17.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Analist: “Ethereum Bitcoin’i Geride Bırakabilir, Ancak Bir Şartla!”

Önemli Gelişmeler

16 Kasım tarihinde yaşanan fiyat düşüşünün ardından dünyanın en büyük kripto paralarının gidişatı herkesi kötü bir şekilde şaşırttı. Ayı lehine görünümün piyasayı domine etmesinin ardından Bitcoin %13 değer kaybederken aynı oran Ethereum için %15’in üstünde kaydedildi. Analist Varuni Trivedi, söz konusu kripto paraları değerlendirdi.

blank

Bununla birlikte BTC’nin günlük grafiğinin nihayet yeşil fiyat mumları göstermesiyle birlikte son birkaç gündür bir çeşit toparlanma süreci yaşanıyor. Ethereum 4.300 dolar seviyesinin üstüne tekrar çıktı, Bitcoin ise kritik bir seviye olan 60.000 dolar civarından işlem görüyor. Bu yazının yazıldığı anlarda, son 24 saatte BTC %0.8, Ethereum ise %1.16 değer kazandı.

blank

Sonuç olarak Ethereum’un son birkaç gündür Bitcoin’e oranla daha iyi bir performans göstermesi, ETH’nin önümüzdeki haftalarda da BTC’nin performansını geride bırakabileceği gibi tahminlere neden oldu. Peki bu durum gerçekten de yaşanabilir mi?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ethereum Liderliği Alabilir mi?

Fiyat düşüşü sırasında yaşanan kaosa rağmen, giriş miktarına oranla oldukça fazla miktarda kripto para borsaları terk etti. Söz konusu miktar sadece BTC ve ETH için bile 3 milyar dolara yaklaşmıştı. Analiste göre bu durum, piyasada yaşanan düşüşe rağmen yatırımcıların panik yapmadığına işaret ediyor. Bitcoin ağının geliri son altı haftanın en düşük seviyesi olan %22’ye düşmesine rağmen Ethereum’un sahip olduğu haftalık ücretler yaklaşık olarak 450 milyon dolar civarında seyrederek yüksek kaldı.

BTC’nin performansının görece olarak zayıflaması ile birlikte piyasalar, ETH’nin daha çabuk bir toparlanma sergileyebileceğini düşünmeye başladı. Bir kripto paranın talep ve arzına ışık tutan Borsa Arz Şok Oranı (ESSR), analiste göre ETH lehine bir görünüm sergiliyor olabilir.

Söz konusu oran yeni rekorlar kırarken ETH/BTC çifti analiste göre genellikle bu oranın gittiği yönde bir hareket seyri izliyor.

İlgili Haber:  Analistten Çarpıcı Bitcoin, Ethereum ve XRP Yorumları Geldi!

Buna ek olarak ETH’nin fiyatı, BTC’nin fiyatına oranla, yüzdesel olarak da bir yükseliş gösterdi. Analiste göre bu durum, ETH fiyatının yükseliş olarak daha iyi bir performans gösterdiğine işaret ediyor. Bu yüzden analiste göre kısa vadede ETH’nin BTC’nin performansını geride bırakma ihtimali bulunuyor ancak konuyla ilgili dikkat edilmesi gereken bir şey daha var.

Ethereum’un ve genel kripto para piyasasının, dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin’in fiyat momentumundan henüz bağımsız bir şekilde hareket etmeyi başaramadığını biliyoruz. ETH’nin yaşadığı ralli geçtiğimiz ay sürekli bir şekilde ilerlese bile, BTC ve genel kripto para piyasasının kayıp yaşamasıyla birlikte ETH’nin rallisi de durmuştu.

Bununla birlikte ETH-BTC realize edilmiş korelasyon değeri de, ETH’nin lider kripto paradan henüz ayrışma göstermediğine işaret ediyor. ETH-BTC’nin bir aylık realize edilmiş korelasyon değeri, söz konusu korelasyonun 1 Kasım’da bu yana zirve yaptığını gösteriyor.

Bu yüzden analiste göre, ETH’nin kısa vadeli olarak daha iyi bir performans gösterebileceği mümkün olsa da, dünyanın en büyük altcoini halen BTC’nin yaptığı hareketler ile rallisinin durmasına katlanmak zorunda kalabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend