2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Eth2, DeFi ve Bitcoin Fiyatı Ethereum’un CME Vadeli İşlemlerini Nasıl Etkileyecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

CME BTC vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinden önce Bitcoin, bazı analistlerin düzenlenmiş vadeli işlemler beklentisiyle ilerletildiğini iddia ettiği bir rallide halihazırda yıllık %1.900 kazanmıştı.

Binance indirim kodu

CME ETH vadeli işlemlerinin başlatılması üzerine yatırımcılar, geçen yıl halihazırda %600 kazanan Ether’in (ETH) de benzer bir durumla karşı karşıya olup olmayacağını yakından izlemeye başladı.

Binance indirim kodu

Bugüne kadar CME ve CBOE vadeli işlemleri olmadan Bitcoin’in nasıl ilerleyeceğini tahmin etmenin bir yolu bulunmasa da bununla birlikte tüccarlar, CME lansmanını, lansmandan sonraki ilk 3 ayda meydana gelen BTC fiyatındaki %70 düşüşe bağlama eğiliminde oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Son yirmi yılda çeşitli emtia ve FX sözleşmelerinin analiz edilmesi, konu hakkında daha iyi bir bakış açısı sağlayabilir; bu nedenle de CME listelerinden sonra ortaya çıkan fark edilebilir bir fiyat eğilimi olup olmadığını görmek için CME’nin tarihsel ilk işlem tarihleri endeksinden verilerin gözden geçirilmesi gerekir.

Ham petrol fiyatları

Mayıs 2010’da CME’de ham petrol vadeli işlemlerinin başlatılması, devam eden fiyat toparlanmasını etkilemedi. NYMEX’te yaklaşık on yıldır benzer sözleşmeler zaten vardı; bu nedenle her iki borsa da kurumsal müşterileri idare ettiğinden yukarıdaki olay daha az önemli olabilirdi.

CME’nin piyasaya sürülmesinden sonra ham petrol fiyatlarının artmasına, WTI petrolünün önümüzdeki beş aydaki %23’lük pozitif performansı da dahil olmak üzere birden fazla faktör neden olmuş olabilir.

Güney Kore kazandı

Benzer bir tonda, Güney Kore Eylül 2006’da listelenen vadeli işlemleri kazandı ve bu durumda lansmanın fiyat üzerinde anında bir etkisi olduğu görüldü.

Vadeli işlem sözleşmesi olmamasına rağmen Güney Kore için CME listesinin önünde halihazırda teslim edilemeyen vadeli işlemler (NDF) vardı. Bu NDF sözleşmeleri genellikle tezgah üstü alınıp satılır ve nadiren yatırımcılar arasında devredilebilir. Bu, listelenen vadeli işlem sözleşmesinin katılabilecek daha fazla sayıda kuruma sahip olduğu anlamına gelir.

İlgili Haber:  DeFi Bir Balon Gibi Gözükse de Ekosistemi Daha Güçlü Kılıyor

Bir kez daha, bu vadeli işlem sözleşmesinin piyasaya sürülmesinin fiyat üzerinde hemen bir etkisi olup olmadığını tahmin etmek imkansız görünürken Güney Kore’nin veya Asya ekonomilerinin yükselen eğilimini takip ederek devalüasyon kazanması mümkündür. Bu nedenle, bu hareketi CME vadeli işlem lansmanına sabitlemek biraz zor görünüyor.

Ürünler nasıl başarılı oldu?

Hem Ether hem de Bitcoin genellikle kıt dijital ürünler olarak kabul edildiği için onu önceki diğer CME lansmanlarıyla karşılaştırmak mantıklıdır.

Emtialara geri dönüldüğünde yaygın olarak kullanılan bir gübre olan diamonyum fosfat (DAP), CME vadeli işlem sözleşmelerini Haziran 2004’te başlattı.

CME’nin piyasaya sürülmesinden önce Chicago Ticaret Kurulu bu sözleşmeleri 1991’den beri yapıyordu. Bununla birlikte, listenin önünde bir fiyat düşüşüne dair potansiyel kanıtlar olmasına rağmen daha geniş bir zaman dilimini analiz edenler için listenin kendisi olumsuz bir şeyden ziyade bir fiyat katalizörü gibi görünüyordu.

Güney Afrika kömür vadeli işlemleri

Kömür vadeli işlemleri, Temmuz 2001’de CME’de işlem görmeye başladı ve daha önce tartışılan örneklerin aksine, diğer borsalarda kayıtlı bir vekaletname yoktu. Bitcoin’e benzer şekilde, ilk çıkışından önceki bir buçuk yıl içinde %50 artış meydana geldi.

Sonucun, önümüzdeki on iki ay boyunca emtia %33 düştüğü için Bitcoin’in listelemesini taklit ettiği görüldü.

Neticede analizcilerin bir CME listesinden sonra bir varlık performansını tahmin etmelerine olanak tanıyan belirli bir eğilim yoktur.

Her vadeli işlem sözleşmesi, ilgili likiditeyi toplamaz ve CBOE Bitcoin vadeli işlemlerinin kaldırılması bu noktayı kanıtlar. Bu noktada, Ether’in gelecekteki fiyat performansının Eth2 performansı ve DeFi sektöründeki önemli rolü gibi bir dizi faktöre bağlı olacağı sonucuna varmak güvenli görünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar