1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Ethereum Madencileri Ethereum Classic’e mi Göç Ediyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bored Ape NFT koleksiyonu için yakın zamanda çıkarılan Apecoin gibi yeni kripto paralar piyasanın dikkatini çekerken, 2016 yılında tartışmalı bir karar ile fork’lanan Ethereum’un orijinal çatalı Ethereum Classic yükselişe geçmiş durumda.

Binance indirim kodu

En çok kullanılan blok zinciri Ethereum için 2016’daki bir hard fork’tan sonra oluşturulan Ethereum Classic, geçen hafta %60’den fazla sıçradı. CoinMarketCap’teki fiyat verilerine göre, ApeCoin aynı dönemde yaklaşık %70 arttı. ETC ayrıca piyasa değerine göre ilk 100 tokenin geri kalanından daha fazla artış gösterdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Peki popülaritesini yitirmiş bu eski coin aniden neden artmaya başladı?

Şu anda yaklaşık 6.5 milyar dolarlık değeriyle 26. en büyük kripto para birimi olan ETC’nin, Haziran ayında PoS geçişini tamamlaması beklenen Ethereum madencilerinin tercihi olacağına dair piyasada çeşitli spekülasyonlar var.

ETC fiyatı son bir haftada %60'tan fazla arttı.
ETC fiyatı son bir haftada %60’tan fazla arttı.

Ethereum madencilerinin Ethereum Classic’e göç başlatacaklarına dair spekülasyonların fiyat artışının arkasındaki neden olduğu düşünülüyor.

Ethereum ise, bu yıl içinde gerçekleşmesi beklenen güncelleme öncesinde artış göstermeye devam ediyor. Birleşme (merge) olarak adlandırılan değişiklik, Ethereum’u madencilerin güçlü bilgisayarlar kullanarak işlem onayladığı Proof of Work adlı bir sistemden, kullanıcıların stake edilen paralarının aynı işlevi gerçekleştirdiği bir sisteme götürecek. Birleşme başlatılmadan önceki son test 15 Mart’ta başladı ve sorunsuz çalışıyor gibi görünüyor. Proof of Stake’e geçiş gerçekleşirken, Ethereum madencilerinin mevcut pahalı madencilik ekipmanlarını yakında başka bir yere götürmeleri gerekecek ve Ethereum Classic madencilerin göç edebileceği en olası zincir gibi gözüküyor.

Ethereum Classic geliştiricileri yakın zaman önce bloglarında, “Hoş Geldiniz Ethereum Madencileri” minvalinde bir yazı yayınladılar. Yazıda, Ethereum’un geçiş yapacağı Proof of Stake birleşmesinden sonra PoW madenciliğinden faydalanan madencilerin bundan mahrum kalacakları ancak Ethereum Classic’te bu madenciliğe devam edebilecekleri belirtildi.

İlgili Haber:  İtalyan Dijital Ödeme Firmaları 17.6 Milyar Dolarlık Finans Teknolojisi Grubu Kuruyor

Ethereum Classic nasıl çıkmıştı hatırlayalım. 2016 yılında Ethereum’daki bir DAO’da ciddi miktarda para çalınmış ve Ethereum topluluğu hard fork yaparak bir nevi işlemi geri almıştı. Bu hareketin blok zincirlerin “değiştirilemez” felsefesine aykırı olduğunu düşünenler ise orijinal Ethereum zincirinde kalmaya devam etmiş ve bu zincir Ethereum Classic olarak adlandırılmıştı.

Ethereum Classic ağdaki hashrate’in az olmasından ve eşit dağıtılmamasından dolayı son zamanlarda sıkça %51 saldırısına maruz kalmıştı. Ethereum madencilerinin buraya göç etmesi demek ETC’nin hashrate’inin artması ve ağın daha güvenli hale gelmesi demek. Bütün bu ihtimaller yatırımcıların ETC’ye olan güvenini tazeliyor olabilir ve fiyat artışını destekliyor olabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar