8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Ethereum 2.0 Staking Sözleşmesindeki Kilitli ETH Miktarı 10 Milyona Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum 2.0 staking sözleşmesindeki kilitli ETH miktarı 10 milyona ulaştı. Bu rakam Ethereum’un bugünkü değeriyle yaklaşık 25 milyar dolara denk geliyor.

Binance indirim kodu

Ethereum’un Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçiş yapacağı en çok beklenen güncellemesi için şu anda 25 milyar dolardan fazla ETH stake edilmiş durumda.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum’un yeni güncellemeye geçişi adım adım olacak. Dileyen herkes eski adıyla Ethereum 2.0 yeni adıyla Konsensüs Katmanı olan akıllı sözleşmeye 32 ETH yatırarak Ethereum Beacon zincirinde doğrulayıcı olabiliyor. Şimdi bu doğrulayıcıların yatırdığı toplam ETH miktarı 10 milyonu bulmuş durumda.

Güncellemeyi takiben Ethereum ağındaki en dikkate değer değişiklik, Ethereum’un Bitcoin’in mevcut mekanizması gibi iş kanıtı (PoW) konsensüs algoritmasından hisse kanıtı (PoS) mekanizmasına geçişi olacak.

Bugün akıllı sözleşmede kilitli olan 10 milyon Ethereum, bu sonraki aşamada da önemli bir rol oynayacak. Çünkü PoS’a geçişle birlikte ağdaki işlemleri doğrulamak için yoğun bilgi işlem ve aşırı enerji gücü harcayan madenciler kalkacak, onların yerini doğrulayıcılar alacak. Bu doğrulayıcıların stake ettikleri Ethereum, yalnızca geçerli işlemleri doğrulamak için ağda ekonomik bir teşvik yaratacak. Örneğin, çifte harcama (aynı ETH’nin iki kez harcanması) gibi sahte işlemler gerçekleştirmeye çalışanlara cezalar kesilecek.

Bir doğrulayıcıyı (validator) çalıştırmak için gereki donanımları temin etmek sıradan bir kişi için hala yüksek olsa da, örneğin Kazakistan’da bir maden çiftliği inşa etmekten kesinlikle daha az maliyetli olacak.

Doğrulayıcılar, ekosistemde iyi davrandıkları sürece ödüllendirilecekler. Staking Rewards verilerine göre, Ethereum 2.0’de stake edenler için mevcut ödül şu an %4.81 civarında. Kıyaslama yapacak olursak, Terra ve Solana’da stake yapmak kullanıcılara sırasıyla %6.07 ve %5.72 kazandırıyor.

İlgili Haber:  Staking Ödülleri Bu Yıl İkiye Katlanarak 18.9 Milyar Dolara Ulaşacak
StakeRewards's göre Ethereum 2.0'da stake ödül oranı şu an %4.81
StakeRewards’s göre Ethereum 2.0’da stake ödül oranı şu an %4.81

Cardano’da bu oran %5.26 iken, Avalanche ağında %9.15 civarında.

Ethereum’da kimler stake ediyor?

Ethereum 2.0 sözleşmesine stake edenleri yakından incelediğimizde farklı kuruluşların olduğunu görüyoruz. Örneğin büyük kripto borsalarından biri olan Kraken bunlardan biridir.

Bunun nedeni, Kraken gibi birçok kripto borsasının kullanıcıları için stake hizmetleri sunmasıdır. Evde bir doğrulayıcı kurmak yerine Binance, Gemini, Coinbase ve diğer borsalarda benzer bir getiri elde etmek için sorunsuz bir şekilde stake yapabilirsiniz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar