5 Ağustos 2022, Cuma
24.6 C
İstanbul

Ethereum, 2.0 Güncellemesi Yolunda Önemli Bir Adım Daha Attı! Tartışmalı Güncelleme Hayata Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum bu yılın üçüncü Hard Fork’unu yaşamaya hazırlanıyor. Bununla birlikte ETH ağı, “Proof of Stake” tabanlı konsensüs mekanizmasına geçişinde yeni adımlar atacak.

Binance indirim kodu

Ethereum ağı, enerji dostu bir madencilik mekanizması olan “Proof of Stake (PoS)”a geçişinde ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Nisan ayındaki “Berlin” Hard Fork’u ve Ağustos ayındaki “Londra” Hard Fork’u ile birlikte ETH 2.0’a doğru bir sonraki önemli adım hayata geçirilecek. Çok sayıda geliştiricinin Twitter üzerinden duyurduğu üzere, “Altair” güncellemesi ETH ağına başarılı bir şekilde entegre edildi. ETH geliştiricisi Preston Van Loon, güncellemeye katılım oranının %95 seviyelerinde olduğunu ve bununla birlikte yeşil bölgede bulunduğunu aktardı.

Binance indirim kodu

Altair, Ethereum 2.0’ın bir anlamda motoru olan Beacon Chain’e çeşitli yenilikler getiriyor. Beacon Chain, PoS mekanizmasına geçişin ardından ETH’nin Mainnet’i ile birleşecek. Yeni güncelleme, ufak hata düzeltmelerinin yanında iki önemli yeniliği de beraberinde getiriyor. Bunlardan ilkini, Hard Fork ile birlikte “Light Client Desteği” adı verilen bir özellik oluşturuyor. Light Node’ları olarak da bilinen bu ağ düğümleri artık ağ doğrulayıcıları ile senkronize olacak ve bununla birlikte mobil cihazlar üzerinde daha az kaynak kullanımına ulaşılacak. Güncellemenin diğer bir adımı ise, “Slashing” adı verilen bir özelliğin ağa entegre edilmesi oldu. Bu özellik ise, ağ üzerinde aktif olmayan veya ağı kötüye kullanan doğrulayıcılara karşı birtakım önlemler alacak. Bu artık, yatırılan tokenlere el konulabileceği anlamına geliyor. Ethereum Vakfı bu özelliğin ağ üzerindeki node’ların bağlantısını güçlendireceğini iddia ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto Para Dünyası, Ethereum Güncellemesi Konusunda Bölündü

Altair Hard Fork’u ETH topluluğu üzerinde oldukça popüler hale gelse de bazı isimler konuyla ilgili eleştirilerini dile getirdiler. Eleştirmenler, son güncellemenin, ETH ağının artık geliştiricilerin yönettiği merkezi bir oyun alanı haline geldiğinin kanıtı olduğunu iddia ettiler. Bu eleştirmenlerden biri olan TON Labs kurucusu ve aynı zamanda CTO’su Mitja Gorovshevsky, düşüncelerini şöyle aktardı: “Bu güncellemeye katılmayan doğrulayıcıların cezalandırılması, Ethereum geliştiricilerinin ETH ağını merkezi bir şekilde yönettiğine dair kanıt oluşturuyor.”

İlgili Haber:  Ethereum Fiyatı 2.000 Doları Geçti

Node operatörlerinin ise son güncellemenin kurallarına uymaktan başka bir çaresi bulunmuyor. Çünkü bu geliştiricilerin güncellemeyi kullanmayı reddetmesi durumunda Beacon Chain’ine de katılma şansları kalmıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar