8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Fed Başkanının Enflasyon Açıklamasının Ardından Bitcoin Fiyatı Düşüşe Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

ABD Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, “enflasyonun artık geçici olarak görülmemesi gerektiğini” söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para, Fed Başkanı Jerome Powell’ın dün yaptığı açıklamaların ardından düşüşe geçti.
  • Powell, enflasyonun artık “geçici” olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.
  • Bu durum, hisse senedi piyasalarında da ciddi düşüşe neden oldu.

Hem Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar hem de geleneksel piyasalar, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın enflasyon hakkındaki yorumları nedeniyle endişelenmiş görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Enflasyon Problemi “Geçici” Değil

Fed Başkanı dün ABD Senatosunda yaptığı açıklamada, enflasyonun artık “geçici” olarak kabul edilmemesi gerektiğini söyledi. Lider kripto para BTC ise bu açıklamaların ardından saatler içinde %5 değer kaybetti ve 56.200 Dolara kadar geriledi.

Powell konu ile ilgili açıklamasında, “Geçici kelimesini, daha çok, yüksek enflasyonun kalıcı bir iz bırakmayacağı zamanlarda kullanma eğilimindeyiz. Ancak sanırım artık bu kelimeyi bir kenara bırakıp ne demek istediğimizi daha açık bir şekilde açıklamaya çalışmak için iyi bir zaman. Yüksek enflasyon ile ilgili riskler son derece arttı.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Fiyatı, Geleneksel Piyasaları Takip Etti

Söz konusu açıklamaların ardından hisse senedi piyasalarında; Dow Jones %1.8 düşüşle 34.518,25 puana ve S&P 500 de %1.6 düşüşle 4.579,02 puana geriledi.

Öte yandan BTC yaşadığı düşüşün ardından şu saatlerde bir nebze olsun toparlandı. Lider kripto para şu anda 57.044 Dolar fiyatından işlem görüyor.

Son olarak; Bitcoin, genellikle geleneksel piyasalardan “bağımsız” olarak lanse edilmesine rağmen; Powell’ın yorumlarının ardından BTC, hisse senetleri ile birlikte düştü. Bu durum, kripto paranın 2020 Mart ayındaki koronavirüs kaynaklı piyasa çöküşünden bu yana gözlemlendiği gibi geleneksel borsalar ile bağının devam ettiğinin bir işareti olarak görülebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar