Ethereum Bitcoin’in Son Rallisiyle Eş Zamanlı Olarak 2.000 Doların Üstüne Çıktı

Piyasa değeri olarak dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ether’in fiyatı, Cuma günü Bitcoin fiyatlarındaki yükselişlerle koordineli olarak rekor düzeyi test etti.

Ethereum sabah saatlerinde 2.077 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ondan bir saat önce kadar ise 2.000 dolar seviyesini aşmıştı. Ethereum sadece 2021 yılında %177 değer kazanmıştı. Son 12 aydaki toplam değerlenme oranı ise %1370 kadar oldu.

Ethereum’un Bitcoin ile Paralel İlerlemesi Olumlu Görülüyor

Amber Group şirketinden Jeffrey Wang gelişmeleri şöyle yorumladı: “Ethereum’un, kripto paraların öncüsü olan Bitcoin ile benzer bir ralliyi takip etmesi gerçekten de çok olumlu bir gelişme gibi görünüyor. Benim için en önemli olan ise artık kripto paralara olan para akışı Bitcoin dışındaki kripto paralara da dengeli bir şekilde dağılıyor.”

Ayrıca Wang yaptığı yorumlarda, kripto para dünyasında yatırımcıların yatırımlarını çeşitlendirebilmesinin oldukça önemli olduğunu söyledi.

Bitcoin, bu hafta gelen PayPal, Visa ve CME Group şirketlerinin kurumsal benimseme haberlerinden sonra 60.000 dolar seviyesiyle bir hayli içli dışlı olmuştu.

Uzmanlara göre, Bitcoin dijital varlık piyasasında yatırımcıların güveni için bir kıyas noktası olarak kullanılırken, Ethereum gibi varlıklara olan ilgi de kullanıcıların merkezi olmayan finans (DeFi) teknolojisinin kullanışlılığı ve potansiyeli hakkında iyimser bir tablo oluşmasını sağlıyor. Ethereum’un bu fiyat eşiğini geçmesiyle DeFi kullanan diğer birçok ağ da geniş kitlelerce benimsenebilir.

“Ethereum Yükselişini DeFi Teknolojisine Borçlu”

Bir blockchain şirketi olan Chainlink lab’ın kurucularından Sergey Nazarov da yaptığı açıklamalarda Ethereum’un bu son rallisinin DeFi sayesinde gerçekleştiğini düşündüğünü söyledi. DeFi aslında birçok uygulamayı kapsayan geniş bir terim. Bunların ortak noktası için ise geleneksel finans sektörlerinde, blockchain ve kriptoparaları kullanarak bir dönüm noktası oluşturabilecek potansiyele sahip olmaları diyebiliriz.

  Tether, 1 Milyon Doları USDT Cinsinden Geri Ödemek İçin Merkezi Gücünü Kullanıyor

Ethereum kullanıcıları borç vermek, borç almak, getiri elde etmek, opsiyonlar yaratmak hatta alım satım işlemlerinde bile bankalar ya da Robinhood benzeri finans şirketlerinin aracılığına gereksinim duymadan DeFi teknolojisini kullanarak işlerini halledebiliyorlar. 45 milyar dolarlık bu yeni sektör kripto para dünyasında en hızlı büyüyen sektör halini almış durumda.

Uzmanlara göre gelecekte Ethereum üzerinden DeFi teknolojilerini kullanacak yatırımcıların sayısı giderek artacak.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın