Twitter’da bir kullanıcıyı engelleyebilir (block) ya da sessize (mute) alabilirsiniz. Fakat her iki fonksiyon arasında fark vardır. Bu yazıda bloklamak ile sessize almak arasındaki farkları detaylı incelemeye çalışacağız.

Twitter’da Kullanıcı Engellemek

Bloklamak ya da engellemek Twitter’da diğer kullanıcılarla olan etkileşiminizi ayarlamanıza yardımcı olan bir fonksiyondur. Twitter üzerinde başka bir hesabı engellediğinizde o hesap login olduğu zaman sizi takip edemez ve tweetlerinizi göremez. Engellenen kullanıcılar engellendiklerine dair bir bildirim almazlar. Fakat bloklu bir hesap kendisini engelleyen bir profili ziyaret ettiğinde engellendiklerini farkedeceklerdir. Sessize alınan bir hesap ise kendisinin sessize alındığını hiç bilmez.

 

– Engellediğiniz hesaplar sizi takip edemezler ve sizde onları takip edemezsiniz.

– Takip ettiğiniz bir hesabı engellerseniz o kişiyi otomatik olarak unfollow etmiş olursunuz. Eğer o kişinin engelini kaldırırsanız o hesabı tekrar takip etmek durumundasınızdır.

– Engellediğiniz biri size menşın attığında size bildirim gelmez ve o yazılanı görmezsiniz.

– Engellediğiniz kişiler sizi takip edemez.

– Engellediğiniz kişiler size mesaj atamaz.

– Engellediğiniz kişiler login iseler şayet tweetlerinizi, takip ettiklerinizi, takipçilerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı, listelerinizi ve favorilerinizi göremez.

– Engellediğiniz kişiler sizi fotoğraflarda etiketleyemezler.

– Engellediğiniz kişilere ait tweetler anasayfanızda gözükmez. Fakat takip ettiğiniz kişiler ile engellediğiniz kişilerin menşınlaşmaları anasayfanızda gözükür.

Twitter’da Kullanıcı Sessize Almak

Twitter üzerinde Sessize Al (mute) özelliği, takip ettiğiniz bir hesaba ait tweetleri o hesabı unfollow etmeden ya da bloklamadan anasayfanızdan kaldırmaya yarar. Sessize aldığınız hesaplar sizin onları sessize aldığınızı bilmezler ve istediğiniz zaman tekrar bu kullanıcıların sesini açabilirsiniz.

– Sessize aldığınız hesaplar sizi takip edebilir ve siz de onları takip edebilirsiniz. Sessize almak onları unfollow etmek değildir.

– Sessize aldığınız bir hesap size halen mesaj (dm) atabilir.

İlgili Haber:  Haftanın Kötü Kripto Haberleri

– Sessize aldığınız hesaplardan bildirim almazsınız.

Peki hangi durumlarda birilerini sessize alırsınız? Genelde takip edilen kişi eş, dost, akrabadır fakat yazdıkları sizin çok ilginizi çekmiyordur ya da çok fazla sayıda tweet atarak başka tweetleri görmenizi engelliyordur. Bu durumda bu insanı unfollow edip kırmamak yerine sessize alırsınız.

Aşağıda belli başlı bazı sessize alma nedenlerini bulabilirsiniz.

Sessize alma nedenleri

– Seni seviyorum ama yazdıklarını okumak istemiyorum.

– Senden nefret ediyorum ama korkuyorum.

– Yazdıkların umurumda değil ama beni takip etmeni istiyorum.

– Futbolla ilgili yazma artık yeter.

– Eurovision bitince tekrar geri açacam.

– Sorun bende değil, tweetlerinde.

– İş arkadaşı mute’u.

– Eski iş arkadaşı mute’u.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın