3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Büyük “Birleşme” Yaklaşırken, Ethereum Başka Bir Stres Testinden Daha Başarıyla Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Bildiğiniz üzere Ethereum çok büyük bir geçişin arefesinde. Ethereum’un Haziran gibi Proof of Work konsensüs mekanizmasından Proof of Stake’e geçmesi bekleniyor. Halihazırda paralelde çalışan Beacon zinciri ile mevcut zincir Haziran gibi birleşince büyük geçiş tamamlanmış olacak.

Binance indirim kodu

Bir önceki haberimizde geçişte yaşanabilecek olası kötü senaryoları incelemiştik.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İşte bu kötü senaryolarla karşılaşmamak için ağ üzerinde sıkça testler yapılıyor. Bugün de benzer bir test gerçekleştirildi.

Pazartesi günü erken saatlerde, Ethereum geliştiricileri, yeni yazılımı stres testine sokarak “ana ağın gölge çatalı” adı verilen bir çatal başlattı. Ethereum geliştiricisi Marius Van Der Wijden attığı bir tweette, test sayesinde yeni bir hata tespit ettiklerini, ancak kurulumun çoğunlukla sorunsuz gittiğini ve bunun “büyük bir başarı” olduğunu dile getirdi.

Test, Ethereum ağındaki işlemlerin sıralanma şeklini değiştirecek yazılım güncellemesi olan Merge’in en son adımlardan biri. Şu anda, Ethereum madencileri, dev sunucu çiftliklerini kullanarak işlemleri doğrulayabiliyor. Birleşmeden sonra madenciler işsiz kalıyor olacak ve Proof of Stake adı verilen yeni sistemde işlemler Ether’lerini ağa stake edeler tarafından doğrulanacak. Değişikliğin Ethereum’un enerji kullanımını yaklaşık %99 oranında azaltması bekleniyor.

Ethereum’un 400 milyar doları aşan piyasa değeri bu birleşmenin tamamen sorunsuz geçmesine bağlı. Sadece o değil, Ethereum ve ona bağlı binlerce iş modeli ve milyonlarca kullanıcının kaderi de bu geçişin pürüzsüz olmasına bağlı. DappRadar verilerine göre Ethereum üzerindeki protokollerde 125 milyar dolarlık TVL (toplam kilitli değer) bulunuyor. Benzer şekilde milyar dolarlık NFT piyasası da çoğunlukla Ethereum üzerine kurulu.

İlgili Haber:  Başarılı Geçen Zinken Testinin Ardından Ethereum 2.0 için Geri Sayım

Analistler, blockchain tarihinde bu ölçekte büyük bir geçişin bugüne kadar yaşanmadığını söylüyor.

Böylesine büyük bir geçişte işlerin ters gitme ihtimali de var. Ethereum geliştiricileri bu yüzden geçişi sorunsuz tamamlayabilmek için aylardır aralıksız testler yapıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar