En Zengin 15 Bitcoin Cüzdanının 2021’de Hâlâ Önemli Olmasının 4 Nedeni

Önemli Gelişmeler

Şeffaflık, kripto paranın en ilgi çekici yönlerinden biri olarak kabul ediliyor ve birçok erken destekçiyi Bitcoin’e (BTC) çeken de bu açıklık oluyor.

blank

Blok zinciri teknolojisi, ağın çalışmasıyla ilgili tüm bilgileri, bir göz atmak isteyen herkes için erişilebilir hale getiriyor. Çoklu imza ve SegWit kullanımıyla ilgili bilinen her adres, işlem, ödenen ücret ve diğer ayrıntılar açıkça görülebiliyor.

blank

En zengin 15 Bitcoin adresi, çeşitli nedenlerle her zaman ilgi odağı oluyor. Bazı kripto araştırmacıları, Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun ayak izlerini arayan en iyi adresleri alışkanlıkla sıralıyor. Diğerleri ise kripto balinalarının manevralarını izlemek için verileri inceliyor ve Bitcoin fiyatında değişken fiyat dalgalanmalarına neden olan piyasa manipülasyonunu tahmin ediyor.

En iyi adresler, ABD İç Gelir Servisi ve Hazine Bakanlığı gibi devlet kurumlarının bile dikkatini çekmiş bulunuyor.

Aslında, kripto para adresleri ve bunların potansiyel ilişkileri hakkında ek bilgi edinme konusunda uzmanlaşmış bazı şirketler bulunuyor. ABD İç Gelir Servisi’nin işlemleri izlemek için iki kripto analiz şirketi olan Chainalysis ve Integra FEC’i tuttuğu görülüyor.

Daha yakın zamanlarda, Hazine Bakanı Steven Mnuchin yönetimindeki Hazine Bakanlığının kendi kendine barındırılan kripto para cüzdanları için bir kuralın gerekli olup olmadığını düşündüğü biliniyor. Bunun onaylanması durumunda, bu değişikliklerin piyasa katılımcıları için mahremiyetin önemini vurgulayacağı düşünülüyor.

Adresler varlıklar ile aynı değildir

İlk 15 adresin, 1.07 milyon BTC’ye veya olağanüstü Bitcoin arzının %5.7’sine sahip olduğu görülüyor. Mevcut 26.500 dolar fiyat seviyesinde, bu miktar 28.3 milyar dolara eşit oluyor. Bu büyük bir Bitcoin miktarı olsa da BTC’nin spot borsalardaki toplam hacminin günlük 5 milyar doları aştığını da belirtmek gerekiyor.

Bir adresin ilk para yatırma tarihinin, adresin sahibi olan tüzel kişinin o gün paraları ilk aldığı tarih anlamına gelmediğini unutmamak önem arz ediyor. Coinler aynı varlığa ait başka bir adresten gönderilmiş olabileceği için sadece 2018 yılından itibaren 11 adrese ilk fonların gönderildiğini gösteren tarihler, adres sahiplerinin sektöre yeni geldiğini kanıtlamıyor.

Ayrıca, ilk 15 adresten hiçbirinin Satoshi’nin holdingleri olduğuna dair söylentilerin bulunmadığını da belirtmek gerekiyor. Araştırmacı Sergio Lerner, Nakamoto’nun çıkardığı blokların Patoshi desenleri olarak bilinen benzersiz desenler içerdiğini gösteriyor. Bu mayınlı BTC henüz taşınmamış olsa da tek bir adrese tahsis edilmemiş bulunuyor.

İlk 100 adres, toplam arzın %15.7’sini yoğunlaştırıyor ve bu, geleneksel pazarlarda görülen dağıtım düzeyine kıyasla oldukça etkileyici bulunuyor. Örneğin, PayPal hisselerine sahip ilk 20 fonun, toplam hisse arzının %19.7’sine sahip olduğu görülüyor.

En önemli 15 adresten beşi, borsalarda bilinen adresler oluyor ve bu, görünen yoğunluğun kripto balinalarına atfedilebilecek bir şekilde mevcut olmadığını gösteriyor.

Cüzdanlarda büyük miktarlarda Bitcoin tutan borsalara ek olarak bazı saklama görevlileri çok sayıda müşteri için büyük meblağlarla birden fazla adrese yayılan cüzdanlarda da BTC biriktirebiliyor.

En iyi adresler yeni sahipler ve SegWit’le uyumlu değil

En iyi 15 adresten etkileyici sekizi hiçbir zaman tek bir satoshi çekmiyor. Borsayla ilgili beş adres hariç yalnızca %20’sinin coinlerini taşıması, sert sahiplerin güçlü bir şekilde yaygın olduğunu gösteriyor.

Üstelik 15 adresten 11’inin ilk kez üç yıldan daha kısa bir süre önce kullanıldığı görülüyor. Bu tuhaflığın arkasında iyileştirilmiş güvenlik önlemleri, bir vasi değişikliği veya farklı mülkiyet yapıları gibi birden fazla neden olabileceği düşünülüyor.

İlk 15 adresten ve ilk 200’deki üç adresten yalnızca ikisinin Bech32 SegWit ile uyumlu olduğu görülüyor; bu da işlem ücretlerini önemli ölçüde azaltabiliyor. Tablo, daha ucuz işlemlerin net faydalarına rağmen kullanıcıların değişime dirençli olduğunu gösteriyor. Daha da ilginç olanı, listede ikinci sırada yer alan Bitfinex soğuk cüzdanının şimdiye kadar giden bir işlem gerçekleştiren tek cüzdan olması oluyor.

Birkaç gizemli adres yığılmaya devam ediyor

En zengin üçüncü adres, el değmemiş bir 94.506 BTC içerdiğinden bir gizem olarak değerlendiriliyor. Adresin, Glassnode’un cüzdandaki 73.000 BTC’nin Huobi’den geldiğini bildirmesinin ardından Eylül 2019’da manşetlere çıktığı biliniyor.

Birçok analist, bu coinlerin Plustoken Ponzi planına bağlı olduğunu öne sürse de bu söylentilerin yanlış olduğu kanıtlanmış bulunuyor çünkü Çin polisinin 19 Kasım’da dolandırıcılık borsasından 194.775 BTC ele geçirdiği kaydediliyor.

Mart 2011’den bu yana 79.957 BTC içeren dördüncü en büyük cüzdanın yanı sıra, ilk 300 adresten 20’sinin dokuz yaşın üzerinde olduğu görülüyor. Bu fonların kaybedildiğini kimse ispatlayamasa da çoğu bunu varsayıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu dokunulmamış coinler 313.013 BTC olarak değerlendiriliyor ve başlangıçtan bu yana sadece bir adres işlem görüyor. Bu nedenle, F2Pool’un 1J1F3U7gHrCjsEsRimDJ3oYBiV24wA8FuV adresinde tutulan 9.000 BTC’si dışında diğer adreslerden gelen fonların etkin bir şekilde kaybolması çok yüksek bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Beşinci sıradaki adres ise Şubat 2019’da oluşturulan ve başlangıçta 81’inci en büyük adres olarak listelenen bir adres oluyor. O zamandan beri düzenli olarak birikiyor ve Aralık 2019’da 1 BTC kadar düşük bir seviyeden Haziran 2019’da tek bir işlemde 4.100’e ekleniyor. Büyük bir biriktirici olmasına rağmen 786 BTC’den 3.000 BTC’ye kadar değişen yedi işlem gerçekleştirmiş bulunuyor. Belki balinaların bile ödenmesi gereken faturaları olduğu düşünülüyor.

İlk olarak 30 Kasım 2018 ile 18 Aralık 2018 arasında kullanılan, her biri yaklaşık 8.000 BTC veya 12.000 BTC içeren tam olarak 100 adres bulunuyor. Bu adresler genellikle Coinbase Custody ile ilişkilendiriliyor. Chain.info, 881.471 BTC’ye ulaşan adreslerin fonları borsanın soğuk cüzdanının %96’sına eşit olduğunu düşünüyor.

Yeni balina yerel üst teorisi

Şimdiye kadar bu etkinin kesin kanıtı olmamasına rağmen her yatırımcı, yeni Bitcoin balinalarının gelişinin sürekli bir yükseliş için çok önemli olduğuna dair içgüdüsel bir hisse sahip oluyor.

İlk 300’e giren sürekli bir yeni adres akışı bulunuyor. Örneğin, bunların 16 tanesi son 30 gün içinde ilk depozitolarını alıyor.

Nadir olmakla birlikte, bazen yeni gelenler ilk 300 arasına katılmadan 50 veya daha fazla günlük boşluklar meydana geliyor. Tesadüfen, bu süreler yükseliş dönemlerinin sonunu gösteriyor ve genellikle bunu sağlıklı bir düzeltme izliyor.

İlk 300 adresten tam olarak sıfır, başlangıçta BTC’nin %35 arttığı 28 Kasım 2019 ile 09 Şubat 2020 arasında kullanılmış bulunuyor. İşin garibi, piyasa sonraki 32 gün içinde %52 düşüş kaydediyor.

Benzer bir etki 18 Ekim 2017 ile 11 Aralık 2017 arasında da yaşanıyor. Bu süre zarfında BTC %193 oranında artmasına rağmen ilk 300 adresten hiçbirinin yeni olmadığı ve sonraki 36 günde %34 fiyat düşüşü yaşandığı biliniyor.

Bundan önce, ilk 300 adresin hiçbirinin 20 Nisan 2017 ile 07 Temmuz 2017 arasında başlatılmadığı görülüyor. Bu arada, BTC %111 oranında yükselirken bu süreyi dokuz gün boyunca %24’lük bir çöküş izliyor.

İlk 15 Bitcoin adresi ve balina hareketleri takip edilmeli

Şimdiye kadar tarih, yeni balina teorisinin mantıklı olduğunu kanıtlıyordu: Piyasa, daha az sayıda yeni adresin uzun süre boyunca toplanarak halihazırda pozisyonu olan varlıkların birikimlerini gösterdiği için ilk 300 sahip listesine giriyor. Öte yandan yeni balinalar, genellikle yerel zirveleri gösteren bir şeyleri kaçırma korkusuyla sürülebiliyor.

Bu nedenle, olası düzeltmeleri ölçmek için en iyi adresleri ve zincir üzerindeki verileri izlemek gerekiyor.

Büyük mevduatlar borsalara her girdiğinde, bu potansiyel bir satış emrini gösteriyor ve tüccarlar tarafından düşüş eğiliminde olduğu kabul ediliyor. Bu hareketler daha sonra balina transferleri arasında bir miktar korelasyon bulmak amacıyla BTC fiyatlarının üstleri ve altlarıyla karşılaştırılıyor.

Piyasa ne zaman yükselir ve madenciler de satışları azaltırsa analistler coinleri tekrar hareket ettirmeye başladıklarında bir fiyat düzeltmesi bekliyor. İşleri perspektife koymak amacıyla belirtmek gerekirse; bu fiyat etkisinden kaçınmak için piyasa tarafından emilmesi gereken haftalık 6.300 Bitcoin oluyor.

Artık kurumsal yatırımcılar da kripto dünyasına dahil olduğu için yatırımcılar 2021’deki girişlerinin yeni basılan BTC’yi emmeye devam edip etmeyeceğini görmek için sabırsızlanıyor.

2021, kripto piyasası için oldukça yüksek görünürken genellikle hükümetin tehdit edici düzenlemesinden kaynaklanan beklenmedik bir fiyat düşüşü yaşanabileceği öngörülüyor. Bu ise deneyimli yatırımcıların 2021’de ilk 15 Bitcoin adresini ve kripto balinalarının hareketlerini takip etmelerinin yine de önemli olacağı anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Altcoin Sezonuna Ne Kadar Kaldı? Bitcoin Dominansı Bize Neler Anlatıyor?

188 günlük gerileme periyodu ve zirve noktasından %55’lik bir düzeltme hareketinin ardından Bitcoin fiyatı kısa bir süre önce 67.276...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend