Bir numaralı kripto para birimi olan bitcoin’i uzun süredir takip eden Ethereum, DeFi projeleriyle büyük ilgi odağı haline gelmeye başladı.

Ethereum fiyatı, son 24 saatte %10, bu yıl şimdiye kadar ise neredeyse %300’lük artış gösterdi. Ancak Ethereum’un fiyatı halen Bitcoin’in çok gerisinde. Fakat fiyat her şey demek değil. Ethereum ekosistemi içinde saklanan (wrapped adı veriliyor) bitcoin miktarı Ağustos’ta iki katına çıktı.

Dune Analytics’ten alınan verilere göre Bitcoin, Mayıs ayından bu yana popülaritesi artan WBTC gibi bir dizi ethereum tabanlı token kullanılarak Ethereum blok zinciri içinde kilitli bir şekilde tutuluyor. Ağustos ayının bazı dönemlerinde, Ethereum üzerinde Bitcoin madencileri tarafından çıkarılan bitcoinden çok daha fazlası saklandı.

WBTC (Wrapped Bitcoin) Nedir?

Elinizdeki bitcoinleri Ethereum blokzinciri üzerinde 1:1 olacak şekilde bitcoine sabitleyerek saklamanıza ve bu bitcoinleri bitcoin blokzinciri üzerinde kilitlemenize Wrapped Bitcoin (WBTC) denir.

Bitcoin’i ethereum’a sararak ve akıllı sözleşmelerle uyumlu hale getirerek, kullanıcıların borç verme, likidite sağlama ve merkezi olmayan borsalar gibi araçların kilidini açabilecekleri düşünülüyor.

Glassnode analistleri, “Bu durumun, bitcoin için ilginç bir ikilem ortaya koyduğunu” söylüyorlar. Analistlere göre; bitcoin ethereum blok zincirine dönüştürüldükten sonra açıkça daha fazla faydaya sahip oluyor, çünkü ethereum ekosistemindeki akıllı sözleşmelerde kullanılabiliyorlar. Ancak bitcoinin temel değeri her yıl bitcoin blok zincirini güvence altına almak için harcanan 68 terawatt saatlik güçten geliyor”.

Bitcoin blok zincirinin gerekliliği sorgulanmaya başlamadan önce toplamda ne kadar bitcoinin ethereum’a taşınması gerektiği ise soru işareti. Bitcoinlerin çoğunluğu ethereum blokzincirine taşınacaksa, bitcoin blok zincirine gerçekten ihtiyaç var mı? O kadar elektrik ve güç harcamaya değecek mi?

DeFi Çılgınlığı

Bu arada, şu anda bitcoin ve kripto dünyasını kasıp kavuran merkezi olmayan finans (DeFi) çılgınlığı nedeniyle Ethereum’un fiyatı artıyor. DeFi sayesinde, kredi ve sigorta gibi geleneksel finansal araçlar kripto para ekosistemleri üzerinden yeniden yapılandırılabiliyor.

İlgili Haber:  Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

EToro yatırım platformunda bitcoin ve kripto analisti olarak çalışan Simon Peters, “Birçok kripto para için zorlu bir haftanın ardından, ethereum’un fiyatının artış trendinde olması, onun piyasayı yönlendiren lider altcoin olmasından kaynaklandığını” belirtti.

Bitcoin artık yatırımcıların ilk uğrak noktası değil. Birçok yeni yatırımcı 2017’de yaptıkları gibi ilk veya tek kripto yatırımı olarak bitcoin’i seçmek yerine pazara doğrudan ethereum veya DeFi protokolleri ile giriyor olabilirler.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın