30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

ETH Arzını Azaltacak Ethereum Güncellemesi Son Aşamasına Geçiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Londra hard fork’u, madencilerin aldığı ETH miktarını azaltan EIP-1559 güncellemesini içeriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Londra hard fork’u Temmuz ayında hizmete sunulmuş olacak.
  • Önümüzdeki hafta, söz konusu yükseltme için son aşama olan Ropsten test ağı başlatılacak.

Ethereum’da planlı bir yükseltme olan Londra hard fork, ilk olarak blok zincirinin test ağlarında uygulanacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Londra Yükseltmesi Nedir?

Ethereum Vakfı’ndan Tim Beiko bugün yaptığı açıklamada Londra hard fork’unu 24 Haziran’da Ropsten, 30 Haziran’da Goerli ve 7 Temmuz’da Rinkeby test ağında yayına gireceğini duyurdu. Beiko, tüm tarihlerin tahmini olduğunu ve blokların ne kadar sürdüğüne bağlı olarak değişim gösterebileceğini kaydetti.

Yapılan açıklamada, “Yükseltme bu ağlarda başarı ile etkinleştirildiğinde, Ethereum ana ağı için de bir blok ayarlanacak.” ifadesi kullanıldı.

Londra yükseltmesi, blockchain kodunda çeşitli değişikliklere neden olacak beş ayrı Ethereum İyileştirme Önerisini (EIP) hayata geçirecek.

Bu kapsamda en çok öne çıkan değişiklik ise; Ethereum madenciliğinde önemli bir dönüşüme neden olacak olan EIP-1559 güncellemesi olarak belirtiliyor.

İşlem Ücretlerindeki Büyük Değişim

Şu anda bir kullanıcı, Ethereum üzerinde bir işlem yaptığında bunun için bir işlem ücreti ödüyor. Eğer işlemin madenciler tarafından daha hızlı onaylanması istenirse daha yüksek bir işlem ücreti ödenmesi gerekiyor. Bu noktada hız, token fiyatlarının hızla değişebildiği Uniswap gibi Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsalar başta olmak üzere piyasa genelinde son derece önemlidir; çünkü işlemin gecikmesi demek tüccarlar için para kaybı anlamına gelebilir.

Bu sorunu çözmek için EIP-1559 güncellemesi, blokların kapasitesini iki katına çıkaracak. Ayrıca EIP-1559 ile belirlenecek olan işlem ücretlerindeki taban seviye, madencilere gitmek yerine “yakılacak”; yani dolaşımdan çıkarılacak. Burada temel amaç ise Ethereum’u Bitcoin gibi bir deflasyonist varlığa dönüştürmek veya en azından bir miktar “deflasyonist baskı” yaratmak olarak belirtiliyor. Ancak madencilik ücretlerinin bu şekilde yakılacak olması, Ethereum madencilerinin yoğun tepkilerine neden oluyor.

İlgili Haber:  ConsenSys, JP Morgan’ın Blok Zinciri Platformu Quorum'u Satın Aldı

Ethereum’daki en büyük madencilik havuzu olan SparkPool, bu yeniliğe ikna olmuş görünmüyor ve yüksek sesle karşı çıkıyor. Şirket, Şubat ayında yaptığı açıklamada, “EIP-1559 ile yakılacak olan işlem ücreti, servetin yeniden dağıtımı demektir. Bu bir soygundur.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu yeniliğin Ethereum ağında nasıl bir etki yaratacağı ise Temmuz ayında güncellemenin tam olarak hizmete sunulması ile görülecek.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar