1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Ethereum Bitcoin’i Tahtından Edebilir Mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’un fiyatı, 3.500 Doları aştı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum 3.500 Dolar fiyatını aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
  • Peki Ethereum, Bitcoin’i tahtından edebilir mi?

Ethereum (ETH), Pazar akşamı ilk kez 3.000 Dolar sınırını aştıktan sonra bugün de 3.500 Dolar seviyesini aşmayı başardı. CoinGecko verilerine göre ETH, geçtiğimiz dakikalarda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.519 Dolara ulaştı.

Binance indirim kodu

Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından bu yana Ethereum’un fiyatı tekrardan 3.500 Doların altına düşse de kripto paranın piyasa değeri şu anda 400 milyar Doların üzerinde seyrediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum Bitcoin’i Geçebilir mi?

Son aylarda ilgi genellikle Bitcoin’in aldığı kurumsal yatırımlara yönelse de Ethereum yılın başından bu yana sessiz sakin bir biçimde %360’dan fazla değer kazandı. ETH’nin pazar payı da aynı hızla artıyor. Bugün itibariyle kripto piyasasındaki Bitcoin hakimiyeti %44 seviyesine gerilerken Ethereum hakimiyeti %17’ye yükseldi.

Yine de Ethereum pazar hakimiyetinin %33 seviyesine kadar çıktığı Haziran 2017 dönemine göre hâlâ önemli bir fark var. Ancak bu, “Ethereum, Bitcoin’i geçecek mi?” sorularının gün yüzüne çıkmasına engel olamıyor.

EToro analisti Simon Peters’e göre, Ethereum bir numaraya çıkmak için Bitcoin’e meydan okuyabilir; ancak bunun gerçekleşmesi birkaç yıl sürebilir.

Peters, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Her iki tokenin de farklı nedenlerle üretildiğini hatırlamalıyız. Bitcoin, merkezi olmayan bir kripto paradır. Ethereum ise akıllı sözleşmelerden yararlanan merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için kullanılan bir platformdur.” ifadelerini kullandı.

Ethereum ve NFT Piyasası

Ethereum ağı, NFT çılgınlığının bir sonucu olarak son aylarda önemli bir hareketlilik yaşadı. NFT’ler (değiştirilemez tokenler), resim, müzik gibi çok çeşitli içerikleri temsil eden benzersiz dijital varlıklardır. NFT’lerin çoğu, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş ERC-721 tokenleridir.

İlgili Haber:  Bitcoin Balinaları Azalıyor: Peki Bu, Piyasalar İçin Ne Anlama Geliyor?

Ek olarak, Ethereum ağı, blok zincirinin mevcut enerji yoğun iş ispatı fikir birliği mekanizmasından daha az enerji tüketen hisse ispatı modeline geçiş sürecini devam ettiriyor. Söz konusu Ethereum 2.0 ağına tamamen geçilmesinin ise yıllar sürebileceği belirtiliyor.

Şu anda Ethereum 2.0 mevduat sözleşmesine toplam 14.3 milyar Dolar değerindeki 4 milyonun üzerinde ETH kilitlenmiş durumda.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar