Endüstri 4.0 ile IoT Arasındaki Fark

Son güncelleme: 3 sene önce

Endüstri 4.0 ile Nesnelerin İnterneti (IoT) birbirleriyle bağlantılı olmalarına rağmen aynı anlamda kullanılamazlar. Her birinin farklı bir paydaş grubu, hedefi ve anlamı vardır.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

IoT ile başlayalım. Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) teriminin ilk kez kullanımı konusunda bazı spekülasyonlar söz konusudur. IoT, aygıtların birbirleriyle etkileşimini tanımlamak için ortaya atılmış bir terimdir. Çoğu kaynağa göre, ilk olarak 1999 yılında Kevin Ashton tarafından kullanılmıştır. Temel tanımı, bir cihazın İnternet ve/veya diğer cihazlara bağlanmasıdır. Günümüzde, IoT genellikle ışık ve sıcaklık kontrolleri, takılabilir biyometrik cihazlar ve elbette akıllı telefonlar gibi tüketici düzeyindeki ürünlere atıfta bulunmaktadır. Bu cihazlar tarafından sağlanan bağlantı kesinlikle yararlı olsa da, bu cihazlardan birinin arızası herhangi bir acil duruma neden olmaz. Bununla birlikte bir de Endüstriyel Nesnelerin İnterneti anlamına gelen IIoT (Industrial Internet of Things) vardır ve IIoT tüketici seviyesindeki üreticiler ve yenilikçiler tarafından yönlendirilmektedir.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT)

Bazıları alaycı bir şekilde, IIoT’nin IoT ile aynı olduğunu, tek farklarının IIoT’nin evde değil de fabrikada gerçekleştiğini söylerler. Tam olarak öyle değil aslında. General Electric ilk olarak 2012 yılında “Endüstriyel İnternet” terimini kullanmış ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) terimini ortaya atmıştır. IoT gibi, IIoT, İnternet üzerinden cihazların bağlantısıdır, ancak kritik bilgi ve yanıtların aktarımına, komuta ve kontrolüne odaklanır. IIot, enerji, askeri, kamu güvenliği ve ulaşım gibi güvenilirlik ve doğruluğun zorunlu olduğu yerlerde devreye girer. IIoT girişimleri ve inovasyonları, makine-makine (M2M) geliştiriciler ve yaratıcıları tarafından desteklenmektedir.

Endüstri 4.0

Endüstri 4.0, 2011 yılında, imalat sanayii için rekabetçiliği garantileyen bir Alman hükümet inisiyatifi olarak tanıtıldı. Bu terim, mekanik üretim, seri üretim ve bilgi teknolojileri devrimlerinden sonra gelen dördüncü sanayi devrimini tanımlamak için kullanılır. Hem IoT hem de IIoT işletme düzeyinde çalışırken, Endüstri 4.0 asgari seviyede özel sektör katılımı ile öncelikli olarak hükümet ve akademik temelli bir harekettir.

  Polonya, Acil Servisler İçin Ethereum Blok Zincirini Benimseyen İlk Ülke Oldu

Bu varlıkların üçü de sistemleri daha hızlı ve daha da önemlisi güvenli hale getirme yollarına odaklanır.

Endüstri 4.0 ile IoT ve IIOT arasındaki fark özetle bu şekildedir. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakınız.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın