10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.7 C
İstanbul

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ağustos ayında uygulamaya alınan EIP-1559, ETH’ye “deflasyonist bir baskı” ekledi.
  • ETH 2.0 yükseltmesi tamamen gerçekleştiğinde ise “deflasyonist bir baskıdan” ziyade ETH arzının direkt olarak azalması bekleniyor.

Şu anda dolaşımda 118 milyondan fazla ETH bulunuyor. Kripto parada herhangi bir arz sınırı yok; ama siz yine de bu sayının çok fazla büyümesini beklemeyin.

Binance indirim kodu

Ethereum Blok Zincirinde Neler Değişecek?

Ultrasound Money adlı şirketin simülasyonlarına göre, Ethereum blok zinciri hisse kanıtı sistemine tamamen geçiş yaptıktan sonra ETH arzı yıllık olarak %2 oranında azalacak. Bu anlamda blok zinciri, her yeni blokta ürettiğinden daha fazla ETH yakmaya başlayacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Blok zincirinin geliştiricileri, Ağustos ayının başında şimdiye kadarki en büyük blok zinciri yükseltmelerinden birini uygulamaya aldı. Londra Güncellemesi, hem ağdaki tıkanıklıkla mücadeleye yardımcı olmak için blok boyutunu artıran hem de işlem ücretlerini madencilere göndermek yerine “yok eden” Ethereum iyileştirme önerisi EIP-1559’u içeriyordu.

EIP-1559 ile temel amaç, halihazırda Bitcoin’den altı kat daha fazla dolaşım arzına sahip olan ETH’ye “deflasyonist bir baskı” uygulamak idi ki; bu büyük ölçüde başarıldı. Watch the Burn’ün istatistiklerine göre, bugüne kadar ETH üretimlerinde %57’lik bir azalma oldu.

ETH Arzı Azalacak

Ancak ETH 2.0’a ve hisse kanıtı sistemine tamamen geçildiğinde, bu deflasyonist baskının (büyümenin yavaşlaması) tamamen deflasyona (arzın azalması) dönüşmesi bekleniyor.

Şu anda Ethereum, tıpkı Bitcoin gibi işlemleri doğrulamak ve işlemek için madencilere güveniyor. Bu “iş kanıtı” yönteminin yerini, çok uzak olmayan bir gelecekte, ETH sahiplerinin ağı güvence altına almak için kripto paralarını kilitleyebilecekleri ve karşılığında ödüller kazanabilecekleri bir “hisse kanıtı” sistemi alacak.

İlgili Haber:  UNICEF, Ethereum Üzerinde NFT Satışı Yapmaya Başladı!

Bu olduğunda ise deflasyona ulaşma eşiği düşecek. Ağustos ayında ETH çekirdek geliştiricilerinin çalışmalarını koordine eden Tim Beiko, gaz fiyatlarının yaklaşık 150 gwei’ye yükseldiği yüksek tıkanıklık durumları dışında, şu an itibariyle her blokta daha fazla ETH üretildiğini söyledi. Beiko, ETH 2.0’a geçiş yaptıktan sonra ise “ne kadar stake edildiğine bağlı olarak” her blokta daha az ETH’nin üretileceğini belirtti.

Diğer bir deyişle, gaz fiyatları ile ölçülen kullanımın sabit kalacağı düşünülürse, gelecek yılın sonunda çok daha az ETH’ye sahip olacağız.

Beiko, son olarak, “Kesin eşiği belirlemek zor; çünkü ağda kaç kişinin ETH stake edeceğini henüz bilmiyoruz.” diye ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar