Farklı bir ülkede bulunan bir üniversitede öğrenim görmek isteyen birçok insan için, sadece notları, transkriptleri ve bu ülkedeki kalışlarını finanse edebilecekleri bütçeleri yeterli değil- İngilizce konuşma, okuma ve anlama seviyesi de önemlidir. Bunun nedeni, dünyanın her yerinde ortak dil İngilizce olmaya devam etmektedir.

 

Bireylerin İngiliz dili komutlarını anlamada standart bir ölçümünü sağlamak için, potansiyel bir öğrencinin alabileceği çeşitli sınavlar vardır; bunlar, ilgili üniversitenin gereksinimlerini karşılamaktadır. Bu sınavlardan ikisi ESOL ve IELTS‘dir. Bu iki sınav hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu makaleyi okumaya devam edin.

Hem IELTS hem de ESOL sınavları, ana dili İngilizce olmayan konuşmacılar tarafından değerlendirilmektedir. Bunun anlamı, İngilizce’nin kişinin menşe ülkesinde kullanılan ilk dil veya ulusal dil olmadığı anlamına gelir. Bu sınavlar, kişinin İngilizce konuşma, okuma, dinleme ve yazma becerisini ölçebilmektedir.

IELTS, akademik amaçlar için dört alanı da kapsayan, İngilizce dilinin genel komutasını test etmek için yalnızca bir sınav seti kullanmaktadır. Bu sınavın sonuçları iki hafta içinde açıklanmaktadır ve şu anda üniversitelere başvurmak isteyen uluslararası potansiyel öğrencilerin sunması gereken şartların bir parçası olarak Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika’daki üniversiteler tarafından kabul edilmektedir. Bazı ülkelerde, IELTS sınavından kazanılan puanlar başka bir ülkeye göç etmek isteyenlerin gereksinimleri arasındadır. Bununla birlikte, bu sınavların sonuçları sadece iki yıl geçerlidir. Bu süre geçtikten sonra, bireysel sınavı tekrar almalıdır.

Öte yandan, ESOL, belirli bir şahsın gereksinimlerine bağlı olarak İngilizce dilinin yeterliliğini ölçmek için birtakım farklı incelemelerden yararlanır. Bu sınavların her biri özel olarak belirli bir endüstri için özel olarak hazırlanmıştır. Örneğin, ana dili İngilizce olan bir ülkeden bir öğretmen, anadili İngilizce olan bir ülkede istihdam edilmek istemektedir ve ILEC yerine öğretmenleri ağırlayan ESOL sınavına giren TKT’yi alması gerekmektedir. Bu nedenle, ESOL sınavları genellikle lisanslı ve belirli bir alan veya sektörde pratik yapmak için uzmanlaşmış göçmenler tarafından yapılır. Bu sebeple, ESOL sınavlarının sonuçları herhangi bir son kullanma tarihine sahip değildir. Bu, bir kişinin ona on yıl içinde verilen ESOL sertifikasını yine de kullanabileceği ve sertifikanın hala tanınacağı anlamına gelmektedir.

ESOL ile IELTS Arasındaki Fark

ESOL ile IELTS arasındaki fark özetlenecek olursa;

  1. ESOL ve IELTS, İngilizceyi konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini göstermek için İngilizce konuşmayan ülkelerden gelen kişiler tarafından yapılan sınavlardır.
  2. IELTS, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda ve Birleşik Devletler’de bulunan bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanılır. ESOL, yaygın olarak ana dili İngilizce olan bir ülkede çalışma vizesine başvuran kişiler tarafından kullanılır.
  3. IELTS sınavının sonuçları yalnızca sınavın alındığı andan itibaren iki yıl geçerlidir. ESOL belgesinin herhangi bir son kullanma tarihi yoktur.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here