ETH Madenciliği Yaklaşan ETH2 Yükseltmesine Rağmen Hâlâ Oldukça Kârlı

Ethereum madencileri, 2021’deki çabaları için kazançlı ödemelerden yararlanmaya devam ederken akıllı sözleşme blok zinciri platformu, iş kanıtı fikir birliğinden uzaklaşmaya yaklaşıyor.

Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve diğer çeşitli kripto paralar, geçtiğimiz birkaç ay içinde değerlerinde muazzam artışlar gördüğü için kripto para alanının çoğu için durum olağanüstü oldu. Artan işlem hacmi ve kullanıcılar, kripto para madenciliği ekosistemine de doğrudan fayda sağladı.

Özellikle Ethereum madencileri, blok zincirlerinde çalışan merkezi olmayan finans projelerinin başarısı sayesinde ciddi kârlar elde etti. Çeşitli DeFi platformları, işlem hacimlerini ve Ethereum blok zincirindeki etkinliği arttırdı; bu da hızla yükselen ücretlere ve işlem sürelerinin artmasına neden oldu. Son kullanıcılar, artan işlem ücretlerinin yükünü taşımak zorunda kalırken madenciler bankaya giden yolda gülümsüyordu.

Sonuç olarak Ethereum madencileri Ocak 2021’de 830 milyon doların üzerinde rekor gelir elde etti; Ether, Bitcoin ve daha geniş çapta kripto para piyasaları, Aralık 2017’nin muhteşem yükselişlerinden sonra çökmeden önce 2018’in ilk birkaç haftasından beri görülmeyen seviyelere ulaştı.

ETH madenciliği Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor

Bitcoin, piyasa değerine göre kripto para listesinin en başında yer alırken BTC madencileri, Ethereum madencileriyle aynı kârlılık seviyesinden yararlanamıyor.

Genesis Madencilik’in operasyon başkanı Philip Salter, Ethereum madenciliğinin şu anda süper kârlı olduğunu ve mevcut madenciler ile potansiyel yeni gelenlerin giriş önündeki ilk engellerin farkında olması gerektiğini söyledi.

ETH ile yapılabilecek marjların, BTC ile yapılan marjlardan çok daha yüksek olduğunu ancak bunun, genel olarak daha kârlı olduğu anlamına gelmediğini açıklayan Salter, bunun nedeninin, ETH madenciliği donanımının BTC madencilik donanımından daha pahalı olması olduğunu ve bu nedenle de daha yüksek bir başlangıç maliyetine sahip olunduğunu belirtti.

Litecoin (LTC) ve Dash madenciliğinin de kazançlı olduğunu ancak yine de BTC ve ETH ile aynı oyun alanında olmadığını kaydeden başkan, ayrıca, grafik kartları kullanılarak kazılan diğer tüm kripto paraların da ETH madenciliği kadar kârlı olmadığını sözlerine ekledi.

Pylon.finance’ın kurucusu OxGrimReaper da mevcut madencilik iklimine ve Ethereum madenciliğinin mevcut üstün kârlılığına dikkat çekerek ETH’nin, daha çok küçük yatırımcı satışlarındaki GPU ve donanım kilitlenmesi nedeniyle şu anda en kazançlı madencilik fırsatı olduğunu dile getirdi. Çin yeni yılının ortasında fabrikalarda üretim olmadığını hatırlatan yatırımcı, şu anda giriş engelinin hiç olmadığı kadar yüksek olduğunun altını çizdi.

  Ethereum Piyasa Değerine Göre Dünyadaki En İyi 100 Varlık Listesine Girdi

Pylon.finance kurucusu ayrıca, Bitcoin madenciliğinin GPU madenciliğinden daha az kazançlı olmasına rağmen kullanıcıların esasen “tak ve çalıştır” özelliği olan ASIC madencilik makinelerini satın alabildikleri göz önüne alındığında giriş yapmanın daha kolay olduğunu söyledi. Bununla birlikte, GPU madenciliği konusunda GPUların maliyeti, bir sistem kurmak için gereken teknik bilgi ve operasyonel hususlar da dahil olmak üzere çeşitli giriş engellerinin bulunduğu kaydedildi.

OxGrimReaper, DeFi platformlarının başarısının, Ethereum madencilerinin şu anda keyif aldıkları kârlılıkta önemli bir rol oynadığı konusunda da hemfikir oldu.

Madencilere bir işlemi işlemek için ödenen ücretler olan Ethereum gaz ücretleri, DeFi platformlarının artan kullanımıyla birlikte fırladı ve bunun madenciler için olumlu bir işaret olduğu belirtildi.

Otomatik piyasa yapıcılarda önden çalışan botların, gaza karşı savaş için önemli bir katalizör olduğunu ama gaza karşı savaşın da yüksek iş maliyeti anlamına geldiğini belirten yatırımcı, yüksek gazın, bir madencinin para kazandığının harika bir göstergesi olduğunu ve gazın bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak madenciliği de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştırdığını, ek olarak ETH ekosistemindeki işlemlerin de bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ve bunların hepsinin, özellikle altyapısını halihazırda yerinde bulunduranlar açısından sağlıklı bir madencilik ekosistemi için güçlü göstergeler olduğunu belirtti.

ETH madencilerinin Eth2’ye hazırlanmak için biraz zamanları var

Şu an için Ether madencileri blok zincirini korurken yüksek ücretler ve işlem hacminden para kazanmaya devam ediyor. Bu, Ethereum 2.0’a devam eden ve yavaş ilerleyen geçişe rağmen ana ağ, Aralık 2020’de piyasaya sürülen Proof of Stake Beacon zinciri ile birleştiğinde Ethereum madenciliğinin sona erdiğine işaret edecek.

Ethereum’un şu anda üzerinde çalıştığı mevcut iş kanıtı (PoW) protokolünden uzaklaşma, blok zincirini daha ölçeklenebilir, güvenli ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte, Ethereum madencileri için bu kârlı girişime de son verilmesi bekleniyor.

  Ocak Ayında %100 Kazanç Elde Eden ETH'nin Sıradaki Hamlesi Ne Olacak?

Eth2’ye tam geçiş ufukta hâlâ bir engel olsa da Salter, madencilerin Eth2’nin gelişimi devam ederken operasyonlarındaki iyileştirmeleri dikkatle tartacaklarını söyledi.

Ethereum’un iş kanıtına geçişinin çok uzun zamandır bir olasılık olduğunu ancak her zaman yaklaşık iki yıl daha sonra gerçekleşecek gibi göründüğünü belirten Salter, madencilerin, yeni donanıma yatırım yapmadan önce bunun olma riskini değerlendireceklerini açıkladı.

Yaklaşan Ethereum İyileştirme Planı EIP-1559’un, işlem ücretlerinin büyük bir kısmını madencilere vermek yerine yakmayı önerdiği belirtilirken daha acil bir endişenin ETH madenciliğinin kârlılığı için önemli sonuçları olduğu kaydedildi. Bunun kabul edilmesi durumunda madencilik ödüllerinde %50’ye kadar daha az önemli bir azalmanın meydana geleceğini dile getiren Salter, bu tür sert değişikliklerin Ethereum ekosistemini oldukça sık etkileyip yatırımcılar için belirsizlik yarattığını söyledi.

DeFi sektörünün büyüyebilmesi için işlem ücretlerinin normale dönmesi şart

Ethereum’un işlem ücretleri Şubat 2021’de hızla artmaya devam etti ve Blockchair’in verileri, Bitcoin için ortalama işlem ücretinin, Bitcoin’in işlem başına ortalama 30 dolarına kıyasla 50 dolar olduğunu tahmin etti.

Bu arada OxGrimReaper, operasyonlarının Bitcoin gibi kripto paraların madenciliği için kullanılan ASICler yerine GPUlardan kârlı bir şekilde yararlanan diğer kripto paraları kolayca değiştirebileceğini söyleyerek GPUların sorunsuz bir şekilde kâr elde edebileceği 10’dan fazla coinin bulunduğunu ve bunun şimdi Ethereum’da kullanımdan kaldırılan 4G kartlarla yapıldığını söyledi. Ravencoin’in biraz kârlılıkla çıkarıldığına dikkat çeken yatırımcı, kendileri için protokolün, elektrik ve hesaplama doğrulama gücü oranları arasındaki arbitraj kadar önemli olmadığını belirtti.

Yine de, The Crypto Lark olarak da bilinen Lark Davis gibi kripto para yorumcuları, Ethereum’un, Eth2’ye geçişi hızlandırması ve kullanıcılara astronomik olarak yüksek Ethereum işlem ücretleri konusunda geri adım gerektiğini vurguladı.

Birçok kullanıcı, ticaret çiftleri arasında basit takaslar gerçekleştirmek için Uniswap ve 1 inç gibi DeFi platformlarını kullanmaya başlarken bu hizmetlerin ve işlemlerin ücretleri ortalama bir kullanıcı için fevkalade yüksek hale geliyor ve bu da yeni insanları DeFi sektörüne dahil etmeyi zorlaştırıyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın