9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Önemli Gelişmeler

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor.

blank

Haberin Özeti

  • Ağustos ayında uygulamaya alınan EIP-1559, ETH’ye “deflasyonist bir baskı” ekledi.
  • ETH 2.0 yükseltmesi tamamen gerçekleştiğinde ise “deflasyonist bir baskıdan” ziyade ETH arzının direkt olarak azalması bekleniyor.

Şu anda dolaşımda 118 milyondan fazla ETH bulunuyor. Kripto parada herhangi bir arz sınırı yok; ama siz yine de bu sayının çok fazla büyümesini beklemeyin.

blank

Ethereum Blok Zincirinde Neler Değişecek?

Ultrasound Money adlı şirketin simülasyonlarına göre, Ethereum blok zinciri hisse kanıtı sistemine tamamen geçiş yaptıktan sonra ETH arzı yıllık olarak %2 oranında azalacak. Bu anlamda blok zinciri, her yeni blokta ürettiğinden daha fazla ETH yakmaya başlayacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Blok zincirinin geliştiricileri, Ağustos ayının başında şimdiye kadarki en büyük blok zinciri yükseltmelerinden birini uygulamaya aldı. Londra Güncellemesi, hem ağdaki tıkanıklıkla mücadeleye yardımcı olmak için blok boyutunu artıran hem de işlem ücretlerini madencilere göndermek yerine “yok eden” Ethereum iyileştirme önerisi EIP-1559’u içeriyordu.

EIP-1559 ile temel amaç, halihazırda Bitcoin’den altı kat daha fazla dolaşım arzına sahip olan ETH’ye “deflasyonist bir baskı” uygulamak idi ki; bu büyük ölçüde başarıldı. Watch the Burn’ün istatistiklerine göre, bugüne kadar ETH üretimlerinde %57’lik bir azalma oldu.

ETH Arzı Azalacak

Ancak ETH 2.0’a ve hisse kanıtı sistemine tamamen geçildiğinde, bu deflasyonist baskının (büyümenin yavaşlaması) tamamen deflasyona (arzın azalması) dönüşmesi bekleniyor.

Şu anda Ethereum, tıpkı Bitcoin gibi işlemleri doğrulamak ve işlemek için madencilere güveniyor. Bu “iş kanıtı” yönteminin yerini, çok uzak olmayan bir gelecekte, ETH sahiplerinin ağı güvence altına almak için kripto paralarını kilitleyebilecekleri ve karşılığında ödüller kazanabilecekleri bir “hisse kanıtı” sistemi alacak.

İlgili Haber:  Ethereum Gizlilik Protokolü Tornado Cash, Arbitrum Üzerinde Başlatılıyor

Bu olduğunda ise deflasyona ulaşma eşiği düşecek. Ağustos ayında ETH çekirdek geliştiricilerinin çalışmalarını koordine eden Tim Beiko, gaz fiyatlarının yaklaşık 150 gwei’ye yükseldiği yüksek tıkanıklık durumları dışında, şu an itibariyle her blokta daha fazla ETH üretildiğini söyledi. Beiko, ETH 2.0’a geçiş yaptıktan sonra ise “ne kadar stake edildiğine bağlı olarak” her blokta daha az ETH’nin üretileceğini belirtti.

Diğer bir deyişle, gaz fiyatları ile ölçülen kullanımın sabit kalacağı düşünülürse, gelecek yılın sonunda çok daha az ETH’ye sahip olacağız.

Beiko, son olarak, “Kesin eşiği belirlemek zor; çünkü ağda kaç kişinin ETH stake edeceğini henüz bilmiyoruz.” diye ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend