altını Olsa da Kaybetmeye Mahkum mu?

Ek olarak, CipherTrace’e göre “zayıf veya yetersiz” müşteri tanımlama sistemlerine sahip olarak derecelendirilen borsaların yüzdesi, temmuzdaki oranı olan %44’ten ocak ayında %33’e düştü.

Raporun özellikle Coinbase, Gemini, Bitstamp, Kraken, itBit ve Luno’dan “en düşük riskli borsalar” olarak bahsetmesi dikkat çekti. Binance, FTX, OKCoin, Huobi Global ve Bitfinex gibi diğer borsalar ise bir sonraki alt katman kategorisinde listelendi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar