8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ethereum Ağında Yakılan ETH Miktarı 5 Milyar Doları Aştı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum ağında gerçekleştirilen “Londra” güncellemesinden bu yana 1.2 milyon adetten fazla ETH tokeni yakıldı. Bu tokenlerin bu yazının yazıldığı anlardaki karşılığı ise 5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Binance indirim kodu

Ethereum Ağında Ağustos’tan Bu Yana 5 Milyar Dolar Yakıldı

5 Ağustos tarihinde, Ethereum ağı, “Londra Hard Fork’u” olarak da bilinen EIP-1559 güncellemesini aktif hale getirmişti. Blok boyutlarının arttırılması ve bir tür “temel ücret” sisteminin getirilmesinin yanı sıra bu güncelleme ETH ağına bir yakım mekanizmasını da sundu. Gerçekleştirilen işlemler için ödenen ücretlerin bir kısmı yakılarak sirkülasyondan uzaklaştırılmaya başlandı. Dune Analytics verilerine göre Londra güncellemesinin hayata geçmesinden bu yana 1.2 milyon adetten fazla Ethereum tokeni yakıldı. Bu miktardaki tokenin bu yazının yazıldığı anlardaki değeri 5 milyar dolar civarında bulunuyor.

Binance indirim kodu

Yakım mekanizmasının bu denli yüksek hızlarda çalışmasının nedeni olarak ise, büyük oranda Ethereum Blockchain’ine bağımlı bir şekilde çalışan NFT’lerin, DeFi sektörünün ve Blockchain oyunlarının patlama yapması olarak gösterildi. 135 milyon adet ETH tokeninin, yani 500 milyon doların yakılmasından sorumlu olan NFT pazarı OpenSea ise bu yakım mekanizmasına en fazla katkı sağlayan platform olma unvanını kazandı. Merkezsiz borsalardan (DEX) biri olan UniSwap V2, 112.000 adet ETH tokeni (458 milyon dolar) yakımıyla birlikte listede üçüncü sırada yer aldı. Oyna-kazan türündeki Blockchain oyunlarından biri olan Axie Infinity ise 116.000 adet ETH tokeni (59 milyon dolar) yakımı ile birlikte listede sekizinci sırada konumlandı. Axie Infinity, son zamanlarda popülerliğinde yaşadığı düşüş ile konuşuluyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Fiyat hareketi düşünüldüğünde de yakım mekanizmasının etkisi göz ardı edilemiyor. Arz ve talep dengesi tabii ki Ethereum için de fiyatı belirliyor. Dolaşımda bulunan ETH tokeni miktarının azalması ile birlikte boğa piyasalarında bir tür talep yükselişi yaşanarak fiyatta da olumlu katkı sağlanabiliyor.

İlgili Haber:  Staking Ödülleri Bu Yıl İkiye Katlanarak 18.9 Milyar Dolara Ulaşacak

Ayrıca bu durumun bir etkisi daha var: Deflasyon. Kripto para madencilerinin oluşturduğu yeni ETH tokenlerinden daha fazlasının sirkülasyondan yakım aracılığı ile çekilmesiyle birlikte Ethereum’un sahip olduğu enflasyon oranı da yavaş yavaş azalıyor. İşlem sayılarının yüksek olduğu bazı dönemlerde, bu yakım mekanizması ETH tokenlerinin sayısında bir azalma yaşanmasını sağlamıştı. Eylül, Ekim ve Kasım aylarındaki bazı dönelerde, günlük olarak 16.800 adete kadar ETH tokeni yakılmıştı. Şu anki durumda ise ETH’nin net arzı, günlük olarak 13.000 ila 14.000 adet token artış gösteriyor.

Ancak Londra güncellemesiyle gerçekleşmesi amaçlanan, işlem ücretlerinin düşmesi olayı ise halen tamamlanmış değil. EIP-1559 ile birlikte blok boyutları 25 milyon gaz birimine kadar yükseltilerek iki katına çıkmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar