Ethereum, Bitcoin’in Düğüm Sayısına Fark Atıyor

Ethereum düğümlerinin toplam sayısının bu yıl ikinci kez Bitcoin düğümlerinin sayısını geçmesi yönündeki Ethereum 2.0 başlangıç bahisleri oynanmaya başlandı.

Ethernodes.org’a göre, 11.259 Ethereum düğümünün şu anda aktif durumda olduğu ve bu durumun, Bitcoin 11.136’ya göre kabaca %1’lik bir liderlik sağladığı belirtildi. Ethereum’un düğüm sayısı Bitcoin’i en son eylül başında aşmayı başarmıştı.

Ethereum düğümlerinin sayısı son iki hafta içinde %50’den fazla artış kaydetti ve Eth2 depozito sözleşmesinin hayata geçtiği tarih olan 15 Kasım’dan 11 gün sonra 8.086’dan yükseldi. Ethereum’un düğüm sayısı, dün itibariyle Bitcoin’in önüne geçmeyi başardı.

Ethereum’un Bitcoin karşısında büyük ölçüde güçlendiği görülüyor

Bitcoin’e karşı Ethereum ağının gücünü izlemeyi amaçlayan Blok Zinciri Merkezi’nin; Bitcoin’den daha büyük, daha önemli ve daha değerli hale gelen diğer kripto para birimlerinin (Ethereum gibi) geçişi olarak tanımlanan “Flippening” endeksine göre; düğüm sayılarında görülen bu artış, endeksin kasım ayı boyunca %50.5’ten %62.4’e yükseldiğini gördü.

Endekse göre mevcut düğüm sayısı, Ethereum’un işlem sayısı ve işlem ücretlerinin yanı sıra şu anda Bitcoin’e fark atan üçüncü büyük zincir içi ölçüm olarak değerlendirildi.

Etherscan, Ethereum’un son 24 saat içinde, Bitcoin’in 300.000’ine kıyasla yaklaşık 1.2 milyon işlem gerçekleştirdiği tahmininde bulundu. Ethereum ayrıca son 24 saatte 3.6 milyon dolar değerinde işlem ücreti kaydederken Bitcoin ücretleri ancak 1.4 milyon dolara yaklaşabildi.

Flippening Endeksi, Ethereum’un üçüncü çeyrek DeFi patlaması nedeniyle eylül ayı başlarında Bitcoin’e göreli güç için iki yılın en yüksek seviyesi olan %67.68’i açıkladığını tahmin etti.

Yeni Ethereum 2.0 sisteminin tamamını destekleyen omurga görevi gören Beacon Zinciri’nin oluşumu, bundan sadece birkaç saat sonra başladı. Para yatırma sözleşmesinin başlatılması, ETH sahiplerinin bahse koyacakları Ethereum miktarını belirlemelerine olanak tanıdı ve işaret zincirinin lansmanını başlatmak için gereken 524.288 Ether miktarı, 24 Kasım’daki son teslim tarihinden sadece saatler önce aşıldı.

  Ray Dalio Bitcoin Kullanıcılarını Uyardı

Beaconcha.in’e göre, 878.808 Ether’in depozito sözleşmesine gönderildiği kaydedildi. Beacon Zinciri’ni oluşumunun ise büyük bir veri tabanının daha küçük ve uğraşılması daha kolay parçalara ayrılması olan “sharding” ve bir kripto para blok zinciri ağının dağıtılmış fikir birliğine ulaşmayı amaçladığı bir algoritma türü olan “hisse ispatı” için zemin hazırlayacağı belirtildi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın