Ethereum Blokzincirine Taşınan Bitcoin Sayısında Patlama Yaşanıyor!

Son güncelleme: 4 ay önce

Bitcoin sahipleri, bitcoinlerini Ethereum blokzincirine taşımaya devam ederek her iki para biriminde gerçekleşen son fiyat düşüşlerine meydan okuyor.

Eylül ayı başındaki kripto piyasası düzeltmesinin ardından, DeFi protokollerinin likidite havuzlarına değer kazandırdığı için, şu anda 80.000’e yakın Bitcoin, Ethereum blockchain’ine aktarılmış durumda.

Bitcoin ve Ethereum fiyatı 1 Eylül’den itibaren düşmeye başlasa da, Ethereum blockchain’ine aktarılan BTC, Dune Analytics’ten alınan verilere göre bu ay itibariyle şimdiye dek yaklaşık %37 oranında artış yaşadı.

Wrapped Bitcoin (WBTC) ve renBTC en popüler transfer protokolleri olmaya devam ediyor, ancak Huobi’nin HBTC’si de son zamanlarda yükselmeye başladı.

Bitcoin’in toplam değeri ayın başında 600 milyon doların altında olan seviyesinden şu an itibariyle 800 milyon doların üzerine çıkmış görünüyor. Bu anlamda Bitcoin’in toplam değeri tüm Ethereum piyasa değerinin %2’sinden fazlasına tekabül ediyor.

Dijital varlıklardaki fiyat değişkenliğine rağmen, DeFi’ye yönelik talebin BTC sahipleri arasında güçlü kaldığı söylenebilir.

En popüler BTC – Ethereum projesi, şu ana kadar bu sistemde bulunan yaklaşık 53.000 Bitcoin ile tüm piyasalardaki BTC’nin %66’sından fazlasına denk gelen Wrapped Bitcoin’dir. Bitcoin transfer pazarının yaklaşık %22’sine sahip en popüler ikinci protokol olan RenBTC, payını koruyarak istikrarlı seyrini devam ettirdi.

Büyük kazanç sağlayanlardan bir diğeri de Huobi’nin HBTC’si olarak dikkat çekti ve genel pazarın %6’sından fazlasını elinde bulundurması ile en popüler üçüncü BTC transfer çözümü konumuna geldi. Toplam HBTC sayısı, Ağustos ayının başından bu yana %570 artış yaşadı.

Ethereum blokzincirine aktarılan Bitcoin miktarı arttıkça, merkezileşme ve üçüncü tarafların en çok kullanılan transfer çözümleri olan WBTC, RenBTC ve HBTC kapsamındaki rolleri ile ilgili endişeler de artmaya başladı.

  1.5 Milyar Dolarlık Bitcoin Ethereum'da Kilitli Durumda

Güvenlik Konusundaki Kaygılara Vurgu Yapılıyor

Şubat 2020’de Ethereum blockchain’inde hayata geçirilen HBTC, Singapur merkezli bir kripto borsası olan Huobi’nin ürünü. Kripto borç verme hizmetleri Maker ve Aave de dahil olmak üzere çeşitli DeFi protokolleri arasında bir işbirliği olan Wrapped Bitcoin, WBTC’yi destekleyen yerel Bitcoin’leri saklamak için güvenilir üçüncü taraf protokollerinden oluşan bir sistem kullanıyor.

Ancak Ethereum’un kurucu ortağı olan Vitalik Buterin, kullanıcılar adına çok sayıda yerel Bitcoin bulunduran projelerden daha fazla güvenlik önlemi talebinde bulundu. Risklere rağmen, Bitcoin’in Ethereum ağına transferi ise hız kazanmaya devam ediyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın