12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Enflasyon Sıkıntılarının Ortasındaki Türkiye’den 2021 İçin Dijital Lira Haberi Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ülke, yükselen tüketici fiyatları ve çift haneli enflasyon oranı ile yoğun şekilde mücadele etmeye çalışırken Türkiye Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, üyelerine yönelik yaptığı açıklamada, bir Türk merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde gerçekleştirilen “kavramsal” araştırmanın tamamlandığını ortaya koydu.

Binance indirim kodu

Böyle bir dijital para birimi için gerekli pratik testlerin 2021’in ikinci yarısında başlayacağını ilan eden Ağbal, iki yerel haber kaynağından alınan bilgilere göre dijital parayla başlatılan bir Ar-Ge projesinin mevcut olduğunu açıkladı. Şu anda bu projenin kavramsal aşamasının tamamlandığını ilan eden başkan, 2021’in ikinci yarısında pilot testlere başlamayı hedeflediğinin altını çizdi.

Binance indirim kodu

Duyuru bazılarını bir hayli şaşırtmış olsa da Türkiye 2019’un ortasından bu yana olası bir merkez bankası dijital para birimi araştırma çalışmalarını başlatmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından Temmuz 2019’da yayınlanan 11. Kalkınma Planı’nda dijital para teknolojisinin kullanımından “Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacaktır.” şeklinde bahsedilmişti.

11. Kalkınma Planı'nda dijital para teknolojisinin kullanımından "Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacaktır." şeklinde bahsedilmişti.
11. Kalkınma Planı’nda dijital para teknolojisinin kullanımından “Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacaktır.” şeklinde bahsedilmişti.

Ek olarak, Kasım 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dijital lira sistemi için testlerin 2020’nin sonunda tamamlanacağını duyurmuştu. Bu nedenle dijital liranın 2021’de piyasaya sürülmesinin aslında bir gecikme halinde yaşanacak senaryo olacağı düşünülüyordu.

Merkez bankası dijital para birimi atılımı enflasyonun ortasında geldi

Merkez bankası dijital para biriminde kaydedilen ilerlemenin, ülkenin merkez bankasının %14’e varan yüksek enflasyonla boğuşurken gelmesi dünyada bir hayli dikkat çekti.

2018 ile 2020 arasında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak görev yapan Ağbal, geçen ay merkez bankasının başkanı olarak atanmasının ardından geçtiğimiz hafta gazetecilere bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada, merkez bankasının enflasyonu düşürmeye çalıştığını ifade eden Ağbal, enflasyon konusunda %9.4’lük yıl sonu hedefini tutturmaya “kararlı” olduğunu söyledi.

İlgili Haber:  Bitcoin, PayPal'ın Haberleri Ardından 2020'nin En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Türkiye’nin daha önce kripto para açısından dünyanın en aktif ülkeleri arasında yer aldığı ve nüfusunun %20’sinin elinde dijital para tuttuğu bildirilmişti. Bununla birlikte, yapılan yeni bir anket araştırması, nüfusun birçoğu Bitcoin’e güvenmesine rağmen bu istatistiklerin biraz şişirilmiş olabileceği ihtimalini ortaya koydu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar