Eşcinsel ve Gay Arasındaki Fark

Eşcinsel ve Gay Arasındaki Fark: Gay ifadesi homoseksüelliği ifade için kullanılan genel bir tabirdir. Homoseksüel ya da Türkçesiyle eşcinsel, Viktorya döneminde aynı cinse ilgi duyanları akıl sağlığı veya ahlakı bozuk olanlarla bir tutan bilim adamları ve doktorlar tarafından kullanılırdı. Bu yüzden günümüzde pek çok LGBT homoseksüel yerine gay demeyi tercih eder.

Eşcinsel ve Gay Arasındaki Fark
LGBT bayrağı.

Eşcinsellik yani homoseksüellik ve “gay” ifadeleri günümüzde aynı veya yakın anlamda kullanılır. Eşcinsel daha çok resmi ve bilimsel bir yaklaşımla kullanılsa da, gay ifadesinin daha geniş ve genel bir anlamı vardır. Hem eşcinsel hem gay cinsel yönelim olarak erkeği tercih eder. Eşcinsel ve gay erkekler fiziksel ve duygusal olarak diğer erkeklerle ilişkiyi tercih eder.

Gay kelimesi sözlükte doğrudan eşcinsel anlamına gelmez. Sözlük anlamı “şen, keyifli, parlak, güzel renkli, hovarda, gösterişli” şeklindedir. Fakat günümüzde gay dendiğinde direkt eşcinsel erkekler ifade edilir. Gay kelimesi aynı cinse ilgi duyan lezbiyen kadınlar için de kullanılır.

Homoseksüel kelimesi Yunanca ve Latince birleşiminden oluşur. Homos Yunanca “aynı” demektir. Homoseksüel ise aynı cinsel yönelimi ifade eder.

Eşcinsel ve Gay Arasındaki Fark

Eşcinsel ve gay arasındaki farkı özetlemek gerekirse:

1. Eşcinsel daha çok resmi ve bilimsel bir yaklaşımla kullanılır, gay ifadesinin daha geniş ve genel bir anlamı vardır.
2. Eşcinsel sözlük anlamıyla aynı cinse ilgi duyan anlamındayken, gay sözlük anlamıyla “şen, keyifli, parlak, güzel renkli, hovarda, gösterişli” ifadelerine karşılık gelir.
3. Gay kelimesi daha az resmidir. Eşcinsel ifadesi daha resmi ve daha ciddidir.
4. Homoseksüel kelimesinin kullanımı tarihsel olarak daha eskidir.

Facebook Yorumları

Yorum yapın