Medalla Eth2 test ağındaki 60.000 doğrulayıcı, Eth2’nin Ethereum blockchainini açması için insanların hazır olduğu yönünde bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Haberin Özeti

  • Eth2 testnet doğrulayıcıları, mainnet sürümüne kadar yaklaşık 2 milyon testnet ETH’yi destekliyor.
  • Eth2 Phase 0’ın Kasım ayında başlaması bekleniyor.
  • Merkezi olmayan Ethereum blockchaini için bir geliştirme olan Eth2, dört yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan bir sistem olarak biliniyor.

Testnet blok araştırmacısı beaconcha.in’den alınan verilere göre, Görli ETH olarak bilinen ve yaklaşık 2 milyon testnet ETH’nin toplu olarak stake edildiği Eth2 Medalla testnet üzerinde 60.000’den fazla doğrulayıcı etkinleştirildi.

Bu da Ethereum kullanıcıları arasında, yakında piyasaya çıkacak olan proof-of-stake ağı için ciddi bir talep ve iştah olduğunu kanıtlıyor.

Eth2, Ethereum’un işlem kapasitesini bugün 100.000’in üzerine çıkararak ilerleyen süreç için önemli vaatlerde bulunuyor. Ethereum’daki düşük verim, yoğun kullanım dönemlerinde işlem ücretlerinin fırlamasına neden olmuş ve her etkileşim için 10 dolar üzerinde ödeme yapmak istemeyen birçok kullanıcıyı fiyatlandırmıştı.

Yöntem Değişikliğine Gidilecek

Ethereum ve Bitcoin blockchainleri, blokların nasıl oluşturulacağı konusunda anlaşmaya varmak için şu anda aynı yöntemi kullanıyor. Bu yöntem ise, özel madencilik donanımının bir sonraki bloğun kilidini açmak için çeşitli matematiksel hesaplamaları kullandığı bir proof-of-work olarak tanımlanıyor.

Eth2’deki en önemli değişikliklerinden biri, ağı, blockchaine eklenecek olan belirli bir bloğu test etmek adına proof-of-stake’e kaydırmak olacaktır. Burada doğrulayıcılar, kötü niyetli bir blok için onay verirse, ETH hisseleri, kötü bloğun yayılmasını engellemek adına kesilebilecektir.

Öte yandan, doğrulayıcılar, genel ağ tarafından kabul edilen bloklara kefil olmak veya “onaylamak” karşılığında çeşitli ödüller alır. Stake etme ödülleri çeşitli faktörlere bağlıdır.

Üç Gün Çalışacak Yeni Bir Test Ağı: Spadina

Medalla test ağına ek olarak, erken Eth2 doğrulayıcılarına ve geliştiricilere, Eth2’nin başlangıcı için tam anlamıyla bir prova sunmak adına Spadina kod adlı bir başka test ağı daha oluşturuldu. Yalnızca üç gün çalışacak olan Spadina test ağı, Eth2’ye geçişi kolaylaştırmayı amaçlıyor.

İlgili Haber:  Başarılı Geçen Zinken Testinin Ardından Ethereum 2.0 için Geri Sayım

Eth2’nin Kasım 2020’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak resmi lansman, potansiyel olarak 2022’ye kadar uzanabilecek bir sürecin ilk aşaması olacak.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın