Estonya Merkez Bankası, sanal para birimlerini incelemek için Avrupa Merkez Bankası dahil diğer merkez bankalarını takip ediyor.

Estonya merkez bankası Eesti Pank, dijital para birimi altyapısının nasıl inşa edileceğini incelemek için bir araştırma programı başlattığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre Eesti Pank, araştırma projesi için teknoloji şirketleri SW7 Group ve Guardtime ile iş birliği kurdu. Söz konusu proje, anahtarsız imza altyapısı (KSI) blockchain çözümünün sanal para programını çalıştırıp çalıştıramayacağını görme amacı taşıyor. Estonya, e-devlet hizmetleri için hali hazırda KSI blockchain teknolojisini kullanıyor. Bankanın yeni projesi ayrıca, “elektronik kimlikler ve diğer Estonya e-devlet çözümleri de kullanılarak mümkün hale getirilebilecek” yeni ödeme çözümlerini araştıracak.

Buna rağmen proje, araştırma kapsamında hangi teknolojilerin kullanılması gerektiğini belirtmeyecek.

Birkaç aşamadan oluşması tasarlanan projenin yaklaşık iki yıl sürmesi bekleniyor. İlk aşama, dijital fonların gereksinimlerini karşılayan ölçeklenebilir, pratik ve güvenli bir platformun nasıl oluşturulacağını incelemek ile eşleştirildi. Aynı zamanda, platformun hız, güvenlik, gizlilik ve dayanıklılık ile ilgili tüm sorunlarının da bu aşama kapsamında çözüme kavuşturulması gerekiyor.

Estonya Blockchain alanında ön sıralarda

Bankada Ödeme Sistemleri Departmanı başkanı olarak görevini sürdüren Rainer Olt şunları söyledi:

“Küçük bir merkez bankası olarak Eesti Pank, Euro bölgesi merkez bankalarının hangi kalkınma projelerine anlamlı katkı yapabileceğimizi dikkatle seçiyor. Yıllar içinde Estonya, güvenli, özel ve verimli bir e-devletin nasıl sürdürüleceği konusunda benzersiz bir bilgi birikimi geliştirmiş bulunuyor. Estonya’nın benzersiz deneyim zenginliği, teknolojik fırsatları keşfetmek için teknoloji şirketleri SW7 ve Guardtime ile bir proje başlatmak için iyi bir ivme sağlar kanaatindeyiz. İkinci olarak, Estonya’nın blockchain teknolojisi alanındaki uzun vadeli işbirliği ortağı için, kendi alanında dünyanın en iyisi demek yanlış olmaz.”

Banka, zamana ayak uydurmak ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için finansal ortamı ve ödeme sistemlerini sürekli olarak geliştirmeye çalıştıklarının da altını çizdi.

Estonya, e-ikamet programı yakın zamanda e-sakinler dolandırıcılıkla ilişkilendirildiğinde ateş altında kalmasına rağmen, blockchain teknolojisine yöneldi.

Geçen ay, Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, dijital avroyu benimsemenin fiattan vazgeçmek anlamına gelmediğini açıklamıştı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın