7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

Enflasyon Yükselişine Rağmen Bitcoin Fiyatı Geçtiğimiz Ay %15 Oranında Geriledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, ABD Dolarının aksine deflasyonist bir varlık olarak nitelendirilir. Peki, enflasyon yükselirken BTC neden düşüyor?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin fiyatı rekor bir boğa koşusunun ardından düşmeye devam ediyor.
  • Öte yandan ABD Doları enflasyonu da Ocak ayından bu yana yükseliş eğiliminde.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun aylık Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre mal ve hizmetlerin bir yıl öncesine göre toplamda %5.4 daha pahalı olmasıyla ülkede enflasyon yeniden yükseldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor?

Bu, Ağustos 2008’den bu yana ABD’de yaşanan en yüksek enflasyon artışı olarak kaydedildi. Yine de Dolardaki enflasyon yükselirken, Bitcoin’in fiyatı düşmeye devam ediyor. Deflasyonist bir varlık ve bir değer deposu olarak nitelendirilen kripto para, geçtiğimiz ay değerinin %15’ini kaybetti.

Peki neden? Teorik olarak; Doların azalan satın alma gücü, Bitcoin’e geçmelidir. Beklentilere göre, Bitcoin’in altınla eşit bir değer deposu olması ve Amerikalıların şu anda karşı karşıya olduğu enflasyona karşı bir koruma yöntemi olarak hizmet vermesi gerekiyordu.

Bunun yerine Bitcoin fiyatı düşmeye devam ediyor. Nomics’e göre BTC, bu hafta %4 ve geçen ay genelinde de %15’in üzerinde düştü. Hatta Bitcoin, 2021 yılının başlangıcından %0.5 daha az bir değere sahip. Başka bir yönden bakmak gerekirse de; BTC, geçen yıl bu tarihte olduğundan %250 daha fazla değere sahip.

Ancak kesin olan bir şey varsa o da; enflasyonun yeniden yükselmeye başlamasından bu yana Bitcoin’in Dolara karşı değer kaybettiğidir.

Bitcoin Kullanıcıları Ne Yapabilir?

Bitcoin savunucularının yapabilecekleri birbirine bağlı birkaç hamle var. İlk olarak, Bitcoin’in piyasa değerinin 2020’nin sonlarında ve 2021’in başlarında oldukça büyük bir patlama yaşadığı unutulmamalı. Bu noktadan hareketle, mevcut düşüş, irrasyonel fiyat artışından kaynaklanan doğal bir soğuma ve düzeltme olarak görülebilir.

İlgili Haber:  Küresel Ölçekte 106 Milyon Kripto Para Kullanıcısı Var

Öte yandan kripto yatırım fonu Ninepoint Ventures’ın yöneticisi Alex Tapscott’un Mayıs ayında da söylediği gibi, “Bu, ‘söylentiyi satın al, haberi sat’ durumu da olabilir.”

Bu noktada da Bitcoin’i hangi fiyat seviyesinden aldığınız önem kazanıyor. Eğer tepeden aldıysanız BTC, sizin için enflasyonist bir varlık gibi görünebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar