9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Ethereum Ağında Yakılan ETH Sayısı 1 Milyon Adeti Aştı!

Önemli Gelişmeler

Ethereum ağı, Ağustos ayında hayata geçen Londra güncellemesinde getirilen işlem ücreti yakım mekanizması sayesinde 1 milyonun üzerinde ETH tokenini yakmayı başardı. ETH fiyatının şu anki seviyesinde, yakılan ETH tokenlerinin parasal karşılığı 4.3 milyar dolar civarında bulunuyor.

blank

Ethereum, Kripto Paranın Seyrini Değiştiren Güncellemede Bir Dönüm Noktasını Daha Aştı

Bir milyon adet ETH ya da diğer bir deyişle 4.3 milyar dolar, sirkülasyondan alınarak yok edildi. Buna rağmen bu miktar, eğer yok edilmemiş olsaydı bu kadar değere sahip olmayabilirdi.

blank

Ağustos ayı başlarında Ethereum geliştiricileri, Blockchain üzerinde EIP-1559 adı verilen bir güncelleme yayınlayarak bir tür temel ücret kavramını gündeme getirdi. Söz konusu temel ücret, ağ üzerindeki işlemleri onaylayan madenciler için değil bunun yerine bir miktar tokeni sirkülasyondan çıkarmak içindi. Söz konusu değişiklik ile birlikte tokenin sahip olduğu büyüme oranı yavaşlatılmak ve fiyatı da desteklenmek amaçlandı. Buna ek olarak güncelleme, blok boyutunu daha fazla işlemi barındıracak şekilde genişleterek ağ üzerindeki tıkanmalara da çözüm oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte mevcut ETH üretiminin halen yakım miktarının üstünde olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu yüzden ETH ağı halen uzun süredir beklenen deflasyon karakterine ulaşamadı.

Güncelleme öncesinde Ethereum’un ücret mekanizması, ağ tıkanıklığı durumunda madencilere yüksek ücretler ödemesiyle birlikte madenciler lehine bir tablo izleniyordu. Kullanıcılar ETH ağını kullanabilmek için zaman zaman 80 dolara varan işlem ücretleri ödemek zorunda kalıyordu.

Yeni ücret mekanizmasının sisteme entegre edilmesiyle birlikte daha önce madencilere gönderilen işlem ücretleri artık yakılarak sirkülasyondan çıkarılıyor. Bu da zaman zaman “deflasyon blokları” adı verilen bir kavram ile sonuçlanıyor.

Genel olarak değerlendirildiğinde, piyasa bu yakım mekanizmasını pozitif bir şekilde karşıladı ve Ethereum’un fiyatı 1 Ekim ile 9 Kasım tarihleri arasında %74 büyüme gerçekleştirdi. Kısa bir süre önce kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesine ulaşan ETH, bunun ardından küresel kripto para piyasasının düşüşe geçmesiyle birlikte %11 değer kaybetti.

İlgili Haber:  Son 24 Saatte Üretilen Ethereum’dan Daha Fazlası Dolaşımdan Çıkarıldı: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Geçtiğimiz hafta boyunca ise ETH fiyatı, düşük volalite değerlerinde seyreden diğer kripto paralar ile birlikte 4.100 dolar ile 4.200 dolar arasında seyretmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend