Endoskopi ile Kolonoskopi Arasındaki Fark

Endoskopi ile kolonoskopi arasındaki fark geniş çaptadır ve kapsam olarak farklılık gösterir.

Endoskopi nedir?

Endoskopi, gastro-bağırsak yolunun (sindirim yolu) sonunda bir kamera bulunan ışıklı, esnek bir tüp (endoskop) vasıtasıyla izlendiği bir prosedürdür. Küçük doku hücreleri örnekleri (biyopsi) de toplanabilir ve test için gönderilebilir.

İki temel endoskopi türü vardır:

 1. Üst endoskopi – Özofagus, mide ve ince bağırsak, ağızdan sokulan ince esnek bir tüp ile görülebilir.
 2. Kolonoskopi – Rektumdan geçirilen esnek bir tüp ile kalın bağırsak ve kolonun astarı görülebilir.

Hazırlık

 • Bazen kan testleri gerekli olabilir.
 • İlaçlar gerekirse şırınga ile verilebilir.
 • Sizi eve götürmesi için birilerini ayarlayın. Prosedürden sonra ilaçlar yüzünden uykulu hissedebilirsiniz.
 • Üst endoskopi: Prosedürden önce altı saat boyunca yiyecek veya içecek kullanımına izin verilmemektedir. Boş bir mide en iyi görünümü ve en güvenli muayeneyi sağlar.
 • Kolonoskopi: Muayeneden önce en az 24 saat temiz sıvı tüketin. Doktor tarafından rektum/bağırsakların görülebilmesi için dışkının bağırsaklardan temizlenmesi için müshil veya özel temizleme çözeltisi istenecektir. (Özel talimatlar için aşağıya bakın)

Muayene günü

 • Doktor prosedürü açıklar ve onayınızı alır.
 • Aldığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin.
 • İlaçlara ve diğer tıbbi koşullara karşı alerjileri konuşun.
 • Prosedür hakkında sorular sorun.

Üst endoskopide ne beklemeliyim?

Doktorunuz boğazınıza bir lokal anestetik püskürterek veya sakinleştirici vererek sizi sakinleştirecektir. Sonra yan yatacaksınız ve doktor endoskobu ağzınızdan ve yemek borunuzdan, midenizden ve duodenumdan geçirecektir. Endoskop nefes almaya karışmaz. Çoğu hasta testi sadece biraz rahatsızlık verici olarak değerlendirir ve birçok hasta prosedür sırasında uykuya dalmaktadır.

Üst endoskopiden sonra ne olur?

İlacın etkilerinin çoğu gidene kadar yakından takip edileceksiniz. Boğazınız biraz sıkıntılı olabilir ve test sırasında midenizdeki hava nedeniyle geçici olarak şişmiş hissedebilirsiniz. Gittikten sonra doktorunuz size aksini söylemezse yemek yiyebilirsiniz.

Doktorunuz size genellikle test sonuçlarını prosedür gününde söyleyebilir; bununla birlikte, bazı testlerin sonuçları birkaç gün sürebilir.

Yatıştırıcılar aldıysanız, yorulmamanıza rağmen, işlemden sonra araç kullanmanıza izin verilmeyecektir. Sakinleştiriciler reflekslerinizi günün geri kalanında etkileyebileceği için size eşlik edecek birisini ayarlamalısınız.

Bakınız: Lokal ve Genel Anestezi Arasındaki Fark

Kolonoskopi sırasında ne olur?

Kolonoskopi iyi tolere edilir ve nadiren çok ağrıya neden olur. İşlem sırasında baskılar, şişkinlik veya kramp hissedebilirsiniz. Doktorunuz rahatlamanıza ve rahatsızlığı daha iyi tolere etmenize yardımcı olması için muhtemelen bir yatıştırıcı verecektir.

Yan veya sırt üstü yatacaksınız ve doktorunuz esnek tüpleri (kolonoskop) yavaşça kalın bağırsağınıza sokacaktır. Bekletme, hazırlık ve iyileşme için iki ila üç saat planlamanız gerekir, tüm prosedür genel olarak 45 ila 60 dakika sürer.

Kolonoskopi sonrası ne olur?

Yapılan herhangi bir biyopsinin sonuçlarını beklemek zorunda kalabilirsiniz, ancak doktorunuz muayene sonuçlarını size açıklar. Prosedür sırasında size sakinleştirici verildiyse, birisi sizi eve götürmeli ve yanınızda kalmalıdır. İşlemden sonra uyanırsanız bile, refleksleriniz günün geri kalanında yavaşlayabilir. Muayene sırasında kolona giren hava nedeniyle biraz kramp veya şişkinlik yaşabilirsiniz. Gaz geçtiğinde bu hızla kaybolacaktır.

Muayeneden sonra yemek yiyebilirsiniz, ancak doktorunuz, özellikle de herhangi bir polip çıkarıldıktan sonra, diyet ve yemek faaliyetlerinizi kısıtlayabilir.

Endoskopi ile kolonoskopi arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum yazabilirsiniz.

Referans: Dana-Farber Cancer Institute – Understanding upper endoscopy and colonoscopy

Facebook Yorumları

Yorum yapın