8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Ethereum Akıllı Sözleşmelerinde Tüm Zamanların En Yüksek Hareketliliği

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Son gelen verilere göre, Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerdeki hareketliliğin, DeFi ve DEX (merkezi olmayan borsa) popülaritesinin artmasıyla son aylarda muazzam bir şekilde büyüdüğünü ortaya koyuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum’daki akıllı sözleşme hareketliliği rekor seviyelerde.
  • DeFi protokolleri ve merkezi olmayan borsalarda işlem hacmi arttıkça, akıllı sözleşme aktivitesi de arttı.
  • Bu arada, akıllı sözleşme mimarisi daha karmaşık hale geliyor ve Ethereum blockchain ağı üzerinde yük oluşturuyor.

Akıllı sözleşme uygulamaları ve kullanıcılar dünyanın en çok talep gören merkezi olmayan hesaplama protokolünü stres testine tabii tutarken, diğer yandan yıldızı parlayan DeFi protokolleri, Ethereum ağını benzeri görülmemiş seviyelere itiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Blokzincir analiz firması Glassnode’un raporuna göre, Ethereum ile ilgili sözleşme hareketliliği, geçtiğimiz birkaç ay içinde daha önce hiç görülmemiş hacimlere ulaştı ve 2017’de görülen seviyeleri çok geride bıraktı.

Ethereum ile etkileşime giren tüm kullanıcıların bir ölçüsü olan, yüksek işlem ücretleri (gas fee) ve diğer ölçümlerle birleşen harici adreslerden gelen sözleşme çağrılarındaki artış, DeFi ve merkezi olmayan borsaların Ethereum ağının sınırlarını nasıl zorladığını gösteriyor.

Ethereum blok zincirindeki basit bir Ether gönderimi dışındaki herhangi bir işlem, genellikle sözleşme çağrısı (contract call) olarak adlandırılan bir veya daha fazla akıllı sözleşmeyle etkileşime girer. Bu çağrıların işleme alınabilmesi için bir gaz ödemesi de gerekir. Buna gas fee ya da Türkçe ifadeyle işlem ücreti denir. Buradan işlem ücretleriyle ilgili detaylı verileri görebilirsiniz.

Ethereum ağı dışından gelen sözleşme talepleri 2020’de %80’den fazla artış gösterdi ve 10 Ağustos’ta tek bir günde 900.000’den fazla sözleşme çağrısıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakam, ETH fiyatlarının 1382$’lık rekor seviyeye ulaştığı 2017 sonundan 2018 başlarına kadar günde yaklaşık 300.000 olan ortalama çağrı hacminden yaklaşık üç kat daha yüksek.

İlgili Haber:  İsviçre'nin Bir Kasabası, Blok Zinciri Destekli Koronavirüs Yardım Programı Başlattı

DeFi Çılgınlığı

DeFi protokolleri akıllı sözleşmeler ile çalıştığından, son dönemde Ethereum ağındaki en büyük gaz tüketicilerinden bazıları haline geldiler. Merkezi olmayan borsa Uniswap ve 1inch gibi protokoller, her gün yüzbinlerce işlem ücreti harcıyor.

Dune Analytics tarafından yapılan analize göre, bazı DeFi protokolleri katlanarak kullanıcı sayılarını artırıyor. Örneğin, merkezi olmayan borsa Uniswap’teki yeni kullanıcıların sayısı Ağustos ayında %75’ten fazla arttı.

Glassnode’un paylaştığı bir diğer veri, Ethereum üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamaların karmaşıklığının bir ölçüsü olan dahili sözleşme çağrılarında da bir artış olduğunu gösteriyor. Merkezi olmayan uygulamalar arttıkça, akıllı sözleşmelere, mümkün olan en iyi fiyatı elde etmek için birden fazla takas platformunda bir token takası için likidite toplamak gibi giderek daha karmaşık görevler atanır.

Ethereum ağında bu şekilde dahili sözleşme çağrılarının sayısı Haziran ayının başından bu yana %240’dan fazla arttı, bu da muhtemelen Yearn Finance gibi protokollerin klonlarının çıkması ve Yam Finance ve SUSHI gibi gıda temalı projelerden kaynaklanıyor.

Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerin artan kullanıma ve karmaşıklığa rağmen düzgün bir şekilde çalışıyor olması ekosistemin sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Öte yandan, yüksek işlem ücretleri kullanıcıları başka ağlara itiyor.

Ethereum blockchain’in ölçeklenebilir bir versiyonu olan Eth 2.0 zamanında çıkarsa, platformdaki geliştirme, hem kullanıcılarda hem de sözleşme karmaşıklığındaki büyümeyi karşılayabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar