Ethereum 2.0 Piyasaya Sunuluyor

Hisse ispatı ağının Aşama 0 sürecinde kullanıcıların yapması gereken pek bir şey yok.

Haberin Özeti

  • Ethereum 2.0 kullanıma sunuluyor.
  • ETH sahiplerinin kripto para birimleriyle ilgili herhangi bir şey yapmalarına gerek yok.
  • ETH 2 ağı, daha fazla güncelleme başlatılana kadar tam olarak işlevsel olmayacaktır.

1 Aralık’ta, uzun zamandır beklenen hisse ispatı zinciri ciddi bir şekilde başlatılıyor.

Ethereum 2.0’ın ilk aşaması, yeterince ETH (şimdiye kadar 867.000 ETH’nin üzerinde; gerekli olan 524.288’in çok üzerinde) katkısı yapıldıktan sonra bugün kullanıma sunuluyor.

Hazırlanmak için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, endişelenmeyin.

Süreç Nasıl İşleyecek?

Ethereum Vakfı tarafından yapılan bir duyuruda, “Elinizde tuttuğunuz ETH ile herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.” açıklaması yapıldı.

Bunun nedenlerinden birisi, en azından daha fazla yükseltme gelinceye kadar, Ethereum 2.0, kullanıcı açısından bir şey yapılmasını gerektirmeyecek.

Bunun yerine, Aşama 0 adı verilen süreçte, ETH sahiplerinin blok ödülleri kazanmak için kriptolarını kilitledikleri hissenin ispatı sunulacak.

Bir sonraki adım, ideal olarak 2021’de, Ethereum’da saniyede çok daha fazla işlemi gerçekleştirmesine izin veren parça zincirleri oluşturmaktır. 2021 veya 2022’de, Aşama 1.5’a geçilmesi, bu noktada Eth1 ve Eth2’nin birleşmesi ve yeni blockchainin büyük ölçüde kullanılabilir hale gelmesi amaçlanmaktadır.

Bu arada katkıda bulunmak isteyen Ethereum topluluğu üyeleri, her yükseltmeyi yayınlanmadan önce test ederek hata ödülleri kazanabilirler.

Peki Bir Borsada ETH’niz Varsa?

Coinbase ve Huobi de dahil olmak üzere birçok önemli borsa, yakın zamanda Ethereum 2.0 için desteklerini açıkladı.

San Francisco merkezli borsadan Surojit Chatterjee, 30 Kasım’da “Coinbase müşterileri Coinbase hesaplarındaki ETH’yi ETH2’ye dönüştürebilecek ve stake etme ödülleri kazanabilecekler.” dedi. Coinbase, bu özelliği 2021’de kullanıma sunmayı planlıyor.

  Kripto Borsası OKEx, Bitcoin İşlemlerini Yeniden Başlatıyor

Ethereum Sihirbazları Kardeşliği üyesi olan ve Eth2 geliştiricileri ile daha geniş Ethereum topluluğu arasındaki tartışmaları düzenleyen Jamie Pitts, “Bu, yerel olarak ticareti yapılabilen bir varlık değil, borsa tarafından oluşturulan bir IOU ürünüdür.” açıklamasını yaptı.

Son olarak, Ethereum 2.0 blockchaininde çalışacak olan ETH’den hala birkaç yükseltme uzakta olduğumuzun altını çizmekte fayda var.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın