ETH Arzını Azaltacak Ethereum Güncellemesinin Ağustos Ayında Yayınlanması Bekleniyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Ethereum’daki EIP-1559 güncellemesi, 4 Ağustos tarihinde yayına girebilir.

blank

Haberin Özeti

  • Ethereum ağında hayata geçirilecek olan Londra hard forku, her işlemde bir miktar ETH “yakılmasını” sağlayacak EIP-1559 güncellemesini de içeriyor.
  • Söz konusu güncelleme aslında Temmuz ortasında yayına girmesi için planlanmıştı.

Ethereum ağındaki EIP-1559 güncellemesinin, planlandığı gibi Temmuz ortasında değil; 12.965.000 blok ile 4 Ağustos’ta yayına girmesi bekleniyor.

Ethereum Ağındaki Güncelleme Neleri Kapsıyor?

Bu blok numarası bugün Github’da Ethereum Vakfı’nın ağ yükseltmelerinde geliştirici olarak görev yapan Tim Beiko tarafından resmi olarak önerildi. Çeşitli Ethereum müşteri ekipleri bu öneriyi kabul ederse, bu hedef resmi rakam haline gelecek.

Konuşulan 4 Ağustos tarihinin ise gerekli entegrasyonların sağlanması adına yeterli zaman aralığını oluşturucağı belirtildi. Nisan ayında gerçekleşen bir önceki hard fork’ta ortaya çıkan bir hata, blok zincirindeki bilgisayarların yaklaşık %12’sinin geçici olarak ağ ile senkronize edilememesine neden olmuştu.

Adını 2015’teki ikinci yıllık Ethereum geliştirici konferansından alan Londra hard fork’u, blok zinciri ağını deflasyonist bir geleceğe taşımak için tasarlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

EIP-1559 Nedir?

Bunun gibi hard fork’lar, esasen Ethereum İyileştirme Önerilerini (EIP’ler) ve koddaki çeşitli değişiklikleri içeren yazılım yükseltmeleridir.

Londra hard forkunun ana bileşeni ise kripto endüstrisinde tartışmalara da neden olan EIP-1559’dur. Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin ve diğerleri tarafından önerilen EIP-1559, madencilerin kazandıkları ücretleri keskin bir şekilde değiştirecek.

EIP-1559 güncellemesi uygulandıktan sonra madenciler artık işlem ücretlerinden elde edilen gelire güvenemeyecekler; çünkü bu gelirin bir kısmı ETH arzını azaltmak için yakılacak. Ancak yine de kullanıcılar, işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için madencilere “bahşiş” verebilecek.

Madenciler ise bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları bunu “servetin yeniden dağıtımı” olarak tanımlıyor; bazıları ise aldıkları ETH’nin değerini artırmanın bir yolu olarak görüyor. Öyle ya da böyle EIP-1559 güncellemesi yakında ağda uygulanmaya başlayacak. Beiko, “Kimsenin büyük bir itirazı olmadığını varsayarsak; güncelleme 4 Ağustos’ta yayına girmiş olacak.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend