Ethereum, 722 Milyon Dolarlık İşlem Ücreti Rekorunu Kırmaya Hazırlanıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Ethereum, aylık işlem ücreti rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Ayrıca Mayıs sonundan önce, yılın 1. çeyreğindeki işlem geliri seviyesi de geçilebilir.

blank

Haberin Özeti

  • Dolar cinsinden elde edilen işlem geliri, Ethereum fiyatı ve Ethereum’daki işlem ücretlerinin bir ortak ürünüdür.
  • Ağa olan talep ve rekor ETH fiyatları nedeniyle gelir de bir hayli yüksek.
  • Ethereum’daki söz konusu gelir modeli, EIP-1559 ve Ethereum 2.0 yükseltmeleri ile önümüzdeki aylarda değişecek.

Ethereum’daki işlem ücretleri toplamı, yoğun ağ kullanımı ve tarihsel olarak en yüksek seviyelerinde hareket eden ETH fiyatları sayesinde bir hayli arttı.

Ethereum, 1. Çeyrek İşlem Ücreti Toplamını Geçebilir

Coin Metrics tarafından sağlanan verilere göre, Ethereum ağı Mayıs ayı sonunda 722 milyon Dolarlık rekor aylık işlem ücreti seviyesini kırmaya hazırlanıyor. Ayrıca artış eğilimi bu şekilde devam ederse Ethereum, Mayıs ayı bitmeden, yılın 1. çeyreğindeki 1.7 milyar Dolarlık işlem ücreti toplamını da geçmiş olacak. İşlem ücretlerindeki önceki en yüksek seviye yalnızca üç ay önce, Şubat 2021’de belirlenmişti.

Bir kişi, kripto para göndermek veya akıllı sözleşmede işlem yapmak için Ethereum ağını her kullandığında bir ücret öder. Söz konusu işlem ücretleri, ağ yoğunluğuna bağlı olarak sürekli değişir. Ağda ne kadar çok işlem yapılırsa, ücretler de o kadar yükseğe çıkabilir. Bu ayın Dolar cinsinden rekor seviyeye ulaşan işlem ücretleri, bu nedenle toplam ağ kullanımının ve Ethereum fiyatındaki artışın bir göstergesidir. Nomics verilerine göre ETH, bir hafta önce 4.165 Dolarlık rekor fiyat seviyesine ulaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

EIP 1559 ve Ethereum 2.0 Nedir?

Öte yandan önümüzdeki aylarda Ethereum ağı, önemli yükseltmeler alacak. “Londra yükseltmesi” olarak bilinen Temmuz ayında gerçekleşecek ağ yükseltmesi, gaz ücretlerini otomatikleştirecek ve Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559 içeriği sayesinde, söz konusu ücretleri madencilere ödemek yerine yakacak. Bu durum da dolaşımdaki ETH arzının azalması ve muhtemelen fiyatın artması ile sonuçlanacak.

Yeni yükseltme işlem ücretlerini bir nebze düşürecek olsa da gerçek değişim Ethereum 2.0 yükseltmesi tam olarak uygulandığında yaşanacak. Ethereum 2.0 ile birlikte ağ, enerji yoğun iş ispatı madenciliğinden çevre dostu hisse ispatı fikir birliği mekanizmasına geçmiş olacak.

Ethereum 2.0 yükseltmesi, tıkanıklık sorununu önemli ölçüde azaltmayı vaat ediyor. Öte yandan, Ethereum madencileri, muhtemelen son rekor gelirlerinin tadını çıkarsa iyi olur…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend