30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

ETH Arzını Azaltacak Ethereum Güncellemesinin Ağustos Ayında Yayınlanması Bekleniyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum’daki EIP-1559 güncellemesi, 4 Ağustos tarihinde yayına girebilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum ağında hayata geçirilecek olan Londra hard forku, her işlemde bir miktar ETH “yakılmasını” sağlayacak EIP-1559 güncellemesini de içeriyor.
  • Söz konusu güncelleme aslında Temmuz ortasında yayına girmesi için planlanmıştı.

Ethereum ağındaki EIP-1559 güncellemesinin, planlandığı gibi Temmuz ortasında değil; 12.965.000 blok ile 4 Ağustos’ta yayına girmesi bekleniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum Ağındaki Güncelleme Neleri Kapsıyor?

Bu blok numarası bugün Github’da Ethereum Vakfı’nın ağ yükseltmelerinde geliştirici olarak görev yapan Tim Beiko tarafından resmi olarak önerildi. Çeşitli Ethereum müşteri ekipleri bu öneriyi kabul ederse, bu hedef resmi rakam haline gelecek.

Konuşulan 4 Ağustos tarihinin ise gerekli entegrasyonların sağlanması adına yeterli zaman aralığını oluşturucağı belirtildi. Nisan ayında gerçekleşen bir önceki hard fork’ta ortaya çıkan bir hata, blok zincirindeki bilgisayarların yaklaşık %12’sinin geçici olarak ağ ile senkronize edilememesine neden olmuştu.

Adını 2015’teki ikinci yıllık Ethereum geliştirici konferansından alan Londra hard fork’u, blok zinciri ağını deflasyonist bir geleceğe taşımak için tasarlandı.

EIP-1559 Nedir?

Bunun gibi hard fork’lar, esasen Ethereum İyileştirme Önerilerini (EIP’ler) ve koddaki çeşitli değişiklikleri içeren yazılım yükseltmeleridir.

Londra hard forkunun ana bileşeni ise kripto endüstrisinde tartışmalara da neden olan EIP-1559’dur. Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin ve diğerleri tarafından önerilen EIP-1559, madencilerin kazandıkları ücretleri keskin bir şekilde değiştirecek.

EIP-1559 güncellemesi uygulandıktan sonra madenciler artık işlem ücretlerinden elde edilen gelire güvenemeyecekler; çünkü bu gelirin bir kısmı ETH arzını azaltmak için yakılacak. Ancak yine de kullanıcılar, işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için madencilere “bahşiş” verebilecek.

Madenciler ise bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları bunu “servetin yeniden dağıtımı” olarak tanımlıyor; bazıları ise aldıkları ETH’nin değerini artırmanın bir yolu olarak görüyor. Öyle ya da böyle EIP-1559 güncellemesi yakında ağda uygulanmaya başlayacak. Beiko, “Kimsenin büyük bir itirazı olmadığını varsayarsak; güncelleme 4 Ağustos’ta yayına girmiş olacak.” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar