Ethereum 2.0 lansman öncesi son provalarını, sanal alan olarak hizmet veren Spadina testnet içerisinde özellikle de mevduat ve oluşum testlerine odaklanarak yapıyor.

Ethereum 2.0’nin uzunca bir süredir beklenen ağ güncellemesi, çeşitli diğer geliştirmelerle birlikte iş kanıtı konsensüsünden (PoW) Proof of Stake (PoS) modeline geçiş yapıyor. Ancak yayınlanması için kısa bir süre daha var gibi görünüyor.

Ethereum Vakfı tarafından şu anda aktif olan Medalla testnet ile birlikte çalışacak Spadina adlı ikinci bir paralel test ağının yakında piyasaya sürüleceği duyuruldu.

Neden İkinci Bir Ağ Ekleniyor?

Geliştirici Danny Ryan tarafından yayınlanan bir blog gönderisine göre, ekip şu anda Medalla üzerinde test yapan geliştiricilerin yapısını bozmak istemiyor. Bunun yerine geliştiricilerin belirli öğeleri test etmesine imkan veren güncellenmiş bir testnet sürümü tercih ediliyor.

Ana ağ sistemine benzer bir konfigürasyona sahip olan Spadina test ağı, bu ayın sonlarına doğru yayına girdiğinde yalnızca üç gün hizmet verecek. Bu anlamda Ryan’ın da belirttiği gibi söz konusu hareketlilik, büyük lansman öncesi herkes için ikinci bir “kostümlü prova” olacak.

Medalla’nın yapısındaki momentumu bozmak istemediklerini belirten geliştirici ekip, ikinci bir ağ sisteminin de herkes tarafından kullanılabileceğini belirtti.

Ryan, “Her şey yolunda giderse, üç günlük hizmet süresinin, ağın gerçekten çalışmaya başlaması öncesinde oldukça önemli bir prova olacak” dedi. Ryan, test ağının planlanan üç günlük sürecin ötesinde de yayında kalabileceğini belirtti.

Gerçek Lansman 2021 Yılına Ertelenebilir

Geliştirici Raul Jordan tarafından geçtiğimiz günlerde Ethereum 2.0’ın tam teşekküllü ana ağ lansmanının Kasım ayı içerisinde gerçekleşeceği yazılmıştı. Ancak, söz konusu lansman halihazırda birçok kez ertelendi. Ethereum Vakfı araştırmacısı Justin Drake, Temmuz ayı içerisinde yazdığı makalede, Ocak 2021 lansmanının Kasım 2020 hedefinden çok daha olası göründüğünü yazmıştı.

İlgili Haber:  DeFi'deki Hareketlilikle Birlikte Ethereum Ücretleri Bir Haftada İkiye Katlandı

İkinci bir test ağının piyasaya sürülmesi, Ethereum Vakfı’nın Ethereum 2.0 geliştirmesini ana ağa getirmesinden önce hala çözmesi gereken sorunları olduğunu kanıtlıyor. Daha geçen hafta Jelurida’dan geliştirici Lior Yaffe, yeni geliştirme kapsamındaki bir güvenlik açığını tespit ettiklerini duyurmuştu.

Vakıf ise şimdilerde her şeyi temkinli ve doğru bir şekilde yapmanın yöntemlerini arıyor. Mevcut Ethereum ağı, bu süreç içerisinde işlem ücretlerini artıran büyük talep nedeniyle (DeFi çılgınlığı) stres içerisinde hizmet vemeye devam ediyor.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here