Sabit oranlı tasarruf faizi tipik olarak standart tasarruf hesapları için sunulan oranlardan daha yüksektir. Faiz oranları yüksek olduğunda, sermaye daha pahalıdır ve faiz oranları düşük olduğunda, banka müşterileri tatmin edici bir getiri alamayacaktır. Yeterli getiri olmadığında, diğer yatırım fırsatları arandıkça bankalar satın alma gücünü kaybederler. Enflasyon sabit vadeli oranları aştığından, çözüm Bitcoin mi?

Sıfır faiz oranı politikası ve bitcoin

Zengin Baba Yoksul Baba kitabının yazarı Robert Kiyosaki, 15 Eylül 2020’de Stansberry Research ile yaptığı röportajda altın, gümüş ve bitcoin’in felakete yapılan yatırımlar olduğunu söyledi. Yazara göre, “Her şey mükemmel olsaydı, altın, gümüş ve bitcoin’e ihtiyacınız olmazdı. Sıfır faiz oranı politikası (ZERP), nakit veya birikimlerinizi istemediğimizi söylüyor.”

Kiyosaki’ye göre, bu mevcut finansal durum yatırımcıları hisse senedi, gayrimenkul veya tahvil piyasalarına zorluyor. Yatırımcıların daha iyi bilgilendirilmesi ve takas bilgisi olması gerektiğine inanıyor. “Hisse senedinin fiyatı ile altta yatan temeller arasında hiçbir ilişki yoktur,” diye ekledi, “bilgi geleceğin anahtarıdır. Bu yüzden güncel olmalısınız.” Kiyosaki, bir aşı piyasaya sürüldüğünde bitcoin, gümüş ve altının kısa vadeli bir çöplük olabileceği kanısında. Bu gerçekleştiği takdirde, bunu bir satın alma fırsatı olarak değerlendiriyor.

Yatırımcıların ne gibi seçenekleri var?

Enflasyonun borçlanma maliyetini aştığı bölgelere sermaye akışı. Yatırımcılar, enflasyonun %6 olduğu bir ortamda hisse senetlerini, emtiaları ve gayri menkulleri %4 ile borçlanabiliyorsa, değer biçme konusunda spekülasyon yaparak daha fazla kazanıyor.

Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’daki diğer ülkelerde, borçlanma maliyetleri genel olarak kabul edilen geçerli enflasyon oranından daha düşüktür. Bu bölgelerde büyüyen şirketler ve endüstrilerle birlikte, hisse senetleri yatırımcılar için iki kat daha çekici hale geliyor.

Yıllardır, ufukta bir piyasa çöküşü varken, uzmanlar hisse senetleri üzerinden tahvilleri teşvik ettiler. Bazı tahviller ve tahvil fonları hisse senetlerinden daha istikrarlı görünebilirken, bugünün benzersiz durumu tahvillerin zayıf yönlerini en üst düzeye çıkarmakta ve güçlü yanlarını en aza indirmektedir. Nakit ve para piyasalarında getirilerin zayıflamasıyla likidite, mevcut ekonomik ortamda daha önemli faydalar sağlayabilir.

İlgili Haber:  Ripple Labs CEO'suna Göre Dolar Değer Kaybedecek

Diğerleri de gayrimenkule yatırımı istikrarsız olarak görüyor. İflas, iş kaybı, uluslararası üniversite öğrencilerinin kısıtlamalarının neden olduğu boş pozisyonlar ve tahliye yasakları emlak yatırımcılarından elde edilen geliri büyük ölçüde azalttı.

Bitcoin’in küresel kullanıcı tabanı %189 arttı

Tüm dünyada merkez bankaları piyasaları likidite ile besliyor. BuildDirect’in CEO’su ve The Price of Tomorrow’un yazarı Jeff Booth bir röportajda, hükümetin sorumsuzca para basmasının, fiyatların verimliliğin arttığı teknolojiye kıyasla artan borç zorluğunu daha da kötüleştirdiğini söyledi. Booth, para basmanın “deflasyonist teknoloji ile merkez bankalarının para politikalarından kaynaklanan enflasyonist güçler” arasında bir rekabet yarattığına inanıyor. Dahası, Booth, teknolojinin nihayetinde para basımına karşı kazanacağını düşünüyor – bu da kuşatılmış ulusal itibari para birimlerinin bitcoin’e bağlanmasıyla sonuçlanıyor.

Cambridge Üniversitesi ve Alternatif Finans Merkezi tarafından yayınlanan Global Cryptoasset Benchmarking Study’de belirtildiği gibi, bitcoin’in sağladığı istikrar, küresel kripto para birimi kullanıcı tabanının 2018’den bu yana %189 artmasının bir nedenidir. Çalışma, 2020’nin üçüncü çeyreğinde Bitcoin ve kripto varlık kullanımına kaydolan 101 milyon benzersiz kullanıcının, Bitcoin için iyi bir işaret olduğunu ortaya koydu.

Yaklaşan seçim ve Bitcoin

Ekonomik kargaşa sırasında, birçok yatırımcı, bitcoin’i, rahatsız edici enflasyon ve ekonomik uyumsuzluk zamanlarında servetlerini koruyabilecekleri, parayı ve finansmanı koruyabilecekleri güvenli bir liman olarak görüyor. Doların istikrarsızlığı göz önüne alındığında, Paul Tudor Jones gibi pek çok önemli yatırımcı şu anda bitcoin gibi kripto para birimlerini “büyük parasal enflasyona” karşı bir koruma olarak görüyor.

Yazının yazıldığı tarih itibariyle, ABD ulusal borcu 27 trilyon doları aştı ve bitcoin yatay işlem görüyor. Analist Dan Popescu yakın tarihli bir podcast’te mevcut durumu değerlendirdi. Popescu’ya göre Joe Biden’in kazanması bekleniyor, bu durumda dolar zayıflayacak ve seçim tarihi yaklaştıkça altın daha da yükselecek. Ayrıca Popescu, Trump kazanırsa, borsa ile birlikte doların yükseleceğine ve altının geri çekileceğine inanıyor – bu geçici bir durum çünkü Donald Trump görevde kalırsa parasal kriz daha da patlayacak. Ancak, herkes aynı fikirde değil, bu yüzden bazı Bitcoin yatırımcıları kenarda oturuyor ve seçimden sonra neyin ortaya çıkacağını görmek için bekliyor.

İlgili Haber:  Satoshi Bitcoin'in Arz Limitini Neden 21 Milyon Olarak Seçti?

MicroStrategy ve Square

Ağustos ayında MicroStrategy, 21.454 BTC’yi 250 milyon dolara satın aldıklarını duyurdu. Bugün, Jack Dorsey’in sahibi olduğu Square, toplam varlıklarının %1’ini Bitcoin’e (yaklaşık 50 milyon $) koydu. O halde, düşünülmesi gereken büyük bir soru şudur: Diğer şirketler de aynı şeyi takip edecek ve varlıklarının küçük bir yüzdesini bitcoin’e yatırmaya başlayacak mı? Ne olacağını söylemek için henüz çok erken olsa da, bir şey açık ve net: Eğer enflasyon kısa vadede sabit vadeli oranları aşarsa, bu, şirketleri Bitcoin gibi alternatif yatırım fırsatları aramaya itebilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın