Ethereum 2.0 Lansmanında Gecikme Yaşanabilir

Ethereum 2.0’ı başlatmak için gereken ETH’nin %50’den fazlası yatırıldı. Ancak ilk lansman tarihine yalnızca bir hafta kaldı. Gecikme yaşanması muhtemel görünüyor.

Dune Analytics’e göre kullanıcılar, Ethereum 2.0’ı başlatmak için gereken Ethereum (ETH) miktarının yarısından fazlasını yatırmış durumda. Ethereum 2.0 güncellemesi, Ethereum’u bir hisse ispatı (PoS) konsensüs mekanizmasına yükselterek ağın ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini artırmayı amaçlamaktadır.

Ethereum Vakfı’nın önceki tahminine göre, Ethereum 2.0 geçici olarak 1 Aralık’ta piyasaya sürülecek. Bunun gerçekleşmesi için, 24 Kasım’a kadar ağda 16.384 doğrulayıcı olması ve her bir doğrulayıcının da ayrıca 32 ETH hissesine sahip olması gerekiyor. Bu da toplam 524.288 ETH’ye yani şu an itibariyle 310 milyon Doların biraz üzerine denk geliyor.

Toplam Gerekli Olan Miktarın %53’üne Ulaşıldı

Dune Analytics verilerine göre, şu an itibariyle 279.104 ETH bulunuyor. Bu miktar da Ethereum 2.0 güncellemesi için gerekli olan değerin %53.25’ine denk geliyor.

Son birkaç gün içinde Ethereum 2.0 yönünde büyük bir artış olduğu dile getiriliyor. Yatırılan ETH miktarı 105.000 ETH’den 279.000 ETH seviyesine yükselirken, 21 Kasım itibariyle toplam mudilerin sayısı da 2.733 artış yaşadı.

Yakın zamana kadar ETH 2.0 test ağları nispeten düşük ilgi ve katılımdan muzdaripti. Bu durum göz önüne alındığında blockchain aktivitesindeki genel artış, Ethereum meraklıları için hoş bir manzara olarak değerlendiriliyor.

Kullanıcılar Uzun Süreli Testlerden Sıkıldı

ConsenSys’de ETH 2.0 müşterisi Teku’nun ürün sahibi olan Ben Edgington geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, düşük ilgilinin, kullanıcıların uzun süreli denemelerden bıkmış olması ve test ağlarının sıkıcı bir hale gelmesi nedeniyle ortaya çıktığını belirtmişti. O sırada Edgington, ETH 2.0’ın “Phase 0” sürecinin de mümkün olan en kısa sürede başlatılması gerektiğini öne sürmüştü.

  Eth 2.0'da Kilitlenen Toplam Ethereum Miktarı 1 Milyar Dolara Ulaştı

En son verilerin de gösterdiği gibi; bir yandan stake edilen Ethereum miktarı toplanırken bir yandan da ağın 1 Aralık’ta başlatılması isteniyor. Ama bu anlamda Ethereum meraklılarının biraz daha bekleyebileceği dile getiriliyor. Yine de bu gibi gecikmeler Ethereum için yeni bir şey değil ve kullanıcılar bu duruma, istemeyerek de olsa, alışmış görünüyor.

 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın